Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Gorilí samec Richard se v přímém přenosu spářil s Bikirou

  11:47aktualizováno  11:47
Facebookoví přátelé projektu Pomáháme gorilám zaznamenali přenos z gorilího pavilonu pražské zoo, ve kterém došlo k vzájemnému spáření Richarda s novou samicí Bikirou. Zoo Praha teď bude netrpělivě očekávat, zda se můžeme v pavilonu goril těšit na nový přírůstek.

"Chudinka malá, je to prvně v životě a takového publika u toho měla," povzdechla si jedna z diskutujících. Samici Bikiře, která před měsícem přicestovala ze zoologické zahrady v Belfastu, je 15 let a ještě nikdy nebyla březí. "Bylo by fantastické, kdyby se jí to v Praze konečně podařilo," říkají chovatelé z Belfastu.

Rané dětství prožila v gorilí školce, dalších téměř dvanáct let pak společně se samcem Gugasem, kterého pravděpodobně pokládala za sourozence.

"Jsme příjemně překvapení, že v sobě našli takové zalíbení v tak krátkém čase," komentuje dění v pavilonu ředitel zoo Miroslav Bobek. "Ostatně kvůli tomu k nám přicestovala. Ale nedělejme si falešné naděje. Když čtu komentáře na Facebooku, řekl bych, že mají všichni za hotovou věc, že můžeme hned čekat další miminko. Já bych byl v předpovědích daleko opatrnější," nechce předčasně vzbuzovat naděje.

Na první pohled by se zdálo, že Richardův čin přivede situaci v gorilí tlupě do normálu a Bikira se stane definitivně členkou rodiny. "Naopak, cítím větší žárlivost hlavně od Kamby, Bikira je pro ni vetřelec a konkurent. Při dalším pokusu o páření je rozehnala a je vidět, že si Bikiru hlídá," připomíná Bobek.

Podívejte se, jakou rvačkou dopadl druhý pokus o páření.

True

Štědrý den je pro gorily jako každý jiný, proto se spokojily s běžnou dávkou ovoce, zeleniny a větví. I jinak běžel život goril přes Vánoce ve starých kolejích. Snad jen zvýšený zájem návštěvníků během svátků pobavil mláďata, která se snažila přes sklo komunikovat hlavně s dětmi.

Zato hned v pondělí po svátcích si Bikira odnesla další krvavý šrám z ošklivé rvačky, při které se do ní pustila dokonce celá skupina. Ani Richard ji kupodivu nebránil, přestože se hned za pár dní ukázalo (viz obě videa), že v sobě s Bikirou evidentně museli najít zalíbení velmi brzy.

"Do pondělní rvačky se k našemu překvapení zapojil s plnou vervou dokonce i Richard. Postavil se proti Bikiře, nijak to nevypadalo, že by ji bránil. Ovšem v tom chumlu řvoucích zvířat se jen těžko pozná, o co vlastně jde. Naštěstí to zvenku vypadá mnohem horší, než to nakonec je. Tentokrát ale Bikira měla viditelný kousanec," popsala nenadálý střet vrchní ošetřovatelka lidoopů pražské zoo Denisa Ryšková.

"Podobné občasné střety musíme v gorilí rodině čekat i další měsíce. Bude trvat asi ještě dlouho, než rodina Bikiru zcela přijme za svého právoplatného člena. Její postavení na okraji může dokonce změnit až toužebně očekávané páření s Richardem a případné narození dalšího mláděte," komentoval situaci Bikiry ještě minulý čtvrtek zoolog Martin Smrček, aniž mohl tušit, že k páření Bikiry s Richardem už se schyluje.

Podle jeho názoru by nastalá změna mohla hodně zamíchat hierarchií gorilí rodiny, protože samice s mláďaty jsou mnohem respektovanější, než ty bez potomků. Je to logické, protože mláďata jsou budoucností gorilí tlupy a je třeba chránit je i jejich matky.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Pomlázce z vrbového proutí se na Velikonoční pondělí nevyhnou ani gorily

Kiburi si za pomlázkou neomylně vyšplhal na parkosy. Čerstvé jarní proutí totiž...

Na Velikonoční pondělí si vajíčka, pomlázky i čerstvé proutí jako takové užijí do sytosti nejen pražské gorily. Na své...

Gorila Koko, která ovládala znakovou řeč, zemřela ve 46 letech

Ohlédnutí za životem Koko. Gorily, která uměla znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula slavná gorila Koko, která ovládala znakovou řeč. Podle neziskové organizace The Gorilla...

Kiburi je gorilí specialista na hlavolamy. Malý Ajabu asistuje i škodí

Kiburi vzal toto sprchování nejmladšího člena gorilí rodiny za své.

Rok a půl už mají gorily možnost řešit hlavolam, který dostaly k předloňským Vánocům. Ve skutečnosti do něj chovatelé...

Najdete na iDNES.cz