VIDEO: Na klavír za několik týdnů - 16. díl

  • 1
V 16. díle nastává okamžik, který potěší všechny milovníky popíku a kvůli kterému se pustili do výuky hry na klavír. Lektor ale nepropadá panice a chladí první nadšení. Začne opět nudnou, ale nutnou technikou.

Lektor Václav Kalenda na začátku opakuje stupnice E dur a e moll, připomíná, kolik mají předznamenání, ale hlavně požaduje hraní obouruč, totéž i s akordy.

Zatím známe kvintakordy a jejich obraty. Dnes se pustíme do septakordů, které se budou v populární hudbě hodit. Na rozdíl od kvintakordů je to čtyřzvuk a skládá se ze čtyř tercií. Prvním obratem je septakord, druhým je kvintsextakord, třetím terckvartakord. posledním je sekundakord.

Důležitým je i takzvaný dominantní septakord, tvoří se na pátém stupni stupnice. Například v C dur tedy na tónu G.

Pak konečně lektor nabídne písničku. Pro začátek sáhne do osvědčené klasiky - nabídne Ježkova Davida a Goliáše a v této lekci učí melodii v pravé ruce. Protože jde o poměrně složitě rytmizovanou melodickou linku, doporučuje při tréninku používat metronom.

Na závěr ještě obligátní úkoly: najít dominantní septakord v G dur, terckvartakord v D dur, sekundakord v c moll a kvinsextakord v E dur.

Václav Kalenda

Václav Kalenda, lektor naší videoškoly, je absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze. "Kurz nemá připravit budoucí virtuózy. Klade si daleko skromnější cíl. Pomoci těm, kdo by si rádi doma zazpívali a naučili se při tom jednoduše doprovodit na piano," říká. Připomíná ale, že žádná metoda nemůže fungovat bez pravidelného domácího cvičení a bez další klavírní literatury. Video ale může samoukovi nahradit styk s učitelem, napoví, jak na to.