Kuchař Dalibor Navrátil je nositelem francouzského rytířského řádu za přínos

Kuchař Dalibor Navrátil je nositelem francouzského rytířského řádu za přínos gastronomii. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Jezte a vařte jako za časů našich babiček, radí kuchař s rytířským řádem

  • 152
Maso si dejte obden nebo jednou za tři dny, ale hlavně vařte úplně stejně jako vaše babičky z místních surovin. Naplňování téhle vize vyneslo kuchaři Daliboru Navrátilovi francouzský rytířský řád za přínos gastronomii.

Navrátil o víkendu vysvětloval v Plzni hoteliérům a šéfkuchařům ze západních Čech, jak i oni mohou okouzlit své strávníky.

"Když mi bylo 10 let a jedl jsem u babičky, byla to radost, nezapomenutelný zážitek. Ráno na dvorku chytila kuře, v poledne bylo k obědu. To je úplně o něčem jiném, než když si dáte kuře, které celý svůj třítýdenní život strávilo pořád zavřené někde v hale. Z mého pohledu je cestou ke zlepšení české gastronomie návrat k jejím tradicím. Zapomeňte na prášky a polotovary, vařte z pořádných surovin," vysvětloval Dalibor Navrátil, když si v kuchyni plzeňské hotelové školy připravoval drůbeží čtvrtky z místního farmářského obchodu.

Maso podle něj stačí v našem jídelničku jednou za dva tři dny. Další den mohou být třeba jáhly, pak pohanka na různé způsoby. Z vlastní zkušenosti přidává tip na brambory vařené ve slupce, které při naší návštěvě bublaly v jednom z hrnců. "Nechci, aby to vypadalo jako klišé, ale podívejte, jak vařím brambory. Co všechno je v hrnci. Bylinky, česnek, cibule, koření, kůže od špeku. Takhle uvaříte kvalitní brambůrky ve slupce, pak si umícháte tvaroh s trochou olivového oleje, máslem, česnekem, přidáte něco pepře, soli, bylinky, a děti se po takovém jídle mohou utlouct. Nemusíme mít pořád maso," vysvětluje.

Šéfkuchařům radí, aby ve vaření nehledali nic záludného. "Vařte tak, jak vařila vaše babička. Dostaňte do restaurací to, co jste u ní okoukali. Základem je poctivá a kvalitní surovina, která samozřejmě stojí nějaké peníze. Majitelé podniků to neradi vidí, ti raději sáhnou po levném kuřeti v hypermarketu, než aby si připlatili za pořádné kuře z místní farmy," upozorňuje rytíř kuchařského řádu, kterému titul přiřkli francouzští hodnotitelé.

V pořádné restauraci podle Navrátila nechybějí kuchařky od Dobromily Rettigové, Santnerové nebo Brabce. Mluví o nich jako o biblích české kuchyně, které nesmějí chybět v poličkách, a právě v nich mají profesionálové hledat inspiraci.

Západočeským kuchařům radil, jak využít nadšení Čechů pro grilování čehokoli. Nebylo to jen o přípravě mas, ale o přílohách. "Jde udělat i kaviár z lilku. Samozřejmě v tomto období u nás neroste, teď je z Holandska nebo Španělska. Proč nemůže být přílohou pěna nebo kaviár z lilku, které se hodí k rybě i různým masům, místo klasické hořčice, kečupu nebo dresinku z nějaké lahve," uvedl rytíř kuchařského řádu Dalibor Navrátil.

Dalibor Navrátil pochází z Frenštátu pod Radhoštěm. "Tam u nás se říká: Brambory a zelé, to je Valašsko celé. A já k tomu ještě přidávám slivovici. Tamní lidé ale gastronomii moc nechtějí. Proto jsem musel vyrazit do Prahy," popisuje svůj životní příběh.