Zda konkrétní rostlině může, nebo nemůže vadit lógr z kávy, závisí na celé řadě...

Zda konkrétní rostlině může, nebo nemůže vadit lógr z kávy, závisí na celé řadě faktorů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rozsuďte nás. Vadí pokojovým rostlinám lógr z kávy, nebo nevadí?

  • 32
„Pořídili jsme si s kolegy do kanceláře chytrý přístroj na přípravu espresa. Kuchyňka je od naší kanceláře daleko a někteří kolegové jsou natolik leniví, že odpadní (někdy i teplou) vodu z trubek kávovaru lijí i s lógrem k pokojovým květinám. Vadí jim to, nebo ne?“ zeptal se čtenář Marek.

Na zdánlivě triviální dotaz, který se určitě nebude týkat jedné jediné kanceláře, není úplně jednoduchá odpověď. Na první dobrou si řeknete, že kávová sedlina je čistě přírodní produkt, takže třeba i dobře hnojí. Navíc se považuje za bioodpad a doporučuje se ji přidávat spolu s čajovými sáčky i do domácích vermikompostérů, tedy poslat ji ke zpracování žížalám (jak pracuje vermikompostér čtěte zde, návod na jeho výrobu za pár korun najdete zde).

Výsledkem je pak výživný kompost a žížalí čaj, kterým se květiny zalévají. Tak proč by jim měla vadit kávová sedlina? Jenže „špinavá voda“, která odtéká po vyčištění přístroje, zřejmě nebude srovnatelná s hnojivem z kompostu.

Káva rostliny neotráví, ale lógr na zalévání vhodný není

V poradně Botanické zahrady v Troji (kontakt najdete zde) nám odpověděli, že by zalévání vodou „špinavou“ od kávové sedliny nějak zásadně vadit nemělo, ale samozřejmě záleží na množství. Na každodenní zalévání to určitě není. „Lepší je to přidávat do kompostu a teprve pak ve formě kvalitního substrátu plného živin sypat k rostlinám,“ zněla jednoznačná rada.

Podobně na to nahlížel i Vladimír Víšek, manažer pro udržitelný rozvoj ve společnosti IKEA ČR: „My k rostlinám doporučujeme jako ideální hnojivo pocházející z kuchyně používat vychladlou nesolenou vodu z vařených vajec, která je plná živin a rostlinám prospěje. Kávový logr opravdu patří na kompost. Teprve pak zajistí rostlinám spoustu živin pro domácí pěstování.”

A dodal, že by si dal také pozor, zda se při čištění konkrétního kávovaru nepoužívá nějaký čisticí prostředek, který by mohl rostlinu poškodit.

Do třetice jsme se s tímto dotazem obrátili do praxe. „Někdo o kávové sedlině tvrdí, že je to samo o sobě výborné hnojivo, ale žádné hnojivo se k rostlinám nelije denně,“ řekla nám k tomu zkušená zahradnice Magda Lebišová ze zahradnictví Rozkvetlý domov. „A pokud se k rostlině lije voda s lógrem dokonce teplá nebo horká, je to navíc i teplotní šok pro kořeny rostliny, které to může poškodit.“

Zaléváním vodou s lógrem také podle ní může poměrně rychle dojít k překyselení substrátu, případně k jeho plesnivění, což se v obou případech na prospívání rostlin projeví jednoznačně nepříznivě. Mohou začít usychat nebo jim třeba budou opadávat listy. Je to jen otázka času.