VIDEO: Gorilu Bikiru tlupa skoro přeprala, nakonec ji zachránil Richard

  12:16aktualizováno  7. prosince 16:36
Řev, předvádění zubů, rány pěstmi a škubání srsti předvedly dopoledne gorily v pražské zoo během příchodu gorilí samice Bikiry do skupiny samce Richarda. Chovatelé jsou stále připraveni kdykoliv reagovat na jakoukoliv vyhrocenou situaci.

Bikira dnes prvně naživo zakusila, co obnáší soupeření o přízeň Richarda, vládce smečky. Ostatní samice jí evidentně nedarují nic zadarmo. V některých momentech to dokonce vypadalo, že nebýt Richarda, dostala by Bikira pěknou "nakládačku".

Sestřih těchto okamžiků, komentovaný hlavní chovatelkou lidoopů Denisou Ryškovou, a další názory na to, jak celá gorilí skupina a především Richard celou situaci zvládli, najdete zde.

Podívejte se na video, najdete v něm sestřih nejkritičtějších momentů z konfliktů, které nastaly mezi Bikirou a "starou" tlupou.

V jedné chvíli měly ostatní samice Bikiru doslova na lopatkách

Dnes po desáté hodině dopoledne Bikiru pustili do expozice k ostatním, aby se mohla ke skupině nastálo připojit. Do té doby ji od ní oddělovala mříž (viz předchozí článek). Podle prvních kontaktů zjevně toužila být s ostatními, i když samozřejmě existovaly obavy, jak její spojení se skupinou samce Richarda proběhne. V prvních okamžicích i v průběhu dne se očekávalo rázné vymezování pozic, které je pro gorily naprosto přirozené i v přírodě.  

Lehké oťukávání

S vypuštěním Bikiry (o příjezdu nové gorily z Belfastu čtěte zde) do expozice a s úvahami o tom, kdy ji připojit k ostatním gorilám museli chovatelé počkat, dokud neměli v ruce výsledky jejích veterinárních vyšetření. Včera se potvrdilo, že vše je v pořádku a Bikira si mohla v klidu pavilon pořádně prohlédnout. Richard a samice s mláďaty byli zatím odděleni do ložnic.

on-line přenos z pavilonu goril

Jak hodnotí první kontakt chovatel Pavel Brandl

"První kontakty mezi Bikirou a gorilami ve skupině proběhly přesně tak, jak jsme očekávali, došlo i na šrámy, ale vše je v normálu," komentoval dvě hodiny po poledni dnešní situaci v gorilím pavilonu kurátor Pavel Brandl.

"Čistě mezi dospělými zvířaty by byla situace klidnější, protože jsou sociálně zralá. Problémy dělá jenom Moja, která je v pubertáním věku, kdy jsou zvířata nejdestruktivnější. A jakmile se po ní Bikira ožene, začne ji skupina pochopitelně bránit," vysvětluje dále chování gorilí skupiny Brandl. Podle něj tato "ozbrojená neutralita", kdy jsou zvířata ve střehu, může trvat několik dní, možná i celý týden.

První dvě hodiny seznamování

00:00 Přípravy vrcholí, probíhají poslední úpravy expozice.
10:16 Bikira je vpuštěna k ostatním dvířky nad schody, v levé horní části expozice. V prvních minutách se zdánlivě nic neděje, gorily se věnují potravě, ale napětí by se dalo krájet.
10:40 Shinda se začne vůči Bikiře vymezovat jako první, přidá se k ní i Kamba, dojde na první fyzický kontakt. Richard mezi ně rezolutně vstoupí a dá najevo, že v jeho blízkosti je Bikira v bezpečí.
10:51 Došlo na hadici s vodou. Všechny tři samice, Shinda, Kijuvu a Kamba i s mláďaty na zádech, se do Bikiry fyzicky pustily. Bouchaly do ní pěstmi, nakonec se přidala i Moja, zřejmě povzbuzena. Richard musel tentokrát zasáhnout výrazněji, doslova si Bikiru stočenou do klubíčka přitáhl pod sebe, aby ji ochránil.
10:53 Bikira je znatelně otřesená, Moja si na ni dál dovoluje, ale je opět odehnána proudem vody z hadice, aby Bikira získala oddechový čas.
10:55 Napětí v expozici by se dalo krájet, Richard je neustále ve střehu, připraven zasáhnout. Bikira si neustále hlídá, aby mezi ní a ostatními stál Richard.
11:00 Moja se snaží si Bikiru očuchat, krytá Shindou, nakonec opět zasahuje Richard, aby je od sebe oddělil.
11:10 Moja se na zadní postaví před Bikiru a demonstrativně se bouchá do prsou, Richard mezi nimi proběhne a jen tak mimochodem od něj Bikira dostane šťouchanec. Ostatní gorily se drží stranou, Moja Bikiru pronásleduje, bouchá se v prsa a tleská, v pozadí je slyšet, jak si do prsou buší i ostatní samice, Richard situaci nenápadně jistí zpovzdálí.
11:16 Bikira si sedá na schody k dvířkům, kterými byla do expozice vpuštěna. Po chvilce se opět vydává zpět do expozice mezi ostatní, opět se k ní přibližuje Moja, hází po ní krabici, Bikira proti ní občas máchne tlapou.
11:20 Moja Bikiru neustále pronásleduje, občas se přidá Shinda svými výpady. Vzájemné seznamování a vymezování pozic pokračuje...
12:10 Chovatelé otevírají šubry a celý prostor pavilonu otevírají do kruhu, takže gorily mohou volně přecházet do ložnic...

