Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Kolem koní je to samá ženská, přesto Břéťa jednu hledá

aktualizováno 
Do svých čtyřiceti se Břetislav Sucharda koní bál, v jednapadesáti učí jezdit druhé. Kdyby prý věděl, kolik se okolo koní motá krásných ženských, začal by dřív. Ale vzápětí vážně dodává, že kdo chce dělat s koňmi něco smysluplného a pomáhat lidem, nemůže být úplně mladý.

Táta tří dětí pořídil své nejmladší dceři poníka, když se před jedenácti lety podruhé rozvedl. Ve snu by ho nenapadlo, že to pro něj znamená začátek chovu koní. Na zámeckém statku na Vysočině jich dnes opečovává dvanáct, pět z nich dokonce vycvičil pro nevidomé i jinak handicapované děti. "Žádný handicap neznamená zničený život, jediný handicap je být blbej," vidí to jednoznačně farmář.   

V létě pořádají na zámeckém statku na Vysočině koňské tábory pro děti.
V létě pořádají na zámeckém statku na Vysočině koňské tábory pro děti.
V létě pořádají na zámeckém statku na Vysočině koňské tábory pro děti.

V létě pořádají na zámeckém statku na Vysočině koňské tábory pro děti.

Bál se koní, dnes je převychovává

Břetislav Sucharda

Svérázný farmář se vyučil včelařem a ovocnářem, studoval i vinařství a ekonomii. Má duši skauta a na zámeckém statku na Vysočině učí jezdectví zdravé i nevidomé děti, pořádá i letní tábory. Pomáhá také zraněným koním nebo těm, se kterými špatně zacházeli.

U Břéti, jak mu všichni říkají, se jezdí western. Většině lidí připadá tento styl jednodušší, protože mají pocit, že na sedle s hruškou se lépe udrží. Břéťa to svérázně uvádí na pravou míru. "Když se člověk 'voprdelí', tedy pochopí pohyb koně, zjistí, že hrušku nepotřebuje. Ta je dobrá leda pro dobytek," říká se smíchem. Už si nechává pro sebe, že hruška má skutečně sloužit čistě pro uvázání lana při odchytu dobytka. Ať si to každý přebere sám.

Z koní je jeho největším miláčkem fjordský kůň Jantar, kterého získal jako těžko zvladatelného; s původním majitelem ho vyměnil za starý traktor. Dnes Jantar třikrát do týdne vozí ty nejhůře postižené děti. A když si s Břéťou o těchto dětech chvilku povídáte, snadno odhalíte, co je pro něj v životě důležité. Za Jantara mu prý jeden Rakušák nabízel 30 tisíc eur, ale farmář ho prodat nedokázal už kvůli "svým" postiženým dětem: "Co bych řekl jejich rodičům?" Jsou věci, ve kterých má evidentně jasno.

"Zlý kůň je pro mě podobná výzva jako práce se slepými nebo postiženými dětmi," říká také a věříte mu každé slovo. A vysvětluje, že málokterý kůň je opravdu zlý. "Kůň je inteligentní tvor, a když je člověk blbec, tak spolu prostě nemohou vyjít, to je jednoduché," vysvětluje svoji teorii, kterou má podloženou příklady z praxe. Ke skutečně zlému koni si ho lidé pozvali jen jednou. "Když jsem se mu podíval do očí, odmítl jsem k němu vstoupit do ohrady," vzpomíná koňák.   

Moji koně se musí uživit tím, že pracují pro lidi

"Žiju z lidí," popisuje Břéťa slovy maďarského žida z Balady pro banditu v podání Bolka Polívky lakonicky, jak se mu daří uživit statek s koňmi. "A přes úpornou snahu vlády stále mírně prosperuji," dodává s trochu hořkým smíchem.

Nevidomá Adéla Šperlíková se na zámeckém statku Břetislava Suchardy naučila jezdit na koni, dnes už sama koně pro práci s postiženými trénuje.
Na zámeckém statku na Vysočině se jezdí s nevidomými, postiženými i zdravými dětmi.
Břetislav Sucharda s jednou ze svých nápadnic.

Na zámeckém statku se učí jezdit zdraví i postižení. Na snímku vlevo nevidomá Adéla Šperlíková, vpravo Břetislav Sucharda

Pracovně je pravou rukou tohoto drsného farmáře od koní nevidomá asistentka Áda, která na statku pracuje jako dobrovolnice. Nejprve se tam naučila jezdit na koni, potom si vyzkoušela parawestern. Dneska sama cvičí koně pro postižené. A v polovině dubna se dokonce chce pokusit získat stejnou licenci jako zdraví jezdci, a to bez jakékoliv úlevy. Víc se o Adéle Šperlíkové dočtete v článku Nevidomá dívka dokazuje, že na koni může jezdit i člověk s postižením.

Co chov koní a péče o statek obnáší? "Budu dřít na chalupě, až mi budou klouby praskat, říkala Káča v Hrátkách s čertem. A o tom to je," směje se Břéťa, i když každému musí být jasné, že taková legrace to nebude. Ale víc z něj nedostanete.

Jedna z Břéťových nápadnic na jeho koni Jantarovi.
Dvě z Břéťových nápadnic s jeho koněm Jantarem.
Břétislav Sucharda se dvěma ženami vybranými z těch, které o něj projevily zájem.

Břetislav Sucharda se dvěma ženami vybranými z těch, které o něj projevily zájem.

Jak by měla vypadat ideální partnerka pro takového chlapa? Má šanci najít spřízněnou duši s podobnými morálními hodnotami? Ženu natolik statečnou, aby s ním byla schopna sdílet jeho dobrodružný život? To se dozví ti, kteří sledují každé pondělí po deváté hodině večer reality show Farmář hledá ženu.
Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Tygří koťata v Troji, šťastné malajské šelmy na vlastní oči

Malajští tygři bojují jako druh o přežití, nejen proto je každý  odchov...

Malajští tygři bojují jako druh o přežití, nejen proto je každý odchov nesmírně cenný. Za narozením samečka Bulana a...

Přestárlí koníci, kozy, kočky a psi žijí v belgickém domově důchodců

Šťastná rodina se svými svěřenci

Domov Les Petits Vieux se nachází ve venkovské provincii Chievres v jižní části Belgie. Vede ho Valerie Luycxová, která...

Spolky se naštvaly na Českou poštu, prý propaguje množení koček

Plakát, který pobouřil ochránce koček.

Zástupci skupiny Můj život s kočkou, spolku Fineliner a několika dalších se obrátili v otevřeném dopise na Českou...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz