Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Bikira dělá po roce v Praze pokroky a sbližuje se s mláďaty

aktualizováno 
Samice Bikira hrající si mláďata často jen zaujatě pozoruje, už několikrát ale svezla Tatua na zádech. "Bikira se tak učí zacházet s mláďaty při těsném kontaktu," vysvětluje její chování primatoložka Marina Vančatová. Je to naděje, že i když ji odchovali lidé a ona sama svoje první mládě narozené v listopadu odložila, naučí se o mláďata pečovat?

Když na konci loňského listopadu Moja odcestovala do Španělska, byl to přesně rok, co se samice Bikira po příjezdu z Belfastu připojila k pražské gorilí skupině. 

Pro gorily nížinné je celkem přirozené, že skupinu několikrát za život změní. Navíc se dokážou celý život učit. A v zoo po světě lze najít celou řadu goril, které se také musely vyrovnat s nejrůznějšími problémy a péči o mláďata se postupně naučily.

Bikira stále má reálnou šanci stát se dobrou matkou

A není nutné chodit daleko. Stačí se podívat na Bikiřinu matku Dafinu, která žije v Amsterodamu v rodině, jíž vládne Richardův bratr Akili. Podobně jako Bikira neměla ani Dafina příležitost odkoukat péči o mládě od jiné gorily.

Velká gorilí fotogalerie

Awaliho, své první mládě, i druhorozenou Bikiru tak prostě odložila na zem a nejevila o ně veliký zájem. Obě mláďata jí musela být po několika dnech odebrána kvůli dehydrataci.

Bikira strávila prvních šest týdnů v rodině svého ošetřovatele v Amsterodamu. Poté byla převezena do gorilí školky ve Stuttgartu, kde tehdy vyrůstala ve společnosti dalších uměle odchovaných goril.

Do zoo v Amsterodamu ale po nějaké době přišla samice Binti, která se mateřskému chování naučila ve své původní rodině. V roce 2007 úspěšně odchovala v Amsterodamu své první mládě a tento zážitek stačil Dafině k tomu, aby se i ona péči o mláďata naučila. Hned následujícího roku úspěšně odchovala svého dalšího potomka Daye a v 21 letech se z ní stala vzorná matka.

I Dafina, která se o Bikiru jako o své druhorozené mládě nedokázala postarat,

Dafina, která se o Bikiru jako o své druhorozené mládě nedokázala postarat.

Bikiřin nejmladší sourozenec Dayo, o kterého se samice  Dafina už dokázala

Bikiřin nejmladší sourozenec Dayo, o kterého se samice Dafina už dokázala postarat sama.

Stejně jako ostatní lidoopi, nemají ani gorily mateřské chování vrozené, a samotný instinkt jim k péči o mládě nestačí. Potřebují mít možnost pozorovat péči o novorozeně u jiné samice ve skupině, pak její chování napodobí. Pro Bikiru tedy také bude ideální zažít nejprve porod jiné samice ve skupině.

Proto si musí počkat na další pozornost Richarda a další zabřeznutí a bere teď antikoncepci. Chovatelé doufají, že by Richard mohl opět nakrýt Kijivu (matku Moji, Tatua a Kiburiho) a díky ní by se snad mohla mateřskému chování naučit i Bikira. I kdyby se to ale nepovedlo, samotný klidný život v gorilí tlupě s přirozenou hierarchií, mezi mláďaty a různě starými gorilami, je pro ni vzhledem k jejímu dětství výhrou. 

"I když je Bikira jiná než ostatní gorily, určitě si zaslouží šanci, kterou jí může nabídnout jen stabilní a harmonická skupina," komentuje současnou situaci v pavilonu Pavel Brandl. "Celý průběh jejího začleňování nás přesvědčil o tom, že nejen ona, ale celá rodina se dokázala s jejím příchodem úspěšně vyrovnat."

Bikira s Kiburim, jako jedna rodina. Je evidentní, že Bikira už z přímého
Malý Kiburi se pomalu sbližuje s

Bikira s Kiburim, jako jedna rodina. Bikira už z přímého kontaktu s mláďaty není tak nervózní.

