Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Moja po první noci ve Španělsku hned začala provokovat Nikyho

  16:22aktualizováno  16:22
Cabárceno (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Moja začala první celý den v novém domově v dobré formě. Daleko víc kontaktovala gorily z místní skupiny a ukázala svoji sebejistotu. A nenechala se zastrašit občasným "špičkováním" samice Nadii.

Všichni jsme napjatě čekali, zda přes noc nenastal negativní zlom v chování místní skupiny goril vůči novému přírůstku. Gorily v sedm ráno ještě spaly, byly po úterním večerním "mejdanu" trochu unavené. Ale když chovatelé rozsvítili, vykulily se z pelechu. Zpočátku byl klid, ale po chvíli přece jen Moja vykoukla a začala opět zkoumat svůj budoucí výběh.

Fotogalerie

A pak se začaly dít věci. V porovnání s předchozím dnem se už od okna téměř neodtrhla. Začalo být zajímavé pozorovat, jak rozdílně se jednotliví členové skupiny k Moje chovají.

Nejvíce času strávila u mříže pětiletá březí samice Chellewa. Od okna se téměř neodtrhla, snad jen na okamžik, když samec Niky projevil přání taky se kouknout na svoji budoucí favoritku. Prostrkávala skrz mříže větvičky, jako by si chtěla Moju předcházet, aby byla její kamarádkou. Ostatně jsou zhruba stejně staré. Chovatelé však zatím nedokážou odhadnout, jaká bude nakonec hierarchie ve skupině.

Niky zvolil ke kontaktu speciální metodu. Moja totiž jako by ho už měla přečteného a začala dělat fóry. Nechala Nikyho kouknout, odvrátila se a odkráčela středem.

Niky si však zašel do své ložnice, která sousedí s přepouštěcí místností a zařval strašlivým hlasem. Moja se pak lekla a šla dál od zdroje křiku směrem k oknu. Vtom Niky vystartoval a pádil se na ni podívat. Sedl si do pozice Buddhy a nemohl z Moji spustit oči. Moja si s ním dělala, co chtěla. Vylezla si na větev, takže byla o hlavu výš než samec, jako by chtěla naznačit, kdo bude v rodině šéfem. A Niky poslouchal jako beránek.

Moja (uprostřed) v kontaktu s ostatními gorilami (Cabárceno, 29. 11. 2011)

Moja (uprostřed) v kontaktu s ostatními gorilami (Cabárceno, 29. 11. 2011)

Největším oříškem pro společné soužití bude zřejmě třicetiletá samice Nadia. Neustále se tváří otráveně, nebo dokonce rozzuřeně. Má zajímavý zvyk. Pomalu se přiblíží ke sklu pro návštěvníky, a pak nenadále vyrazí pěstí proti oknu. Lidé se kácí, ztrácejí rovnováhu, pouštějí fotoaparáty z rukou. A Nadia s povýšeným výrazem odkráčí.

"Ona je taková herdekbaba, na první pohled vypadá vztekle, ale když jde do tuhého, je nakonec přátelská a nikomu by neublížila," popisuje ji místní ošetřovatelka Lucia.

Podobnou fintu zkouší i na Moju. Rozběhne se a basketbalovým výskokem mine Mojino okno. Ve skoku na něj udeří. Moja tyto ataky kupodivu snáší s ledovým klidem. Podle ošetřovatelů se ale stejně mezi nimi dá očekávat mírné tření.

"Moja samotná mi ovšem dělá zatím radost. Je absolutně v pohodě a chová se tak vlastně od začátku. Dokonce začala i šplhat po lanech," uvedl Martin Vojáček, chovatel, který Moju na cestě doprovází a zůstane s ní na místě asi týden.

O vývoji situace ve španělském pavilonu goril budeme průběžně informovat.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Jak se chladí gorily? Cachtáním v potůčku, vodou z hadice i zmrzlinou

Dvouletý Ajabu si užívá chladivou pochoutku v podobě zmražené vody s kousky...

Není divu, že gorilám s černou srstí je v horkých dnech opravdu horko a potí se podobně jako my. Proto jim chovatelé...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Čtyřnásobné matce Kijivu je 25, na krku má dva gorilí puberťáky

Kijivu odpočívající. Jako matka s odrostlými mláďaty si to může dovolit.

Je součástí dobře fungující gorilí skupiny, odchovala čtyři mláďata, z nichž to nejmladší, pětiletého Nurua, ještě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz