Trávník se bez pravidelné jarní vertikutace neobejde.

Trávník se bez pravidelné jarní vertikutace neobejde. | foto: Mountfield

Vertikutace je symbolem začátku sezony. Teď můžete vyhrát vertikutátor

  • 15
Zodpovězte soutěžní otázku a ze správných odpovědí vylosujeme výherce vertikutátoru a dalších cen. A v článku si zopakujte, proč se vlastně vertikutace provádí a jak pomůže nastartovat váš trávník do nové sezony.

Z řady zahrad se už o uplynulém víkendu ozýval klasický zvuk pracujícího a do trávníku se lehce zařezávajícího vertikutátoru. V současnosti nejúčinnějšího stroje, který dokáže provzdušnit trávník a zbavit ho po zimě všech mechů, plevelů a organických zbytků. Podle námi oslovených odborníků je ale vertikutace v dnešních teplotách ještě zbytečná a pro trávník i nevhodná.

Zde soutěžte a vyhrajte vertikutátor a další ceny

Zodpovězte otázku a vyhrajte některou ze sedmi cen. První výherce správné odpovědi získá elektrický vertikutátor V 302 E (Wolf-Garten - obrázek v galerii), k dalším cenám patří pákové nůžky P 60, nůžky na živý plot Z 20, nůžky na větve R 80 (vše Patriot), 3 výherci získají balení hnojiva Organatura 3 kg a osiva WOLF-Garten 1 kg.

Pravidla soutěže si pročtěte ZDE. Soutěžit můžete od 3. 3. 2015 do 1. 4. 2015 včetně.

Ceny do soutěže věnovala společnost Mountfield.

Nůžky Z20

Nůžky P60

Nůžky R80

Balíček hnojiva a travního osiva

„Nemá smysl vertikutovat dříve, než začne tráva růst. Teprve poté a po prvním posečení trávníku se má použít vertikutátor,“ říká Jiří Prouza, který se věnuje projektování zahrad více než 30 let. Jeho slova potvrzuje i Filip Werner ze společnosti Mountfield, který doporučuje vertikutovat až v okamžiku, kdy už nejsou v noci teploty pod nulou nebo blízko bodu mrazu.

Proč je vertikutace pro trávník důležitá

V našich zeměpisných šířkách platí, že kdo chce mít trávník aspoň trošku hezký a zdravý, bez pravidelného provzdušnění (ideálně aspoň dvakrát ročně – na jaře a na podzim) se neobejde. Jinak bude trávník vypadat ošklivě, často bude napaden plísní sněžnou a jeho vzhled a kondici nevylepší ani nejlepší hnojiva a zavlažování.

Fotogalerie

Jsme národ kutilů a zahrádkářů a na svém trávníku si stále zakládáme. U nás je více jak dva miliony zahrad a kult pěkné zahrady je zde hluboce zakořeněný. Pro mnohé Čechy je zahrada takový novodobý grunt. To potvrzují i slova zástupce společnosti Wolf-Garten, která na český trh dodává jak vertikutátory, zahradní sekačky, traktory, tak i travní osiva.

„Česká republika je vedle domovského Německa pro nás druhým nejdůležitějším trhem v celé Evropě. Češi jsou nároční zákazníci a ve svých znalostech zahrady a v péči o trávník předčí i toho německého, pro kterého je jeho zahrada u domu vždy důležitou vizitkou. Jen v loňském roce jsme v Česku prodali, prostřednictvím našeho prodejce, firmy Mountfield, přes 15 tisíc vertikutátorů a letos počítáme s ještě vyššími prodeji,“ říká Thomas Hoffmann z německé společnosti Wolf-Garten.

Co se děje s trávníkem po celý rok

Během celého vegetačního období (přibližně od dubna do října) čelí udržovaný trávník zátěžím a jeho pravidelným užíváním dochází ke zhušťování povrchu. V zelené ploše se tak kromě trávníku drží různé druhy mechů, plevelů nebo i zbytky posekané trávy. 

Co je vertikutátor

Vertikutátor je stroj, který má na hřídeli svisle umístěné vertikutační nože. Ty lehce a šetrně naříznou travní drn, díky čemuž tráva lépe odnožuje – tzn. houstne, a ke kořínkům se snadněji dostává voda i živiny. Důležité je na stroji správně nastavit hloubku vertikutace, ta by neměla přesáhnout 4 mm. Vertikutátor může mít i vertikutační pružiny, které navíc umí trávník vyčistit a zbavit ho travní plsti. Na trhu najdete vertikutátory, které mají nože i pružiny na jednom válci, nebo stroje, kde jednotlivé válce lehce a rychle vyměníte.

Tohle vše dohromady postupně vytvoří travní plsť, která trávník ucpává. Trávník se tak, laicky řečeno, dusí a neproniká do něj vláha ani živiny. Teď už aspoň ale víte, proč vypadá trávník často ke konci léta „nezdravě“, přestože jste ho právě zalili. Díky postupné tvorbě travní plstě trávník paradoxně pomalu usychá. Jedinou možností, jak jej oživit, je vertikutace neboli provzdušnění trávníku.

Provzdušňovat můžete buď pracně pomocí vertikutačních hrábí, nebo jednoduše a lehce – pomocí vertikutátoru.

Ten, kdo vertikutátor ještě nikdy neviděl, nejspíš řekne, že to je běžná sekačka. Možná že skelet vypadá podobně, ale zásadní rozdíl mezi sekačkou a vertikutátorem hledejte v postavení nožů. „Zatímco sekačka má nože na hřídeli umístěny vodorovně, vertikutační nože jsou ve svislé poloze. Tyto nože lehce a opravdu šetrně nařezávají trávní drny do hloubky dvou až čtyř milimetrů a vytrhávají už zmíněné mechy a plevele. Jednoduše shrnuto, vertikutace tak povrch půdy znovu otevře a umožní snadný přísun potřebných živin a vláhy,“ popisuje základní princip Filip Werner z českého Mountfieldu.

Co má následovat po vertikutaci

Pro ty neznalé, co vertikutují poprvé, následuje šok. Trávník vypadá často velmi nevzhledně a často v něm vznikají holá místa. Proto je třeba je dosít travní směsí, stejně tak dosít celý trávník. A následně trávníku dopřát důkladnou zálivku. Travní semena nesmí vyschnout a tak je pravidelná zálivka po vertikutaci na začátku vegetačního období vždy velmi důležitá. A nesmíte zapomenout ani na hnojivo, pro jarní start sezony dopřejte trávníku především dusík, fosfor a draslík.

A za 14 dní až tři týdny se vám trávník před očima promění v jednolitý, krásně zelený, šťavnatý koberec, který bude v plné formě.¨

Výherci soutěže

Ze zhruba 900 soutěžících jsme pomocí generátoru náhodných čísel vylosovali tyto výherce: Reslová Dagmar, Musil Pavel, Pavelka Stanislav, Šimáně Roman, Tomčíková Jarmila, Antoš Karel, Masař František. Výhercům blahopřejeme.