Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Jsem statečná, řekla holčička, kterou se pokusil sežrat lev

aktualizováno 
Pořádné leknutí prožila malá dívenka ve wellingtonské zoo. Přes sklo si prohlížela lva z naprosté blízkosti a upřeně se mu dívala do očí. Právě to ale zřejmě šelmu vyprovokovalo k útoku.

Tříletou Sofii Walkerovou natáčeli rodiče v pavilonu šelem novozélandské zoo podobně, jako to dělá většina rodičů. Osmiletý lev Malik však najednou znervózněl a doslova se na jejich dcerku vrhl. Přes silné sklo se na ni naštěstí nemohl "prohrabat". Video se posléze dostalo do oběhu díky agentuře Reuters.

S holčičkou a její maminkou "útok" ani nehnul

"Jsem statečná," reagovala malá Sofia na všeobecný údiv nad tím, že se lva téměř nelekla. "Jako kdyby se cítil ohrožen. Nebo ji začal považovat za svoji kořist a bál se, že mu ji seberou. Tak si raději chtěl vzít sousto hned," myslí si její otec.

Manažer zahrady lva zná lépe. "Je trochu nervózní, není to poprvé, co něco takového udělal. Často návštěvníky přes sklo kontaktuje," říká a zároveň ujišťuje, že lepené sklo je velmi pevné a návštěvníkům ani v případě podobného výpadu nehrozí žádné nebezpečí. To je zřejmé i z reakce matky, která "útok" točila. Kdyby se bála o bezpečí své dcery, zatřásla by se jí ruka. Záběr však zůstává klidný.

Lvi za sklem vidí v dítěti snadnou kořist, konstatují zoologové

"Lva evidentně ponoukl upřený pohled, ten je pro zvířata gestem spjatým s hrozbou," vysvětluje po zhlédnutí videa Pavel Brandl, kurátor savců z pražské zoo. "Jinak nic neobvyklého. Podobné reakce jsem u řady lvů za sklem viděl v různých zoo. Lvi mají zkrátka takovou povahu a lidé za skly je provokují mnohem víc než třeba tygry," konstatuje zoolog.

Malé děti navíc řada velkých koček přes sklo loví. "Dítě je pro ně zkrátka vhodným obrazem kořisti; je evidentně slabé a handicapované oproti dospělým. Velké kočky jsou prostě lovci a lovecké chování realizují v zoo v některých případech touto 'náhražkovou' formou," popisuje Brandl.

V zoo, kde jsou velké šelmy od návštěvníků odděleny silným sklem, se lvi 'lovením' dětí běhajících podél skla i baví. "Často se pomalu plíží a naráz se vrhnou proti sklu. Následné instinktivní leknutí a uskočení dítěte či dospělého jim prostě dělá radost. Záleží také na psychickém stavu konkrétního zvířete; neurotičtí jedinci mají k takovým výpadům větší sklony," konstatuje zoolog Evžen Kůs.

"Šelma reaguje na jakýkoliv pohyb. Stejně jako domácí kočka reaguje na ptáky poskakující po zemi, na myši i pohybující se předměty. Podobně reagují ostatně i psi. Známé jsou historky, jak psi při venčení v parcích pronásledují rekreační běžce," doplňuje ještě kolegu Kůs.

Pavel Brandl dodává: "Mimochodem, je to další ukázka toho, že velká kočka není vhodné domácí zvíře. Vždyť samotný lev dokáže ulovit kopytníky až o váze 300 kg. A ve smečce pak mnohem větší, až do váhy přes jednu tunu! I statečná holčička by to bez skla měla celkem jasné…"

Autoři: ,Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger. Který steak je nejlepší?

Různé druhy syrových steaků

Máte chuť ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Vždyť možností je tak moc. Má to být svíčková,...KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...

Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i...

Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10...

Další z rubriky

Pítka pomohou ptákům, ježkům i hmyzu překonat sucho. Stačí obyčejná miska

Voda je život, to platí v suchých horkých dnech doslova. Myslete nejen na sebe,...

Voda je život, to platí v suchých horkých dnech doslova. Myslete nejen na sebe, ale i na obyvatele vaší zahrady....

Seznamte se s našimi okřídlenými manekýny, je co obdivovat

Babočka admirál. Víte, že přezimuje v Africe a migruje třeba až do Skandinávie?

Motýly obdivujeme jako křehké ozdoby světa, jsou symbolem krásy i zranitelnosti. Znáte tyto klenoty české přírody?...

OBRAZEM: Manuál, jak nechat postiženou kachnu prožít plnohodnotný život

I přes nelehký osud má zhruba roční kachna Hrbolka kliku, že se dostala do...

I přes nelehký osud má zhruba roční kachna Hrbolka kliku, že se dostala do rukou správnému člověku. Pochází z líhně,...

Najdete na iDNES.cz