Vodu natočenou z kohoutku nechte alespoň půl hodinky odstát, aby z ní vyprchal chlór

Vodu natočenou z kohoutku nechte alespoň půl hodinky odstát, aby z ní vyprchal chlór | foto: Profimedia.cz

V pražské vodě není po lécích ani stopy, ukázaly rozbory

  • 41
Pražské vodárny a kanalizace zveřejnily výsledky nezávislých analýz. Ty dokazují, že parametry týkající se přítomnosti antibiotik či léků tišících bolest v kohoutkové vodě jsou pod stanovenými limity. Podnik rozborem reagoval na nařčení výrobců balených vod, že voda z vodovodního řádu obsahuje zbytky léků.

Zhruba před dvěma týdny Hobby.cz uveřejnilo výsledky testů balené vody a vody z kohoutku, čtěte Čerstvé výsledky testů vody: kohoutková převálcovala balenou. Pražské vodovody a kanalizace tehdy měly na svých webových stránkách k nahlédnutí pouze sedm vybraných parametrů aktuálních rozborů.

Pražská kohoutková voda je čistá

Poté, co firmy dodávající na trh balenou vodu vyslovily podezření, že ta kohoutková obsahuje mimo jiné zbytky léků, zveřejnily nyní PVK na svém webu aktuální rozbor s 93 parametry. Ten je k nahlédnutí zde. Statistiky vycházejí z odběrů přímo u spotřebitelů.

Podle tiskové mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcely Dvořákové se budou testy na webu jednou měsíčně aktualizovat. "V Praze jsou všechny ukazatele pod limit, nemusíme nic tajit," dodala pro iDNES.cz. Přislíbila také, že pro porovnání bude možné dohledat i rozbory z minulých měsíců.

Testy nenašly ani olovo či pesticidy

Bez vody se lidský organismus neobejde. Každý se musí rozhodnout sám, jestli dá přednost vodě balené či z kohoutku PVK si u nezávislé laboratoře objednaly také analýzy pitné vody, které testují přítomnost léků. "Vzorky byly odebrány jednak v úpravně vody Želivka, pak z vodárny Káraný a z pražské vodovodní sítě. V Podolské vodárně se voda od povodní nevyrábí, je to rezervní zdroj. Všechny výsledky dopadly pro kohoutkovou vodu dobře, vše bylo pod hranicí stanovitelnosti," komentuje Dvořáková.

Zároveň odmítla některé starší rozbory dělané pod čistírnami. Ty podle ní pocházejí z doby, kdy se metody analýz teprve vyvíjely a byla velká pravděpodobnost chyb.

Nyní bylo zkontrolováno celkem sedm chemických sloučenin, které jsou součástí léků tišících bolest či antibiotik. Jednalo se o Ibuprofen, Sulfamethoxazol, Diclofenac, Karbamazepin, Erythromycin, Iopamidol a Iopromide. Ve všech vzorcích kohoutkové vody byly sledované chemické sloučeniny v tak malém množství, že byly pod mezí stanovitelnosti .

Stejně tak má být v Praze voda kvalitní a v pořádku i co se týká limitů olova či pesticidů. "Vše je o řád pod limitem," doplňuje Dvořáková.