Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Kutíme v obýváku. Na skládacím pracovním stole

aktualizováno 
Na koleně sestavíte maximálně tak nábytek z Ikey. Jakékoliv větší projekty potřebují pořádný pracovní stůl. Do bytu jsou ideální skládací pracovní stoly. Čím víc mají funkcí, tím vyšší je jejich cena.

"Nejjednodušší stoly umožní rozložení i složení a mají nahoře dvě posuvné desky, které je možné pomocí kličky posunovat proti sobě. Pomocí plastových upínáků si pak můžete prkno, desku nebo jakýkoliv jiný předmět sevřít tak, aby vám neklouzaly a mohli jste bezpečně vrtat nebo řezat," říká René Koša ze společnosti Skil, která vyrábí ruční elektrické nářadí. To je základ.

Co může stůl mít

Pak už nastupují odlišnosti, které se promítají do ceny. Zatímco základní stolek seženete na internetu za pětistovku nebo za tisíc korun, další detaily už výrobek prodražují.

Fotogalerie

 "Záleží třeba na tom, jak kompaktně stůl složíte, zda mají nohy kolečka, jestli je výškově nastavitelný, má další svorky a jiné vymoženosti usnadňující práci," vysvětluje Koša. Volba už záleží na zkušenosti každého z kutilů a na rozsahu prací, které chce dělat.

Rozdíly jsou také v tom, jak širokou desku můžete mezi svorky upnout. Pracovní deska bývá hustě proděrovaná, takže ji můžete asymetricky osadit svorkami a opracovávat tak nepravidelně tvarované materiály.

Vyplatí se, abyste v obchodě měli možnost vyzkoušet, zda je stůl dostatečně stabilní. Jestliže není, pak byste si oproti verzi "na koleně" příliš nepomohli.

Kdo je na trhu

Moc toho na výběr není. Donedávna bylo možné volit značkové stolky například od Stanley, ale jejich stoly dva v jednom, tedy kombinace rudl a stůl, byla pro letošní rok stažena z trhu a doprodává se. Podobně to dopadlo i s hobby stolky Skil. Podle zúčastněných jde o velmi okrajový segment jejich trhu a není pro něj u nás kupní síla.

"Okrájená" je i nabídka společnosti Black and Decker. Zůstává jen nejjednodušší model Workmate WM 301 za osm set. Na dokonalejší výrobky, například na 550ku se sklopnou pracovní částí, která umožňovala dokonalejší upnutí složitějších tvarů, firma rezignovala. "Za ty peníze by to tu nikdo nekoupil," tvrdí manažer firmy Vojtěch Regazzo.

Hlavní funkcí skládacího pracovního stolu je upevnit si cokoliv, na čem

Hlavní funkcí skládacího pracovního stolu je upevnit si cokoliv, na čem potřebujete pracovat.

Profesionální celohliníkový stůl. Cena zhruba 6 000 Kč

Profesionální celohliníkový stůl. Cena zhruba 6 000 Kč

Pracovní stůl od Stanley můžete proměnit v rudl. Bohužel se už do ČR nedodává.

Pracovní stůl od Stanley lze proměnit v rudl. Bohužel se už do ČR nedodává.

Je ale zajímavé, že hobbymarketům vévodí stolky od německé firmy Wolfcraft, které rozhodně nepatří k nejlevnějším. Nabízí se tu řada Master Cut, nejčastěji 600 a 800, kde se cena pohybuje mezi třemi a čtyřmi tisíci korunami. Krabice obsahuje mnoho součástí k upnutí materiálu a stolky vypadají "na omak" poměrně stabilně.

V nejvyšší řadě Master Cut 1000 (necelých 5 000 Kč) je dokonce možné ke stolu připnout ruční okružní pilu – pak dostanete cirkulárku, kmitací pilu na vyřezávání nebo horní frézku. Jak se se stolkem pracuje, se můžete podívat na videu.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

Panthers Cup je svátkem modelářů, na takové detaily potřebujete lupu

Během víkendu proběhl už devátý ročník výstavy a soutěže plastikových modelů,...

Během víkendu proběhl už devátý ročník výstavy a soutěže plastikových modelů, který pořádá klub Prosek Panthers....

Chleba používám jako modelovací hmotu, popisuje mladá šperkařka Lhotská

Ukázky z tvorby Elišky Lhotské z edice New Archeology

Snubní prstýnky nebo náušnice se dají vyrobit na základě různých vzorů. Ovšem Eliška Lhotská je dokáže vytvořit podle...

KVÍZ: Bazmek nebo pačok. Vyznáte se ve starém řemeslnickém slangu?

Rozumíte, když s vámi mluví řemeslník?

Řemeslníci někdy mají tendenci používat termíny, kterými chtějí ohromit zákazníky, aby dali najevo odbornou převahu. Ne...

Najdete na iDNES.cz