Situace v pavilonu se už totiž stabilizovala natolik, že mláďata Tatu i Kiburi se občas sami pokoušejí Bikiru kontaktovat. Ona se ale do hry s nimi pouští opatrně. Ví, že snaha odkázat je do patřičných mezí, může vyvolat konflikt s ostatními.

"Podle mého názoru bude její začleňování ještě pokračovat. Pořád ještě jakékoliv její trochu drsnější chování vůči mláďatům vyvolává agresivní reakci ze strany ostatních goril. I když ze strany Bikiry většinou jde jenom o odstrčení příliš dotěrných samečků, ne o útok na ně," vysvětluje Vančatová.

Bikira je velmi inteligentní a současně konzervativní

Za uplynulých 14 měsíců už chovatelé dokonale poznali Bikiřinu povahu. "Je velmi inteligentní, ale zároveň dost konzervativní a zvyká si pomalu," říká o ní chovatel Martin Vojáček. "I na nové lidi reaguje někdy až agresivně."

Ostatní gorily občas rozčiluje Bikiřino hlasité poštěkávání.
Kijivu vyhrožuje a naznačuje útok, ke skutečné šarvátce už ale nedošlo.
Kijivu vyhrožuje a naznačuje útok, ke skutečné šarvátce už ale nedošlo.

Bikira má nejen samotářskou povahu, ale protože ji odchovali lidé, občas se nechová z gorilího pohledu přirozeně. Někdy na ostatní samice i na Richarda poštěkává, což oni vnímají jako vyhrožování. Nebo začne při naznačeném útoku hlasitě ječet; a teprve to je skutečným a téměř spolehlivým spouštěčem útoku.

Postupně se však učí, co není pro soužití ve skupině ideální, a útoky na ni řídnou. Přesto se sem tam nějaká bitka v pavilonu strhne i v budoucnu. Ruční vyřizování konfliktů je gorilám vlastní, přestože jsou to jinak velmi mírumilovná a klidná zvířata. Ale často už jde jen o pouhé naznačení útoku, spojené například s bušením do hrudi nebo úderem do skla.

Rekapitulace připojení Bikiry k pražské skupině

Při svém příchodu Bikira působila na první pohled sebevědomě, přesto se ve skupině zařadila na poslední místo. To je ale u nově příchozích samic běžné. Do počátečních útoků se zapojili skoro všichni obyvatelé pavilonu, jen Richard ji zpočátku chránil před přílišnou agresivitou samic (článek s videem ZDE).

Později se s ní některé gorily zkoušely sblížit. Byly to ale většinou jen účelové pokusy. Například Shinda se k Bikiře chovala velmi přátelsky, když byla Bikira v říji, aby Richardovu pozornost strhla i na sebe (více ZDE). Pak se zase Moja snažila získat v Bikiře kamarádku, kterou postrádala.  

Většinou se ale samice spíš snažily Bikiru omezovat a využívaly k tomu nejrůznější strategie. Poté, co Bikira zabřezla a přestala být pro Richarda sexuálně atraktivní, stalo se v pavilonu hlavním zdrojem napětí jídlo, především to v poledne. Dodnes se střídají dny, kdy si Bikira jídlo vezme, s těmi, kdy jí ostatní samice taktickým manévrováním zabrání si k mříži dojít.

Během své březosti se Bikira držela stranou, klidné dny trávila na parkosech nebo na schodech. S nikým se příliš nepřátelila a ostatní gorily si jí zdánlivě nevšímaly. Porod samotný běh života v pavilonu nijak výrazně neovlivnil, protože o svého potomka Bikira navzdory nadějím nejevila zájem, a tak malý Tano vyrůstá v gorilí školce ve Stuttgartu.

