VIDEO: Domácí kremrole jsou na přípravu snadnější než bábovka

  • 34
Pečení kremrolí je jednoduché jak facka. Co může být prostějšího a přitom chuťově tak geniálního? Další díl našeho cukrářského seriálu přináší postup krok za krokem.

Synonymem cukrárny jsou alespoň pro mě právě zasněžené kremrole. Vždyť nejedna cukrárna se jmenuje U Kremrolky. Byla jsem zvědavá, jak složitá je příprava kremrolí. Ale v cukrárně Amarilis mě převezli – je to jednoduchá trubička z listového těsta plněná krémem z cukrového rozvaru a vyšlehaných bílků.

Seriál o poctivých domácích zákuscích

Nadýchané větrníky, heboučcí indiánci, špičky plněné pravým likérem... Taky s nostalgií vzpomínáte na poctivé kousky z českých cukráren? Nad některými z nich se rozplývaly už dámy za dob první republiky, ale teď abychom je v cukrárnách hledali pod lupou. A když už je najdete, přemýšlíte, kde udělal cukrář chybu. V kremroli je náplně jen aby se neřeklo, v lineckých košíčcích není po pudinkovém krému ani stopa. A věnečky? Ty jsou polité jakousi divnou hmotou bez chuti a vůně.

Hlasujte v anketě o nejoblíbenější dortík. Hlasovat můžete zde.

Co potřebujete na kremrole

  • 2 balení listového těsta
  • 1 celé vejce
  • 2 deci vody
  • 500 gramů cukru krupice
  • 5 bílků
  • moučkový cukr na posypání

Rozválejte dva balíčky listového těsta na tenký plát o velikosti přibližně 60 × 30 centimetrů. Lépe vám to půjde, pokud si vál i váleček posypete hladkou mouku.

Těsto vyválejte do rozměru 30 × 60 cm.

Placku rozkrájejte na třícentimetrové proužky.

Plát z vrchní strany potřete rozšlehaným vejcem a rozkrájejte rádýlkem na přibližně třícentimetrové proužky. Jednotlivé proužky natáčejte na cukrářské trubičky tak, aby vejcem potřená strana zůstala na povrchu. Začněte vždy stáčet od nejširší strany trubičky směrem k nejužší. Konec pečlivě přimáčkněte, aby netvořil zbytečně vystouplý kousek, což by po upečení nevypadalo pěkně.

Na cukrářské trubičky těsto naviňte potřenou stranou vzhůru.

Upečené kremrole na trubičkách

Trubičky potom pečte v troubě předehřáté na 180 stupňů přibližně 15–20 minut. Pak je nechte vychladnout.

Z upečených kremrolí vyjměte kovové trubičky. Nejlépe to jde tak, když si kremrolku jednou rukou přidržíte a druhou lehce otáčíte trubičkou, ať se sama "vyšroubuje" a zůstane vám jen těsto připravené k plnění.

Vzhůru na náplň

Na náplň do kremrolek potřebuje jen bílky a cukrový rozvar. Rozvar připravíte tak, že dáte vařit 300 gramů cukru a asi 500 mililitrů vody.

Voda by měla v hrnečku cukr úplně zakrývat. Pokud bude vody víc, budete rozvar připravovat déle.

Nechjte vařit přibližně půl hodiny, dokud se nevytvoří rozvar, houstnoucí tekutina, která dá náplni pevnost a sladkou chuť.

Rozvar musí tvořit řetízkující bubliny.

Kremrole naplňte krémem.

Že má rozvar tu správnou konzistenci nejlépe poznáte pomocí jakéhokoliv očka – třeba vytvořeného z kousku drátu, nebo použijte nějaký kuchyňský nástroj. Namočte jej do rozvaru a skrz očka foukněte jako do bublifuku. Pokud se vytvoří řetízkující pás bublin, máte vyhráno a povedlo se vám uvařit ten správný rozvar.

Zbylých 200 gramů cukru vyšlehejte s pěti bílky dotuha. Ještě horký rozvar hodně pomalu vlévejte do vyšlehaných bílků – stále šlehejte.

Jakmile vlijete veškerou hustou tekutinu, ještě chvíli bílky šlehejte.

Poté si vezměte cukrářský sáček a naplňte ho vzniklým krémem. Trubičky pak lehce pocukrujte jemným moučkovým cukrem.

Naše tipy

  • Použijte raději čerstvé listové těsto, nikoliv mražené.
  • Listové těsto si můžete připravit i domácí, ale dá to víc práce.
  • Cukrářské trubičky koupíte v domácích potřebách, deset jich stojí přibližně 60 korun.
  • Protože se vejce tepelně neupravují, používejte co nejčerstvější.
  • Těsto potírejte celým vejcem, nikoli jen žloutkem.
  • Kremrole zkuste příště naplnit pařížskou šlehačkou.
  • Kremrole vydrží čerstvé přibližně tři dny, poté v nich bílkový krém tvrdne. Skladujte je nejlépe v krabici v chladu.