Do rohlíčků máslo, do závinu nebo listového těsta margarín, radí cukrářka

  • 10
Máslová cenová aféra rozpoutala diskuse, zda se letošní vánoční pečení nevrátí k náhražkám z rostlinného tuku. Podle odborníků však ani ten sebelepší margarín nemůže nahradit chuť másla.

„Máslo je u cukroví nositelem typické chuti, která nemá rovnocenného zástupce,“ tvrdí šéfkuchař Pavel Kopička z restaurace Lavande. „Pokud chcete, aby mělo cukroví klasickou chuť, bez másla ho neupečete,“ říká.

„Péct lze samozřejmě z másla i margarínu. Záleží na tom, co to bude. Jsou výrobky, kde výslednou chuť ovlivňuje například výrazná náplň nebo poleva, takže přehluší chuť toho margarínu,“ připomíná Pavlína Berzsiová, viceprezidentka Asociace kuchařů a cukrářů ČR. 

Máslo nám moc neprospívá

Tělo se bez něj obejde, ale chutná nám

Ilustrační snímek

Na neplněné cukroví jako jsou vanilkové rohlíčky, pracny nebo ořechy by se podle ní určitě mělo použít klasické máslo. „U nás v cukrárně se setkáváme i se zákazníky, kteří se másla bojí a požadují cukroví z margarínu, ale na druhé straně je druhá skupina zákazníků, kteří vyloženě požadují výrobky z másla, protože mají rádi jeho chuť,“ popisuje.

Přestože většina cukrářů raději pracuje s máslem, margarín zcela nezatracuje. „Je vhodný pro určité typy těst. Například na záviny nebo listová těsta. Třeba listové těsto se daleko snáz vyrábí z tažného margarínu, daleko lépe lístkuje, nemusíte mít strach, že se bude těsto trhat nebo špatně rozvalovat,“ vysvětluje.

Studená kuchyně je něco naprosto jiného. „Tam samozřejmě můžete použít obojí. Máslo má vynikající lahodnou chuť, margarín zase skvělou roztíratelnost. Ale do pečení cukroví bych vždycky použil máslo. Nejen kvůli chuti, ale i proto, že bude mít dobrou konzistenci. Cukroví bude jemné, nadýchané a křupavé,“ ujišťuje Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského.

Přestože „kope“ za používání másla, přiznává, že není vhodné pro jakékoliv použití. „Pokud se budete snažit na něm smažit, bude se přepalovat. Ale je možné použít bezvodý mléčný tuk, na kterém klidně ty řízky usmažíte,“ vysvětluje, na co se používá přepuštěné máslo, někdy také nazývané ghi. Jak si ho připravíte doma, jsme popisovali v tomto článku.

Podle Kopáčka se už situace s cenami másla uklidňuje a očekává, že v několika málo dnech či týdnech klesne k magickým padesáti korunám za kostku. „Očekávám, že se nakonec ustálí na rozumných 42 nebo 43 korunách,“ předvídá.