Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Gorilí mládě je kluk, prozradila pražská zoo na Běhu pro gorily

  18:44aktualizováno  18:44
Prvního ročníku charitativního Běhu pro gorily se zúčastnilo 263 nadšenců. Po předání šeku na získaných 192 tisíc ředitel pražské zoo Miroslav Bobek prozradil, do čeho se pro záchranu goril investují. Přidal ještě potvrzenou informaci, že gorilí mládě narozené před měsícem v pražské zoo je kluk.

Myšlenka uspořádat Běh pro gorily byla bezprostředně inspirována nedávným narozením třetího gorilího mláděte v Praze. Metropole se touto akcí zařadila mezi Londýn, Amsterdam a San Francisco, kde tyto běhy pořádají už od roku 2003 ().

První běh snad odstartoval tradici

Běhu centrem Prahy, který směřoval z Hradčanského na Staroměstské náměstí, se zúčastnilo 263 lidí nejrůznějšího věku. Každý z běžců na startu vyfasoval nejen číslo, ale i masku gorily. Někteří se vystrojili i do kostýmů, takže rozhodně nešli přehlédnout.

Počet zúčastněných a získané prostředky se zcela neplánovaně o něco zvýšily ještě po startu. "Celá řada lidí se zaregistrovala ještě poté, co bylo odstartováno. Prostě se rozhodli až na místě," vysvětlila mluvčí pražské zoo Jana Ptačinská Jirátová. Není divu, atmosféra akce byla strhující.

Start Běhu pro gorily na Hradčanském náměstí 22. května 2010.Trasa prvního Běhu pro gorily vedla z Hradčanského na Staroměstské náměstí.

Nejrychlejším běžcem byl Tomáš Mocek z Pardubic, který trasu proběhl za 12 minut, nejstarší účastnicí byla osmdesátipětiletá běžkyně. Výherkyní zájezdu pro dva do Ugandy vylosovali na pódiu Janu Samkovou se startovním číslem 151. Matouš Rajmont z agentury Hera, která běh organizovala, dodal: "Rekord z Londýna jsme sice nepřekonali, ale i tak je to dobrý výsledek." V britské metropoli se běhu zúčastnilo 1063 nadšenců.

Na základě doporučení Zoo Praha budou z výtěžku Běhu pro gorily financovány tyto projekty: pořízení vybavení pro strážce biosférické rezervace Dja v Kamerunu, podpora záchranné stanice Limbe Wildlife Centre a snad bude i na vydání knížky o gorilách pro děti v Kongu Brazzaville.

Nejstarší účastnici Běhu pro gorily bylo 85 let.Na podporu goril běžela i herečka a malířka Iva Hüttnerová.

Díky čemu je pohlaví stoprocentně jisté?

Tečkou za celou úspěšnou akcí bylo prozrazení pohlaví gorilího mláděte ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem. Hned s prvními fotografiemi mláděte se totiž objevily spekulace o jeho pohlaví (), přestože ho nelze určit pohledem. "Chtěli jsme mít nezvratnou jistotu, aby se neopakovalo totéž co s Mojou, která byla první rok svého života označována za samce. Rozhodli jsme se proto zveřejnit informaci o pohlaví až na základě rozboru DNA," uvedl Bobek.

Genetický materiál byl získán z několika vzorků trusu, které se podařilo z výběhu odebrat zaměstnancům zoo. "Stejně jako u lidského kojeného miminka je trus gorilího mláděte měkký a žlutý, takže nebyl problém ho rozeznat od trusu ostatních," uvedl již dříve Pavel Brandl, kurátor chovu savců v pražské zoo. Přesto nebylo určení DNA jednoduché, protože vzorek mohou zkreslit stopy ostatních členů skupiny i člověka, který vzorek sbíral.

Pohlaví nejmladšího gorilího mláděte zjišťovala genetická laboratoř Genomac, se kterou Zoo Praha spolupracuje již několik let. "Využili jsme postup, kterým lze získat DNA ze vzorku lidské stolice, například při skreeningu genetických mutací u kolorektálního karcinomu," vysvětlil ředitel Genomacu Dr. Marek Minárik.

Protože DNA primátů je velmi podobná té lidské, museli odborníci nejprve provést analýzu zaměřenou na vyloučení možné kontaminace člověkem. Teprve poté mohli začít pátrání po mužském chromozómu Y, který byl následně odhalen ve všech testovaných vzorcích. Na základě několika opakovaných rozborů DNA pak mohla laboratoř konečně potvrdit, že gorilka narozená 24. dubna 2010 je sameček.

"Konečným ujištěním pro nás byla analýza zaměřená na vyloučení přítomnosti stopového množství materiálu pocházejícího od samce Richarda, jehož DNA přirozeně také Y chromozóm obsahuje," vysvětlila vedoucí výzkumu a služeb Genomacu Dr. Lucie Benešová. "Z předchozího testování jsme již znali DNA obou rodičů. S využitím jejich profilů jsme potvrdili, že materiál nepochází od Richarda, ale od jeho syna," uzavírá.

Jak Miroslav Bobek dnes na Staroměstském náměstí potvrdil, příští neděli, tedy 30. května, bude nejmladší gorilí sameček pokřtěn. Teprve při křtu prozradí jeho kmotr Karel Gott spolu s Lucií Bílou, která je kmotrou Tatua, jeho jméno. Deset finálních jmen se dozvíte zde. Můžete si zároveň v anketě tipnout, které z nich to bude.
Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...Ochranáře trápí „zloději“ mláďat, která vůbec neměla být zachráněna

Takto velký zdravý ježek vy za normálních okolností pomoc nepotřeboval. Tohoto...

Ochránci zvířat se už připravují na jarní měsíce, kdy se rodí nejvíce mláďat, kterým kvůli neznalosti lidí hrozí...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Další z rubriky

Toulavý autobus slaví 5 let a Zoo Praha má novou podporu in situ projektů

Toulavý autobus pomáhá šířit osvětu v Kamerunu.

Založení chovu řekomyší na maso v Kamerunu, nákup člunu pro gaviálí hlídku v Indii, výstavba studny v mongolské stepi...

Gorilák Nuru je pořád roztomilý a kojený i na prahu puberty

Krátká chvilka odpočinku (vlevo mladší z bratrů Nuru)

Nuru je prostřední z pražských gorilích mláďat, na Vánoce oslaví své páté narozeniny a je to asi nejlepší parťák pro...

Gorilák Richard se neohroženě vydává na venkovní pastvu s celou rodinou

Když už gorily nedostávají čerstvé olistěné větve (jen mražené), je Richard...

Stříbrohřbetý, majestátní. Milující otec. Neoblomný strážce své rodiny, ovšem opatrný v případě čehokoliv neznámého. To...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz