Chytili 114cm hlavatku pouhých šest minut před koncem povoleného lovu - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chytili 114cm hlavatku pouhých šest minut před koncem povoleného lovu

Sezona lovu dravců u nás skončila posledním prosincovým dnem. Existuje ale mnoho zahraničních zemích s pružnější rybářskou legislativou, kde se mohou milovníci lovu dravců věnovat chytání i v lednu.
Hlavatka ulovená Radkem Filipem měřila neskutečných 114 cm.

Hlavatka ulovená Radkem Filipem měřila neskutečných 114 cm. | foto: Archiv časopisu Kajman

Jednou z možností je lov „královny evropských vod“ hlavatky obecné, což je pravděpodobně největší rybářská výzva, kterou můžete v Evropě přijmout. Právě na hlavatky do Slovinska až k plotu chránícím Evropskou unii se minulý týden vypravil tým časopisu Kajman se slovinským kamarádem Jure Ušeničnikem.

Souboj s plotem

Jejich cesta nejdříve vedla do kraje medvědů na divokou řeku Kolpa na slovinsko-chorvatské hranici. Podél řeky zde na začátku ledna mimo jiné kvetly sněženky a petrklíče. Lov zde ale značně komplikoval plot proti uprchlíkům, který se táhl přímo po břehu po většině lovného úseku. 

Pánové si ale s touto překážkou poradili a podařilo se jim ulovit krásnou hlavatku dlouhou přibližně 50–60 cm. Výprava už nemohla být neúspěšná, neboť i úlovek jediné královny je velkým úspěchem celého týmu.

Druhý den se rybáři vypravili na rozvodněnou krasovou řeku nedaleko Lublaně. Ve vysoké vodě se chytají ty největší hlavatky, ale lov je také extrémně těžký. Jure Ušeničnikovi vyjely za nástrahou 2 hlavatky, ale ani jedna z nich ji nedobrala. Přes tradiční 12hodinový usilovný lov a dlouhé nachozené kilometry, tak skončil tým tento den bez ryby.

Královna královen

Poslední den výpravy se přesunuli do podhůří Julských Alp. Lov zahájili jako obvykle hodinu před východem slunce, ale překvapilo je, že se řeka přes noc velmi zvedla a příliš zakalila. Odpoledne se ale začala čistit, vysvitlo slunce – v tu chvíli měl Michal Mištera záběr a zřejmě velkou hlavatku na prutu. Po chvíli o ni ale přišel. 

O hodinu později ale Honza Matějka zdolal hlavatku o délce 90 cm. Chytil tak již fantastickou šestou hlavatku během svých třech hlavatkových výprav.

Hlavatka obecná

Hlavatka obecná (Hucho hucho), též hlavatka podunajská, je největší evropská lososovitá ryba, obývající řeky v povodí Dunaje. Jako jedna z mála lososovitých ryb je typický dravec. Nejbližším příbuzným hlavatky je tajmen.

Hlavatka obývá širší podhorské řeky v povodí Dunaje a Tisy. Její areál zahrnuje většinu území Slovenska, zasahuje do Maďarska, Rakouska, Rumunska, na Ukrajinu a okrajově také do České republiky, na východní Moravu. V současné době je místy vysazována i mimo původní areál rozšíření, např. v povodí Vltavy, ale i v Německu, Francii a jinde.

Zdroj: Wikipedia

Všichni už byli vyčerpaní, ale jednohlasně se dohodli, že si připraví místo na večer a dochytají až do konce povolené denní doby lovu. Teprve pak se vydají na 700 kilometrů dlouhou cestu domů. 

Byla úplná tma. Hlavatky už vnímaly jenom vibrace nástrah a nemohly si je prohlédnout. Šance hlavatkářů v tu chvíli rostou. K jedné ze skvělých zdejších hlavatkových tradic totiž patří i to, že začnete nahazovat, až když padne tma. 

Zbývalo přesně šest minut do konce doby lovu, když Radek Filip dostal svůj první záběr výpravy. Hlavatka se okamžitě vydala prudkou peřejí, podél které ji rybář nemohl přes stromy převislé nad vodu následovat. 

Přidržel proto cívku navijáku a dotáhl brzdu. Prut se ohnul do plné křivky, vlasec zvonil, ale vydržel. Ryba nedostala ani metr a časem jí nezbylo, než se proti proudu vracet zpět k rybáři. 

Zbývalo už jenom vymotat vlasec z jednoho ze stromů a na hladinu se vyvalila hlavatka velikosti, které Slovinci říkají „kanta“ (popelnice), kterou Míchal Mištera uchopil lososovým hmatem za ocas a předal lovci. Ryba měřila 114 cm, což je i na zdejší poměry mimořádný kus. 

Více zajímavostí o rybaření najdete v aktuálním vydání rybářského časopisu Kajman.

Autor:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

9. dubna 2025

Od melounových explozí po falešná vejce: Temná strana gastronomie

Melounové bomby, svítící maso a hodování na vlastním pohřbu – svět gastronomie dokáže přichystat skutečně bombastická překvapení.

9. dubna 2025

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025

Vyrobte si stále živý jarní věnec na dveře. S rozkvetlými květináčky

Živé květy a hravé pastelové barvy k jaru patří, stejně jako dekorace, které lze vztáhnout i k Velikonocům. Můžete si vyrobit netradiční věnec na dveře s terakotovými květináčky, který nikdo jen tak...

8. dubna 2025

VIDEO: Rozjela se vám plovoucí podlaha? Jednoduchý návod na rychlou opravu

Stává se to často v kuchyni. Když už pobíháte kolem linky, vyvíjí nohy značný tlak na podlahu, a tak se často stane, že se některé lamely mírně posunou. Nejenže to nevypadá pěkně, ale navíc každá...

8. dubna 2025

Ztratil se vám pes? Klíčové kroky, jak ho bezpečně přivést zpět domů

Stačí se otočit, a už vezme pes dráhu – za srnkou, za něčím k snědku nebo se jen tak zapomene a ztratí vás z dohledu. Co teď?

7. dubna 2025

Ekologický a originální: Vyrobte si dřevěný skládací koš na prádlo

Skládací koš na prádlo je praktický. Když jej nepoužíváme, lze ho složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení,...

7. dubna 2025

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025