Velemlok Boleslav Jablonský je samička, zjistili v zoo po ultrazvuku

  • 6
Pohlaví odrostlých mláďat velemloků v Zoo Praha je konečně odhaleno. Dospělá Šmíca je ve skutečnosti samec, ale odrostlá mláďata Andy a Boleslav Jablonští jsou téměř dospělý pár. Na příští rok se tedy rýsuje pokus o rozmnožení, který chovatelé původně plánovali tak za deset let.

Unikátní velemlokárium otevřela pražská zoo loni v květnu (více k ojedinělé expozici za 23,6 milionu korun čtěte zde) a velemloci čínští si jako opravdu hodně zvláštní tvorové návštěvníky zoologické zahrady v Troji hned získali. 

Pražští velemloci čínští

V pondělí se díky návštěvě předního evropského odborníka na ultrazvuk zvířat, německého veterinárního lékaře a vědce Thomase Hildebranta, naskytla chovatelům obojživelných velemloků unikátní příležitost. „Požádali jsme ho, jestli by nám primárně neurčil, jakého pohlaví je Šmíca, protože to byl jediný dospělý velemlok, u kterého jsme si pohlavím nebyli jisti,“ popisuje akci kurátor plazů a obojživelníků Zoo Praha Petr Velenský.

Ačkoliv byla Šmíca, jeden ze tří dospělých velemloků pocházejících ze Schmidingu, téměř před rokem představena jako samice, po pondělním vyšetření se ukázalo, že je to ve skutečnosti samec. Stejně jako další dospělý velemlok Natali a vypůjčený obr Karlo (více zde).

„Pozorovat Thomase Hildebrandta při práci bylo opravdu výjimečné. Není povolanějšího člověka v Evropě, který by ultrazvuk mohl provést,“ dodává k více než vítané návštěvě Petr Velenský. Odborník u pražských velemloků rovnou vyšetřil i vnitřní orgány a zkontroloval, zda jsou po zdravotní stránce v pořádku. K radosti chovatelů se ukázalo, že jejich kondice je výborná, takže v Praze skutečně mají ideální podmínky i péči.

Andy a Boleslav Jablonští jsou dospělý pár

Určit pohlaví u velemloků čínských je velmi komplikované a právě ultrazvuk je prakticky jediná možnost, jak pohlaví největších obojživelníků světa odhalit.

Při ultrazvuku velemloka lze přijít i o prst, vědí chovatelé

Udržet velemloky čínské při ultrazvukovém vyšetření v klidu vůbec není lehký úkol, jsou schopni vyvinout opravdu velkou sílu. Své o tom ví jeden z německých chovatelů v Karlsruhe, který při ultrazvuku největšího velemloka v Evropě Karla přišel o prst.

Práci s velemloky ztěžuje i fakt, že s nimi nelze manipulovat holýma rukama, aby se nepoškodila jejich kůže. Veterinář a chovatelé tak museli používat látkové rukavice nebo speciální gel.

Proto chovatelé Thomase Hildebrandta požádali také o ultrazvuk dvou největších mláďat, Andyho a Boleslava Jablonských. „Bylo to docela zajímavé, protože Japonci a Američané říkají, že 75 centimetrů je minimální  velikost pro určení pohlaví u velemloků,“ popisuje včerejší napětí Petr Velenský.

Andy je totiž velký právě zhruba těch 75 centimetrů, Boleslav o trochu menší. Evidentně ale oba vyrostli, protože loni v květnu měřili oba kolem 60 centimetrů. „Ukázalo se, že Andy samec skutečně je. A a je to dospělý samec ve výborné kondici. Boleslav Jablonský je samička. A to je překvapení, protože byla v růstu druhá nejrychlejší ze všech mláďat, hned po Andym,“ konstatuje zkušený kurátor plazů a obojživelníků.

Velemloci čínští

Vzácní primitivní obojživelníci (Andrias davidianus), kteří se od svých pradávných předků příliš neliší. Mají velmi nedokonalé plíce, proto jsou závislí na kožním dýchání a mají spoustu tělních záhybů. Vypadají, jako by jim byla kůže zbytečně velká, ale její maximální povrch je pro ně životně důležitý. Ve vodě potřebují žít hlavně proto, aby jim kůže zbytečně nevysychala, navíc voda nadnáší jejich těžké tělo na poměrně subtilních nožkách. Aktivní jsou především za šera a v noci, proto lze v jejich pražské expozici nastavit denní nebo noční režim.

Dosud totiž byli chovatelé přesvědčeni, že nejrychleji rostoucí velemloci jsou samci. A ultrazvuk najednou odtajnil, že druhý nejrychleji rostoucí velemlok z mláďat v pražské zoo je samice.

Ultrazvuk totiž zároveň odhalil, že šestiletý Andy už je schopen rozmnožování a samička Boleslav by mohla dospět někdy v průběhu následujícího roku. Zoo se tak naprosto nečekaně rýsuje šance pokusit se tyto vzácné tvory, pojmenované na počest Karla Čapka a jeho románu Válka s Mloky, rozmnožit už příští rok. 

„My jsme si doposud mysleli, že k rozmnožování dojde tak za deset let, až mláďata, která jsme pořídili, budou dospělá. Ale jestliže se teď překvapivě ukazuje, že některá z nich budou schopna rozmnožování dřív, dojde k tomu pokusu nejspíš už v roce 2016, což je výborná zpráva,“ neskrývá nadšení z obrovského překvapení Petr Velenský.

Tak můžete velemloky obdivovat v Zoo Praha:

27. května 2014