VIDEO: Jediného ochočeného hrocha v Evropě si pohlaďte v Habrkovicích

  • 4
Jmenuje se Davídek a ve velikosti prasátka si ho před 25 lety přivezli manželé Ringelovi ze zoo ve Dvoře Králové. Vykrmili ho 30 litry vanilkového pudinku denně a od malička se mu hodně věnovali. Díky tomu se svého času stal jediným hrochem na světě, který v cirkusové aréně vystupoval s pěti tygry najednou.

Davídkovo vystupování s tygry bylo naprosto unikátní, protože tygři se jako predátoři ničeho nebojí a hroch nemá v africké přírodě konkurenci. Není divu, že Ivan Ringel s tímto vystoupením slavil úspěchy po celém světě. Když při návštěvě Habrkovic projevíte zájem, rád vám ukáže fotografie, jak s Davídkem v kontejneru procestovali doslova celý svět.

Fotogalerie hrocha Davídka

Dnes už si majestátní hroch užívá klidu na českém venkově, kde se může třeba i napást na louce. V letní sezoně se spolu s tygry, dikobrazy a dalšími zvířaty předvádí na víkendových představeních, občas při nich sveze na hřbetě i děti. Letos už ho takhle neuvidíte, představení v habrkovickém Ringellandu už skončila. Ale zajet se na něj můžete podívat stejně. A v podstatě kdykoliv.

Více v článku Bílí lvi a tygři tak zblízka a v pohodě, jak je jinde neuvidíte.

V Habrkovicích u Kutné hory a v jejich bezprostředním okolí totiž z bývalého kravína vzniká rodinná zoo, jakou u nás jinde neuvidíte. Hroch i tygři jsou tu doslova členy rodiny, kam můžete přijít na návštěvu téměř kdykoliv a výše a podoba vstupného je jen a jen na vás (pro Davídka doporučujeme hlávku bílého zelí). Donést můžete i tvrdé pečivo a majitelé vám za něj poděkují. Uživit bez jakýchkoliv dotací tolik hladových krků není žádná legrace.

Davídek vypadá mírumilovně, ale je to hroší samec v plné síle

Hroch Davídek je z celé rodiny prostorově nejvýraznější. Je mu 25, takže je to hroch v plné síle a z rodiny se skloní jen před Ivanem Ringelem a jeho ženou, kteří ho vypiplali na pudinku z hrošího miminka velikosti malého prasátka do dnešní majestátní podoby. Vyrůstal s oběma jejich syny, Tomášem a Janem. Ti dnes oba krotí lvy a tygry, Tomáš s nimi jezdí po celém světě. Bílé lvy, které Jan letos od jara až do září trénoval v Habrkovicích, můžete pod jeho vedením vidět v cirkuse na pražském Hagiboru.

Hroch Davídek z Habrkovic v rodině Ringelových vyrostl od mláděte.

Pod dohledem Ivana Ringela si Davídka mohou pohladit děti i dospělí.

Na Davídka jsou ovšem oba krátcí, nemohou se k jeho ohradě, na rozdíl od cizích dospělých lidí i malých dětí, ani přiblížit. Dokud byli všichni tři "mláďaty", mohli společně podnikat jakékoliv hry. Jakmile dospěli, považuje je Davídek oba za svoji konkurenci. A dospělí hroší samci jsou k sobě tvrdí, bojují mezi sebou na život a na smrt. O takový boj tváří v tvář největšímu zabijákovi z africké přírody není co stát.

Péče o hrocha je práce na plný úvazek

Představte si, že posekáte zahradu, trávu odnesete hrochovi do ohrady a za chvílu můžete začít sekat znovu. Není divu, že s takovým žroutem Ivan Ringel občas vyrazí i na pastvu na přilehlou louku. Není to problém, protože ho statný hroch stále považuje za svého otce. "A manželka? Ta s ním může jít klidně kamkoliv na procházku. Pro něj je to pořád máma, která ho vypiplala," vysvětluje majitel, trenér a pečovatel v jedné osobě. 

Ivan Ringel přesně ví, co si může k ochočenému hrochovi dovolit a co má rád, znají se 25 let a vidí se den co den. Ringelovi totiž neznají žádnou dovolenou, tak to při chovu exotických zvířat prostě je.

Takže každou návštěvu Ringellandu osobně provede a vypráví úžasné příběhy jednotlivých chovaných zvířat. U Davídka s ním můžete stát minuty i hodiny. Mezitím ho ale musí průběžně stále krmit. Když dává Davídkovi sprchu, mohou si ho odvážnější děti přes železné oplocení pod jeho dohledem i pohladit. 

A pokud by se vám snad zdálo, že Davídkovi stékají po tváři slzy, uklidní vás. "Ne, nepláče, slzení a výtok z očí je u hrochů na souši normální. Oko se mu tímto způsobem zvlhčuje, když není ve vodě," vysvětluje trpělivě, s laskavým pohledem na svého svěřence.

Cirkus je poslední romantika, která existuje

"Češi mívali největší cirkus v Evropě, šapitó pro deset tisíc lidí, kde vystupovalo 24 slonů najednou. Denně vyprodáno. Ale krachnul v roce '37. To už se nikdy nebude opakovat, lidi mají televizi a počítače," vypráví Ivan Ringel nad svojí jedinečnou sbírkou zhruba osmi set cirkusových plakátů. Část už má vystavenou pod střechou bývalého kravína, k dalšímu budování plánovaného cirkusového muzea se dostane opět v zimě.

Ivan Ringel vlastní osm set unikátních cirkusových plakátů. A ke každému dokáže
Jedny z nejstarších a nejvzácnějších cirkusových plakátů ze sbírky pana Ivana

Zajedete-li do Habrkovic (klidně i v zimě), udělejte si čas. Kromě prohlídky zvířat s vámi pan Ringel starší dokáže probrat jeden plakát po druhém a ke každému odvypráví příběh. Možná vám udělá i kafe. Je to jako příjemný výlet do starých časů.