Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Na koňské farmě Petra Hájka kozel skutečně nechybí

  0:11aktualizováno  0:11
Cedule "Obecní kozel Petr Hájek" na okraji Pohorské Vsi v Novohradských horách nelže. Statného kozla na Hájkově farmě skutečně najdete. K tomu 45 nádherných arabských koní plemene shagya, stádečko ovcí a koz, krávu, domácí sýry i med a venkovskou pohodu.

Originální ceduli darovali Hájkovi kamarádi, které inspirovala knížka o kuriozních cedulích. A on nezaváhal a s humorem sobě vlastním ji pojal jako reklamu svého hospodářství. Dveře jsou u svérázného dlouhovlasého farmáře - který nenechává chladným nikoho, kdo sleduje pondělní primáckou show Farmář hledá ženu - otevřeny každému, kdo zatouží po vyjížďce na koni v nádherné krajině.

Můžete si půjčit koně a putovat i několik dní

Farmu s rozsáhlými pastvinami ohraničují ze tří stran hranice s Rakouskem, čtvrtá míří k Českým Budějovicím. "Bezprostřední blízkost hranic má svoje výhody, rakouská klientela tvoří významnou část našich návštěv. A s cenou 250 korun za hodinovou vyjížďku jsme navíc široko daleko nejlevnější, takže si nestěžuju," konstatuje farmář, který se chovu nádherného arabského plemene věnuje 20 let. 

Skalinka, jedno z loňských hříbat na pastvě s mámou (foto z loňského června).

Skalinka, jedno z loňských hříbat na pastvě s mámou (foto z loňského června).

U Petra Hájka mají koně k dispozici rozsáhlé pastviny.

U Petra Hájka mají koně k dispozici rozsáhlé pastviny.

I několikadenní putování na koních se zastávkami a přenocováním na takzvaných stanicích (jejichž kompletní seznam v Jižních Čechách najdete ZDE) je možné díky husté síti koňských stezek (takzvaných hipostezek), které bez problémů šněrují hranice sem a tam. Více v předchozím článku TIP: Vyzkoušejte si i několikadenní putování s koněm po republice. Hájkova stanice má číslo 68 a domluvíte se tu česky, německy i anglicky, v ruštině ovšem farmář komunikovat odmítá.

Při Hájkově farmě funguje i jezdecký oddíl, dokonce sponzorovaný obcí - tak osvícené radní mají v Pohorské Vsi, kde dávají lišky dobrou noc. Trénují tu nejen místní, ale i děti a mladí z Písku, Příbrami i Pražáci. "Společně trénujeme také na vytrvalostní závody; ty se vždy skládají z několika etap, každá z nich přitom není kratší než 20 km a delší než 40 km a jezdí se na čas," popisuje Hájek, co všechno se svými koňmi a společně s lidmi z oddílu podniká.

Farma produkuje sýry, máslo, tvarohy i med

U Petra Hájka najdete stádečko koz včetně kozla.
Nahánění koz na dojení. V Pohorské Vsi u Petra Hájka.
U Petra Hájka najdete stádečko koz a ovcí.

U Petra Hájka najdete stádečko ovcí a koz včetně kozla. Kvůli mléku chová i krávu.

Koně ovšem zdaleka nejsou tím jediným, co Hájka zaměstnává. Kromě nich se stará i o dobytek, konkrétně stádo koz, ovcí a krávu, a včelaří. Dlouhosrsté kólie mu slouží jako pracovní psi, k baráku samozřejmě patří pár koček, pro radost chová papoušky. "Ještě loni v létě se tu proháněli i buvoli a lama, ale díky tomu, že jsem se místo jim věnoval natáčení s Primou, odkráčeli buvoli do Rakouska a lama odešla na 6 kilometrů vzdálenou farmu ke kamarádovi. Jsou tam dodnes, co nadělám," tváří se Hájek, že o nic nejde, ale jedno mu to určitě není.

Na přemítání ostatně moc času nemá. Blíží se Velikonoce, to si k němu najde cestu spoustu lidí, kteří zatouží po čerstvých i zrajících ručně dělaných sýrech, tvarohu, máslu i křehkých kůzlatech. "Na zimu tu vždycky osiříme, zapadneme sněhem a lidé sem přijedou jen před Vánocemi pro sýry. Pak opět dlouho nic, až zase na Velikonoce," popisuje Hájek život v drsném kraji.

Dlouhosrsté kólie se Petrovi Hájkovi osvědčily jako ideální pracovní psi ke koním i dobytku.
Není nad to, vyzkoušet si práci na farmě na vlastní kůži.
Na farmě je neustále co dělat, ačkoliv to tak v reality show Farmář hledá ženu často tak nevypadá.

Práci na farmě nemá smysl popisovat. To si musí každý vykoušet na vlastní kůži, jinak nepochopí.

V podstatě mu to vyhovuje. V sezoně má zájemců o produkty z farmy dost, to se nejvíc prodává čerstvý sýr z kozího i kravského mléka. Když končí léto a zájemců ubývá, vyrábí Hájek tvrdý sýr, který může zrát téměř neomezenou dobu; čím déle, tím je lepší. "Déle jak 6 měsíců tu tak jako tak nevydrží, nejpozději na Vánoce mi na farmu vždycky někdo peníze přinese," řekne tónem, jako by ho to nic nestálo.

"Ty se máš, ty neděláš," vidí to jednoznačně nejen kamarádi

"Neděli si můžu udělat kdykoliv, klidně uprostřed týdne. Takže pokaždé, když přijedou kamarádi z města, mají pocit, že nikdy nic nedělám. Což je logické, když mám návštěvu, chci si ji užít," směje se Hájek, kterému je evidentně úplně jedno, co si o něm kdo myslí.

Proč by měl komukoliv vysvětlovat, že si každou volnou chvilku musí tak jako tak vykoupit tvrdou prací bez ohledu na roční či denní dobu a počasí. Tak jako každý farmář.
Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

Seznamte se s našimi okřídlenými manekýny, je co obdivovat

Babočka admirál. Víte, že přezimuje v Africe a migruje třeba až do Skandinávie?

Motýly obdivujeme jako křehké ozdoby světa, jsou symbolem krásy i zranitelnosti. Znáte tyto klenoty české přírody?...

Včelařka z Prahy: Nenajdete tu žádné pesticidy, proto je med nejlepší

Včelařka Dagmar Šormová

Nejlepší český med pochází už tři roky po sobě z hlavního města. Na Petříně ho sbírá Dagmar Šormová, která včely...

Plavecká škola pro psí bázlivce. Neházejte je do vody a odepněte obojek

Psa nikdy neberte plavat s plným žaludkem – hrozí mu torze žaludku, která je...

Některá psí plemena, jako třeba labrador či novofundlandský pes, v sobě mají doslova zakódovanou lásku k vodě. Na druhé...

Najdete na iDNES.cz