Vemeník zelenavý.

Vemeník zelenavý. | foto: Irena Svobodová

Vemeník zelenavý (Platanthera chlorantha)

Malá orchidej, zdáli nenápadná, nás zblízka překvapí zajímavostí svých květů.

. Víte, že...

 Vemeník má nektar uložen hluboko v ostruze, a proto ho svým dlouhým sosákem opylují motýli.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Popis rostliny: Je to rostlinka nevysoká, 20–40 cm. Při zemi jsou široce vejčité listy se souběžnou žilnatinou, většinou dva. Z nich vyrůstá přímá lodyha nesoucí válcovité květenství orchidejovitých květů. Květy jsou bílé, místy zelenavé. Okvětní lístky vytvářejí nahoře jakousi přilbu, dva postranní vybíhají do stran jako křídla a dlouhý spodní pysk připomíná vyplazený jazyk. Ze zadní části květu vybíhá tenká, zelenavá ostruha, ve které je uložen nektar. V květu jsou vidět prašníky s brylkami (kupky slepeného pylu), jejichž postavení je důležitým galrozlišovacím znakem od velmi podobného druhu, vemeníku dvoulistého.

Všechny orchideje mají velmi malá semena s nedostatečným množstvím živin. Aby mohly vyklíčit a vyrůst, potřebují spolupráci mykorhizní houby, která jim dodá potřebné uhlíkaté látky. Pokud semeno není infikováno vhodnou houbou, rostlina nemůže vyrůst. Mnohé z orchidejí žijí v této symbióze po celý život.

Stanoviště: Roste ve světlých lesích, lesních lemech a na loukách, na půdách spíš vlhčích, živinami středně bohatých.

Výskyt: Vyskytuje se v pásmu od nížin až po horské oblasti.

Období květu: Kvete od května do července.

Ohrožení: Orchideje jsou ohroženy zejména úbytkem vhodných stanovišť. Vemeník zelenavý je zařazen mezi ohrožené druhy naší květeny (C3), zákonem je zvláště chráněný jako ohrožený druh (§3).

Příbuzný vemeník dvoulistý je téměř k nerozeznání podobný. Pozná se podle rovnoběžně postavených prašníků (na rozdíl od sbíhajících prašníků tohoto druhu).

. pozor!

Nemá smysl vyrýpávat orchideje z přírody a přesazovat je do zahrádky. Téměř všechny žijí ve velmi úzkém soužití (symbióze) s některým druhem mykorhizní houby. Při přesazení se tato symbióza poruší a rostlina zahyne.