VIDEO: Nejmenší funkční model pálenice je skvělý dárek pro hračičkáře

  • 39
Miniaturní model pálenice se zapsal do České knihy rekordů jako nejmenší funkční model. Vyzkoušeli jsme, jestli opravdu funguje a zda se dá to, co vypálí, opravdu pít. Funguje, ale kdo je labužník, koupí si raději ověřenou láhev v obchodě.

Miniaturní pálenice se prodává v krásné dřevěné krabici zhruba za  2 500 korun. Připomíná patnácticentimetrovou parní mašinku. Na první pohled si řeknete: proč tu krabici vycpávají novinami? Ale na druhý zjistíte, že jde o vtipné reprinty starých tisků. Uvidíte na nich skutečnou pálenici z roku 1922, jak se předváděla na zemské výstavě, kde ji obdivoval sám ministr.

Pálenice na dobové kopii snímků skutečné pálenice z roku 1922

Pálenička o rozměrech 12 × 15 cm byla zapsána do České knihy rekordů 8. října 2011 pod heslem Pomáhat a pálit (viz předchozí článek). "Je to adrenalinový zážitek, většinou se pálení nepovede na první pokus," prohlásil Květoslav Trávníček ze společnosti Nitara, "otec" miniaturní páleničky, když nám přístroj předával na vyzkoušení. Měl pravdu.

Seběhl se celý tým

Domluvili jsme s naším videotýmem natáčení. "Asi to vyzkoušíme venku na dvoře," navrhovaly redaktorka Petra s kameramankou Míšou. Evidentně netušily, o jak miniaturní stroj se jedná. Pod termínem malá mobilní pálenice si představovaly něco o velikosti dvojkoláku. Když jsem jim pak malou dřevěnou krabičku přinesl, koukaly nevěřícně a s nedůvěrou. Ale zároveň je nadchly detaily a pečlivost, s níž jsou na páleničce vyvedené. Natáčeli jsme nakonec ve studiu na stolečku, kde pravidelně vede rozhovory Barbora Tachecí.

Příslušenství k pálenici

Do jednoho kbelíku jsme nalili vodu, do druhého víno.

Stejně zvědavý byl i zbytek osazenstva videotýmu iDNES.cz. Hlavně mužská část: střihači i kameramani si během celého natáčení nezapomínali odskočit od svých pracovních povinností podívat se, jak pokus probíhá. Tak kolik jste toho už vypálili, špičkovali. To se někdo má, v práci konzumovat alkohol, pokračovali.

Největší chyby pálenice

Nakonec jsme slíbený náprstek vypálili, ale na poprvé to nebylo. Zavinili jsme si to však sami.

Sestavili jsme pálenici špatně. Přírubu takzvaného přestupníku nad kotlem jsme totiž nasadili naopak. Tím pádem se neutěsnil kotel, do něhož se lije víno. Po zapálení ohně (používá se suchý líh) proto víno vzkypělo, přeteklo do topeniště a zhasilo líh. "Kotel zaplňte maximálně do dvou třetin. I kdybyste ho měli utěsněný, ale hodně naplněný, dostalo by se víno do přechodníku. Důležité je taky kotel nepřehřívat. Stačí zapálit jen malý kousek lihu. Ukrojte si tak krychličku o straně půl centimetru, to úplně stačí," radí Trávníček.

Na pálení není potřeba velký plamen.

Vypadá to nadějně, už to kape.

Udělali jsme také klasickou chybu. Z jednoho kotle vína jsme vypálili dva kalíšky alkoholu místo jednoho a kolegové z videotýmu se vrhli na "štrngání". Byli hodně zvědaví, co z červeného vína vzniklo. A jeden z nich měl smůlu. Ještě dlouho nám ukazoval husí kůži, když polkl destilát.

Členové videotýmu nemohli odolat, aby si s vypálenou vínovicí "neštrngli".

"Když se podíváte pozorně do návodu, je tam napsáno, že nakape jedna odměrka kvalitního destilátu. To, co kape dál, už je jen takzvaný dokap. Je to spíš kyselá voda, tedy sražené vodní páry, které kondenzují při vyšších teplotách, a zbytky etanolu. A není to moc k pití, ani ochutnávání," vysvětluje Trávníček.

Radost pro hračičky

Je tedy mobilní miniaturní pálenice k něčemu? Určitě jde o působivou atraktivní hračku. Dva a půl tisíce korun není málo, ale pokud chcete dát dárek někomu, kdo je hračička, určitě mu uděláte radost.

Sestavený model

Palírna v plné práci

Když pálenici vytáhnete při setkání s přáteli a s napětím budete sledovat, zda se pokus povede, budete si připadat jako před desítkami let, kdy jste pod stromečkem rozbalili stavebnici Malý chemik. Nedávejte ji ale někomu, kdo nesnáší zápach pevného podpalovače.

Průběh pálení sledujte na našem videu.