VIDEO: Ještěr Leonardo je už slepý, ale partnerky po něm stále šílí

  • 2
Snaha zachovat mimořádně cenný exemplář varana komodského k reprodukci v evropském chovu vedla k převozu šestnáctiletého samce Leonarda z plzeňské zoo do Prahy. Převoz i veterinární vyšetření proběhly v pořádku. Teď už nezbývá než doufat, že se zapojení starého, ale vzácného varana do chovu podaří.
Pražská zoo je opravdu doslova varaní velmocí. Z celé Evropy se totiž varani komodští úspěšně množí zatím jenom v Praze (viz předchozí článek). Díky tomu také mohlo minulou neděli proběhnout nejen slavnostní přivítání Leonarda, ale i křest sedmi půlročních mláďat.

Bezproblémový převoz i vyšetření

Leonardo je slepý na obě oči, takže se na rozdíl od ostatních varanů nedá cvičit "na terč", ale pouze na pach. Vrchní chovatel Tomáš Jirásek ho tedy do dlouhé převozní bedny lákal na králíka tak, že do ní z druhé strany vlezl a králíka před varanem táhl.

"Po příjezdu do Prahy jsme provedli komplexní vyšetření v šetrné inhalační narkóze, které trvalo zhruba hodinu," uvedl Petr Velenský, kurátor plazů Zoo Praha (viz unikátní záznam na našem videu). Chovatelé ještěra změřili a zvážili, při délce 256 cm váží 77 kg. Veterinář mu odebral krev, provedl vyšetření očí, RTG kloubů a korekci drápů. "Probuzení z narkózy bylo velmi rychlé, Leonardo byl již za 30 minut zcela v pořádku. První noc strávil ve vyhřívané jeskyni," dodal Velenský.

Riskantní převoz a veškerá veterinární ošetření v Praze tedy proběhly bez problémů. Jestli se podaří zachovat jeho genetickou stopu v úspěšném pražském chovu, to už záleží jen na Leonardově snažení.

Exemplář cenný pro celou Evropu

Stejně jako samice z pražského chovu pochází i Leonardo, jeden z nejstarších varanů v Evropě, z populace z ostrova Flores. Vylíhl se 22. května 1994 v Taman Safari Parku v indonéském Bogoru, do Plzně přijel spolu se samicí v říjnu 1997. Tehdy to byli vůbec první varani komodští v České republice. Plzeňské zoo se ale rozmnožení nepodařilo.

Samice varana komodského zahrabává právě nakladená vejce v ZOO Praha (únor 2010).

Samice varana komodského zahrabává právě nakladená vejce v ZOO Praha (únor 2010).

V Praze je k radosti chovatelů posledním úspěchem snůška dvaceti vajec, nyní umístěná v líhni, kterou chovné samici odebrali v polovině února. Příchod Leonarda do pražské zoo je však zásadní i z pohledu celoevropského chovu. "Varani v evropských zoo mají úzkou genetickou základnu, chov je založen jen na velmi malém počtu zvířat. Při sestavování chovných párů jsou proto omezené možnosti, jak zvířata spojovat, aby nedocházelo k příbuzenské plemenitbě," vysvětluje Velenský.

Plzeňský samec není příbuzný se žádnými varany v Evropě a jeho zapojení do chovu by proto bylo nesmírně cenné pro budoucnost celé evropské populace. "K připouštění s naší samicí Arankou by mohlo dojít v lednu 2011. Do té doby budou s Leonardem oddělení, ale přes přepážku z bambusových kmenů se mohou pomalu seznamovat," představoval si ještě minulý týden Velenský.

Samice Aranka Leonarda přes zábrany okamžitě nedočkavě vyhlížela a lákala ho k sobě.

Samice Aranka Leonarda přes zábrany okamžitě nedočkavě vyhlížela a lákala ho k sobě.

Rozdílného názoru je ovšem samice Aranka. Ta byla z Leonarda na první pohled úplně nadšená a představa, že by až do příštího ledna měla svého budoucího partnera vyhlížet jen přes bambusové kmeny, je pro ni naprosto šílená. Neztrácí proto čas a už po pár dnech zkouší, zda se jí dřív podaří bambusové kmeny překonat nebo k sobě Leonarda úspěšně nalákat.