Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Gorilí samec Richard se v přímém přenosu spářil s Bikirou

  11:47aktualizováno  11:47
Facebookoví přátelé projektu Pomáháme gorilám zaznamenali přenos z gorilího pavilonu pražské zoo, ve kterém došlo k vzájemnému spáření Richarda s novou samicí Bikirou. Zoo Praha teď bude netrpělivě očekávat, zda se můžeme v pavilonu goril těšit na nový přírůstek.

"Chudinka malá, je to prvně v životě a takového publika u toho měla," povzdechla si jedna z diskutujících. Samici Bikiře, která před měsícem přicestovala ze zoologické zahrady v Belfastu, je 15 let a ještě nikdy nebyla březí. "Bylo by fantastické, kdyby se jí to v Praze konečně podařilo," říkají chovatelé z Belfastu.

Rané dětství prožila v gorilí školce, dalších téměř dvanáct let pak společně se samcem Gugasem, kterého pravděpodobně pokládala za sourozence.

"Jsme příjemně překvapení, že v sobě našli takové zalíbení v tak krátkém čase," komentuje dění v pavilonu ředitel zoo Miroslav Bobek. "Ostatně kvůli tomu k nám přicestovala. Ale nedělejme si falešné naděje. Když čtu komentáře na Facebooku, řekl bych, že mají všichni za hotovou věc, že můžeme hned čekat další miminko. Já bych byl v předpovědích daleko opatrnější," nechce předčasně vzbuzovat naděje.

Na první pohled by se zdálo, že Richardův čin přivede situaci v gorilí tlupě do normálu a Bikira se stane definitivně členkou rodiny. "Naopak, cítím větší žárlivost hlavně od Kamby, Bikira je pro ni vetřelec a konkurent. Při dalším pokusu o páření je rozehnala a je vidět, že si Bikiru hlídá," připomíná Bobek.

Podívejte se, jakou rvačkou dopadl druhý pokus o páření.

True

Štědrý den je pro gorily jako každý jiný, proto se spokojily s běžnou dávkou ovoce, zeleniny a větví. I jinak běžel život goril přes Vánoce ve starých kolejích. Snad jen zvýšený zájem návštěvníků během svátků pobavil mláďata, která se snažila přes sklo komunikovat hlavně s dětmi.

Zato hned v pondělí po svátcích si Bikira odnesla další krvavý šrám z ošklivé rvačky, při které se do ní pustila dokonce celá skupina. Ani Richard ji kupodivu nebránil, přestože se hned za pár dní ukázalo (viz obě videa), že v sobě s Bikirou evidentně museli najít zalíbení velmi brzy.

"Do pondělní rvačky se k našemu překvapení zapojil s plnou vervou dokonce i Richard. Postavil se proti Bikiře, nijak to nevypadalo, že by ji bránil. Ovšem v tom chumlu řvoucích zvířat se jen těžko pozná, o co vlastně jde. Naštěstí to zvenku vypadá mnohem horší, než to nakonec je. Tentokrát ale Bikira měla viditelný kousanec," popsala nenadálý střet vrchní ošetřovatelka lidoopů pražské zoo Denisa Ryšková.

"Podobné občasné střety musíme v gorilí rodině čekat i další měsíce. Bude trvat asi ještě dlouho, než rodina Bikiru zcela přijme za svého právoplatného člena. Její postavení na okraji může dokonce změnit až toužebně očekávané páření s Richardem a případné narození dalšího mláděte," komentoval situaci Bikiry ještě minulý čtvrtek zoolog Martin Smrček, aniž mohl tušit, že k páření Bikiry s Richardem už se schyluje.

Podle jeho názoru by nastalá změna mohla hodně zamíchat hierarchií gorilí rodiny, protože samice s mláďaty jsou mnohem respektovanější, než ty bez potomků. Je to logické, protože mláďata jsou budoucností gorilí tlupy a je třeba chránit je i jejich matky.

Autoři:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Další z rubriky

Gorilákovi Nuruovi bude pět. Není nejbystřejší, ale lumpárny mu jdou

Nuruovi jsou tři a chovatelům dělá jen radost.

Narodil se o Vánocích, narozeniny bude slavit o Zlaté neděli, tedy 17. prosince. Čekají ho první půlkulatiny, stejně...

VIDEO: Roční gorilí kluk Ajabu už se kamarádí s kojící tetou Kambou

Malý Ajabu s gorilí tetou Kambou

Za poslední měsíc se Kamba, nejstarší samice pražské gorilí skupiny, konečně více sbližuje s Ajabuem, ročním potomkem...

VIDEO: Gorilí matky slouží jako trampolína pro batole i výrostky

Malí goriláci si dělají z mámy trampolínu.

Skákat plnou vahou těla na své matky, v tom jsou roční Ajabu i téměř pětiletý Nuru opravdoví přeborníci. Nuru se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz