VIDEO: Na skvrny způsobené dětmi platí led, zubní pasta či pěna na holení

  • 7
Žvýkačka v koberci, stěny počmárané voskovkami, nábytek polepený samolepkami, skvrny od zaschlého kečupu. Přestože následky dětské tvořivosti na první pohled vypadají děsivě, nemusí většinou na zařízení bytu zanechat výrazné šrámy.

Svinčík dokážou stejně dobře udělat batolata i puberťáci, i když mnohdy úplně bezelstně. Častým problémem bývají například žvýkačky přilepené všude možně. Úplně stejně jsou na tom i americké a britské domácnosti, jak se ukázalo v britském dokumentárním seriálu How clean is your house?, u nás donedávna vysílaný na TV Barandov jako Máte doma uklizeno? Z pokladnice cenných rad expertek na hygienu, provázejících seriálem, pocházejí i tipy, jak uklidit po dětech.

Nalepená žvýkačka

Nalepená žvýkačka je noční můrou každé hospodyňky. Přitom jde naštěstí odstranit i z koberce velice snadno, s pomocí pytlíku s ledem. Ten přiložíte na žvýkačku, která jeho působením ztuhne a potom jde velice snadno odloupnout. Případné zbytky odstraníte terpentýnem.

Ztuhlá žvýkačka už jde poměrně dobře odloupnout i z koberceNa žvýkačku nalepenou na koberci přiložte pytlík s ledem

V podstatě stejným způsobem dostanete žvýkačku i z vlasů. Přiložíte na ni pytlík s ledem a ztuhlá žvýkačka půjde z vlasů docela dobře vydrolit. A pokud se vám žvýkačka přilepí na oblečení, můžete ho klidně na chvíli dát do mrazáku a pak postupovat stejně jako u koberce.

Stěny počmárané voskovkami

Voskovkami děti s oblibou čmárají po nábytku a po podlaze, naštěstí je z hladkých ploch dostanete poměrně snadno

Dětské skvrny a čmáranice od voskovek spolehlivě odstraníte ze stěn i z podlahy pomocí pasty na zuby. Naneste ji na zašpiněné místo a vydrhněte pastou nanesenou na hadříku.

Voskovky dokonale pustí. Nejlepší je použít hrubší pastu, ne gelovou. Poté už místo pouze dočistíte saponátovou vodou.

Oblečení počmárané propiskou

Oblečení od propisky vyčistíte pomocí roztoku peroxidu s vodou v poměru 1:6, který nakapete na znečištěné místo na látce. Poté oblečení vyperte v pračce jako obvykle. Tuto techniku nepoužívejte na nylon a jemné tkaniny.

Jako alternativní způsob můžete zkusit látku vyčistit pomocí pěny na holení nebo laku na vlasy, který nastříkáte na skvrnu a po pár minutách setřete suchým hadříkem.

Samolepky nalepené všude

Nikdy nevíte, kam děti nalepí samolepky. Kupodivu je ale odstraníte poměrně snadno i z nábytku či z podlahy

Pokud děti neusměrníte, kam samolepky mohou a kam ne, polepí si s nimi doslova celý pokoj. Když je chcete odstranit například ze dveří, potřebujete pouze fén a škrabku. Fén zapnete na nejvyšší teplotu, samolepku nahřejete, aby se roztavilo lepidlo a poté ji škrabkou jednoduše seškrábnete. Pokud na dveřích zůstanou ulepené zbytky, odstraníte je pomocí eukalyptového oleje naneseného na měkký hadřík. Tuto "seškrabávací" techniku můžete použít například na dveře z dýhy, u mahagonu nebo starožitností to raději nezkoušejte.

Dalším způsobem je odstranění pomocí dětského olejového gelu. Olejový gel naneste na samolepky, i přes okraje, a za pár minut je pohodlně a bez ulepených zbytků sloupnete.

Skvrny od čokolády, kečupu a barev

I oblečení či povlečení zapatlané od kečupu se dá vyčistit

Na zaschlé skvrny od čokolády zabírá glycerin, ty čerstvé je nejlepší vymývat roztokem vody se solí. Kečup zase zmizí za pomoci roztoku glycerinu s vodou, půl napůl. Zbytky skvrn dočistíte jedlou sodou.

Pokud jste se při malování akrylovými barvami zapatlali od hlavy až k patě, máte jedinou možnost. Nenechte ji na sobě, ani na svém oblečení zaschnout a hned se je snažte umýt pod tekoucí vodou. Po zaschnutí vydrží tyto barvy velmi dlouho.

Vůně je také důležitá

Když už budete v uklízení, můžete si vyrobit domácí osvěžovač vzduchu na provonění dětského pokoje. Například pro mladé slečny se hodí osvěžovač s vanilkou. Namícháte ho z destilované vody a vanilkové silice. Pokud chcete osvěžovač, který zároveň i dezinfikuje, vyrobte si ho z vodky. Do té pouze přidejte pár kapek citrónové nebo pomerančové silice.

Pokoj můžete provonět také přes koberec. Do jedlé sody nakapejte vonné oleje a připravenou směs na pár dní odložte, aby se na koberci neudělaly mastné fleky. Pak teprve nasypte sodu na koberec a zhruba po půl hodině ji vysajte. Pokud chcete koberec nejenom provonět, ale i dezinfikovat, použijte citrónovou nebo skořicovou silici, která funguje také jako mírná dezinfekce.

Jak vyčistit hračky?

Plyšáci jsou nejen úžasnými lapači prachu, často bývají i umolousaní od špinavých dětských ručiček. Většinou se dají vypratŠpinavé hračky nebo plyšáky, kterých se děti nechtějí vzdát, vyhazovat nemusíte. Pokud se plyšáci či jiné látkové hračky dají prát v pračce, vložte je do obalu a vyperte.

U hraček, které se prát nedají, musíte být opatrnější. Můžete je opravdu jen trochu namočit, skvrny vyčistit a poté je vysušit fénem. V případě, že plyšáci zapáchají a nemůžete je vyprat, vložte je do pytle, kam nasypete i jedlou sodu a protřepejte. Hračku nechte nějaký čas v pytli a pak ji pouze oklepejte od sody.

Na dřevěné hračky použijte mírný saponát s horkou vodou. Hračku vyčistěte a poté vytřete do sucha měkkou tkaninou. Na vysušení nepoužívejte ručník.