Zato odchod Moji se ukázal jako zásadní zlom i pro Bikiru. Gorilí rodina nesla odchod svého prvního mláděte velmi těžce a nevěnovala Bikiře tolik pozornosti. Ta toho chytře využila a zabrala si větší prostor: začala se více pohybovat po celém pavilonu a častěji si chodit pro oběd. Ubylo také důvodů k šarvátkám, protože Moja kvůli neustálému hledání svého místa ve skupině vyvolávala konflikty a provokovala. Moje to ostatní většinou tolerovali, ale Bikira to odnášela. 

Zároveň se celá skupina stmelila; společný prožitek ztráty jednoho člena způsobil, že gorily teď víc drží pohromadě, což platí i pro Bikiru. I její oddělení v období po porodu (kdy se chovatelé snažili vrátit jí mládě) znamenalo pro Richarda a ostatní členy veliký stres. I když je Bikira samotářka, do skupiny už patří.

Z ložnic už Bikira většinou přichází spolu s ostatními gorilami.

Z ložnic už Bikira většinou přichází spolu s ostatními gorilami.

I ve venkovním výběhu se během letní sezony Bikira držela stranou od ostatních.

I ve venkovním výběhu se během letní sezony Bikira držela stranou od ostatních.

Bikira si tak podobně jako v Belfastu našla svoje trvalé místo na posledním místě v hierarchii gorilí rodiny. Zdá se, že jí celkem vyhovuje, i když většinou doplatí na každou šarvátku. Před jejím příchodem na tom byla podobně Kamba; také si nechodila pro oběd a stejně jako Bikira se občas nechtěla vracet z ložnic. I v jejím případě to byla často mláďata, která si pro ni došla a mezi ostatní ji dovedla.

"Dnes už můžeme říci, že situace v pavilonu je stabilní. I když bychom si přáli, aby se Bikira s tlupou sžila ještě více," zhodnotil její situaci kurátor savců v pražské zoo Pavel Brandl. A dodal: "Bikira ale je a bude jiná. Jako gorila odchovaná lidmi vždycky bude mít určitý handicap. Záleží na ní, jestli bude schopná se ještě více učit, anebo jestli už dosáhla svého maxima."

Autoři: pro iDNES.czNejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...Ochranáře trápí „zloději“ mláďat, která vůbec neměla být zachráněna

Takto velký zdravý ježek vy za normálních okolností pomoc nepotřeboval. Tohoto...

Ochránci zvířat se už připravují na jarní měsíce, kdy se rodí nejvíce mláďat, kterým kvůli neznalosti lidí hrozí...

VIDEO: I v bytě potřebuje kocour lovit a vybít energii. Proto kouše

Ferda je krásný, zdravý, jenom trochu víc tlustý kocour. Potřebuje pohyb.

Mohutný, téměř deset kilogramů vážící, pravděpodobně pětiletý mourovatý kocour Ferda žije u své majitelky v pražském...

Kuchaři, třeste se. Do praxe uvedli robota, který se postará o hamburgery

Robotická ruka Flippy se postará o přesné opečení hamburgerů.

V Pasadeně v americkém státě Kalifornie byl do ostrého provozu uveden robot, který podstatně urychlí přípravu...

Další z rubriky

Gorilákovi Nuruovi bude pět. Není nejbystřejší, ale lumpárny mu jdou

Nuruovi jsou tři a chovatelům dělá jen radost.

Narodil se o Vánocích, narozeniny bude slavit o Zlaté neděli, tedy 17. prosince. Čekají ho první půlkulatiny, stejně...

Téměř dospělý gorilí samec Kiburi umí řádit i být něžný. Prostě puberťák

Kiburi má plné hrsti výhonků sotva vyrostlé trávy, kterou gorily mají velmi...

Sedmiletý dospívající gorilí samec Kiburi je čím dál větší a silnější, takže zkouší, co si může dovolit. Rád ostatní...

Gorilák Richard se neohroženě vydává na venkovní pastvu s celou rodinou

Když už gorily nedostávají čerstvé olistěné větve (jen mražené), je Richard...

Stříbrohřbetý, majestátní. Milující otec. Neoblomný strážce své rodiny, ovšem opatrný v případě čehokoliv neznámého. To...

Najdete na iDNES.cz