Nejprve se poznávali skrz mříže

"Bikira má už teď tendenci držet se v kontaktu se skupinou. V prvních dnech na ni nejvíce reagovali Richard a Shinda. Ta se předvádí, tak zvaně imponuje, první den seznamování došlo i na bouchání do seznamovacích mříží. Bikira se snažila trochu dominovat, ale nakonec bylo zřejmé, že má zejména ze Shindy respekt," popisoval včera prozatímní průběh vzájemného poznávání goril kurátor savců Pavel Brandl.

Bikira je neustále pod starostlivým dohledem chovatelů a kurátora savců

Potom následoval stav, kdy už se gorily o Bikiru moc nezajímaly. "Výjimkou je Richard, který se na ni často chodí dívat. Zato Bikira se velmi zajímá o celou skupinu, jak je ostatně pro sociálního lidoopa přirozené," vysvětloval v pondělí kurátor.

Co lze během připojování ke skupině očekávat

"Při prvním spojení čekáme vzájemné imponování, prudké změny míst v expozici, řev, předvádění zubů, růžových sliznic v puse, zvětšování obrysu těla vypnutým postojem a naježenou srstí. Dojde zřejmě i na krátký fyzický kontakt, může být i intenzivní, ale měl by se omezit na rány pěstmi, vyškubanou srst a maximálně povrchové šrámy," popsal Pavel Brandl, jaké chování se dá u goril první den předpokládat.

Celý prostor, který mají gorily k dispozici – tedy expozice i s ložnicemi – může být přitom propojen do kruhu. Šubry, což jsou vypouštěcí dvířka, by byly oproti běžné provozní výšce snížené, aby sloužily jako jakési "retardéry".

"Existuje ale i varianta zavřených šubrů a všech zvířat pouze v expozici. Samozřejmě bude přítomný veterinář a tři chovatelé, obvyklý stav představují dva. Zvířata se dají volat, lze jim pohrozit vodou z hadice, dají se dělit šubry v ložnicích a koridorech. Samozřejmě ale není možná naše přímá intervence," vysvětloval včera před půlnocí Brandl, jaká opatření mohou zvolit. Právě variantu zavřených šubrů dnes nakonec zvolili.

Možnosti případného zásahu jsou samozřejmě omezené, ale chovatelé jsou připraveni stejně dobře, jako při předchozích čtyřech úspěšných introdukcích. Mají už praktické zkušenosti, získané při spojování Tadaa a Kamby s Pongem, k jejichž skupině následně připojovali Kijivu a Shindu. Později řešili připojování Shindy k Richardovi, naposledy pak spojovali Richarda, Shindu, Kijivu a Moju s Kambou.

Jak si Bikira poprvé prohlédla gorilí expozici

Včera šlo o to, aby pro ni expozice nebyla úplně neznámým prostředím, aby při spojení se skupinou nebyla vůči ostatním v nevýhodě. Okamžitě se ale ve výběhu chovala naprosto suverénně, evidentně se žádnou změnou jen tak zaskočit nenechá. Podle chovatelek se při průzkumu projevila jako "šikovná", takže prohlídka expozice podle nich splnila účel.

Bikira se rozhlíží po gorilí expozici, kam byla právě vypuštěnaBikira poprvé v gorilí expozici, zatím sama

Samice Bikira poprvé v gorilí expozici, zatím sama

"Bikira se přitom seznámila s expozicí i s přístupovými trasami. Držela se samozřejmě poblíž prostor, které zná, což jsou ložnice a přípravna, ale také poblíž skupiny," popsal její pondělní návštěvu v gorilí expozici Brandl. V posledních dvou dnech už bylo podle chovatelů vůbec těžké Bikiru přesvědčit, aby se z ložnice se seznamovací mříží přesunula jinam, odkud na ostatní gorily nevidí. Už prostě nechtěla být sama.


Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Přes léto dala dohromady starou dřevěnou chatku. Díky barvám prokoukla

S minimálními náklady čtenářka proměnila i malinkou koupelnu.

Shodou náhod se čtenářka Kateřina dostala k opuštěné chatičce, kterou někdo používal naposledy před dvaceti lety. Stav...

Další z rubriky

VIDEO: Gorilí babička Kamba má opět jiskru v oku a je v dobré kondici

Kamba si ve venkovním výběhu spokojeně poplácává břicho, které se jí zase pěkně...

Nejstarší gorilí samici v pražské zoo se opět vrátila její obdivuhodná živost, hravost, chuť na větve i hru s mláďaty,...

VIDEO: Zmrzliny zavěšené na laně vydržely pražským gorilám pár hodin

Richard olizuje zavěšenou zmrzlinu. I pro něj je to v tropických dnech příjemné...

Výjimečné horko vyžaduje výjimečné nápady. Své o tom vědí chovatelé goril v Zoo Praha, kteří se snaží svým svěřencům...

VIDEO: Gorilí instruktáž, jak se umýt, když chovatelé zapnou mlžení

Ajabu si nejprve nechal pořádně namočit záda a pak dal prostor Kiburiho péči.

Vzácnou chvilku se podařilo zachytit v jednom z teplých dubnových dní v Pavilonu goril pražské zoo. Gorilí prcek Ajabu,...

Najdete na iDNES.cz