Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Moja učí novou rodinu žrát trávu a keře. A oslavila narozeniny

  9:40aktualizováno  9:40
Cabárceno (Od spolupracovnice iDNES.cz) - Sedmé narozeniny oslavila gorilka Moja narozená v pražské zoo s novou rodinou v zooparku ve španělském Cabárcenu. A zatímco jí fanoušci z Prahy posílali narozeninová přání, Moja neztrácela čas a upevňovala svoje vazby v gorilí skupině.

Chovatelé Moje připravili narozeninovou hostinu na čerstvém vzduchu ve venkovním výběhu: gorily dostaly mango, datle a vařenou kukuřici, které běžně nedostávají. Moja si svoje mango skutečně vychutnala a ještě dlouho si olizovala z rukou jeho šťávu. Krabice s oříšky a dalšími suchými dobrotami ale téměř všechny otevřeli Niky a Chelewa, kteří je také vyplenili. Takže se Moja mohla cítit jako v Praze, kde při oslavách přednostně konzumují Richard se Shindou.

Nadlouho to není poslední oslava, Chelewa se narodila na Silvestra. A protože Niky a Nadia pocházejí z volné přírody a jejich datum narození nikdo nezná, slaví oba s Chelewou. Silvestr bude tedy hned trojnásobnou oslavou narozenin.

Moja dala najevo, že se nenechá šikanovat. A ustála to

Události minulého týdne naznačily, že Moja nemusí v nové skupině – ke které odcestovala na konci listopadu (více zde) – trvale zůstat na poslední pozici společenského žebříčku. Bitkou z konce minulého týdne (podívat se na ni můžete na úvodním videu) dala Moja jasně najevo, že se nemíní poníženecky smířit s věčně podřízenou rolí a cítí se být rovnocenným členem skupiny. 

Cabárcenská fotogalerie Moji

Tato bitka také byla (alespoň zatím) poslední. Moja a Chelewa už se skutečně spřátelily a denně spolu tráví dlouhé hodiny. Nejblíže jsou jedna druhé při snídani, ale i během dne si spolu občas sednou, probírají si srst, objímají se.

Občas sice soupeří o to, kdo je důležitější, ale tyto spory spočívají především v tom, že se jedna nebo druhá snaží obsadit vyšší plošinu. Trochu tím vyvedly z míry Nadiu, protože tak zabraly i její oblíbenou pozorovatelnu a ona si často musí hledat jiné místo pro odpočinek. A Nadia opravdu nemá ráda změny.

Občas se proto zdá být nasupená a naznačovanými útoky to dává najevo každý den. Teď už ale měří Moje i Chelewě stejným metrem a zaměřuje se na obě.  Mladé gorily si z jejích útoků nic nedělají, ani Niky jim nevěnuje moc pozornosti. Když se ale poškorpí Chelewa s Mojou, stále ještě se je snaží uklidňovat.

Moja to moc nepotřebuje, dokáže už se ubránit sama. Ráda vyhledává Nikyho společnost, není už ale závislá na jeho ochraně. S Chelewou jsou si totiž v podstatě rovnocenné: obě mají silné sociální cítění a doslova touží po přátelství. Takže už dávají přednost přátelským vztahům před bitkami – i za cenu toho, že ani jedna z nich nemá zcela jasnou převahu.

Moja suverénně učí španělské gorily, co všechno je k jídlu

V posledních dnech je možné v cabárcenské skupině pozorovat inteligentní a jemné taktizování, hravé náznaky bojů i velmi vstřícné a přátelské chování. Moja Chelewu doslova okouzlila, když se spolu poprvé vydaly do venkovního výběhu.

Nadia do výběhu nikdy nechodí, takže výběh patřil výhradně jim. Nikyho bolela záda, a tak jen došel doprostřed výběhu, kde si ustlal na několika pytlích a odpočíval. Chelewa byla nadšená, že může zase ven a provokovala Moju k honičkám a zápolení, ta se ale raději zaměřila na průzkum.

Všechny překvapila svou suverenitou. Přestože nikdy nebyla v tak velikém výběhu, bez rozpaků jej přešla až na druhý konec a pečlivě zkoumala, očichávala a ochutnávala trávu a keře. Chelewa po chvíli vzdala pokusy o hru a přidala se k průzkumu. Doposud totiž netušila, že rostliny ve venkovním výběhu se dají jíst!

Moja cíleně postupovala od jednoho keře ke druhému, u každého se zastavila, ulomila větvičku anebo pořádnou větev a pečlivě ji ochutnala. Vůbec jí nevadily trny na některých keřích a nezarazila se ani u palmy – ta naštěstí jejím pokusům o ulomení zatím odolala. Chelewa začala Moju brzy napodobovat. Očichávala trávu, kterou si Moja cpala do pusy, a za chvíli obírala lístečky z keřů obratně jako Moja.

Chelewa přihlíží, jak Moja trhá trs trávy.
Chelewa zkoumá utržený trs trávy, který Moja drží v ruce.
Chelewa zjišťuje neuvěřitelnou věc: tráva všude okolo se dá jíst.

Moju to ve Španělsku baví, skvěle zapadla

Nejvíce taktizování se odehrává uvnitř pavilonu na plošinách. Při krmení nejčastěji sedává Moja na jedné plošině a Chelewa na druhé, jakmile se ale nemusejí soustředit na chytání potravy, kterou jim ošetřovatelé házejí střešními okýnky, začnou taktické manévry.

Moja si s oblibou vynáší do výšky ohromné větve. Z Prahy tuto radost neznala, tam dostávají gorily větve nastříhané hezky nakrátko, aby s nimi nezlikvidovaly rostliny v pavilonu. Moja dokáže na nejvyšší plošinu vytáhnout i dvoumetrový strom, a pak ho labužnicky začne obírat. Předstírá přitom, že žádná Chelewa neexistuje. Ta to ale dlouho nevydrží a za chvíli je na plošině u Moji.

Moja se nechystá ustoupit Chelewě z horní plošiny.
Chelewa se chystá k výpadu vůči Moje, která obsadila horní plošinu.
Moja objímá Chelewu.

Ta se většinou jen trochu odsune a přátelsky Chelewě nabídne kousek větve. Chvíli hodují spolu, pak to ale Chelewě nedá, postaví se na všechny čtyři, zadívá se mimo Moju (což je důležitý signál, který znamená, že naznačený útok vlastně není myšlen moc vážně), přeběhne kolem ní a šťouchne do ní rukou. Moja se tváří, jako že se jí to netýká a klidně pokračuje v jídle.

Podobný scénář s různými obměnami se nyní v pavilonu odehrává mnohokrát denně. Někdy má navrch Chelewa, jindy je morální vítězkou Moja. Pak se ale obě sejdou dole a začnou jedna druhou vískat a láskyplně si navzájem probírat srst.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Jak se chladí gorily? Cachtáním v potůčku, vodou z hadice i zmrzlinou

Dvouletý Ajabu si užívá chladivou pochoutku v podobě zmražené vody s kousky...

Není divu, že gorilám s černou srstí je v horkých dnech opravdu horko a potí se podobně jako my. Proto jim chovatelé...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Čtyřnásobné matce Kijivu je 25, na krku má dva gorilí puberťáky

Kijivu odpočívající. Jako matka s odrostlými mláďaty si to může dovolit.

Je součástí dobře fungující gorilí skupiny, odchovala čtyři mláďata, z nichž to nejmladší, pětiletého Nurua, ještě...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz