Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Největší soukromou sbírku barbín u nás má kadeřník ze Žižkova

aktualizováno 
Marek Tesař má doma snad největší sbírku panenek Barbie. Ve svém žižkovském bytě jich ale může vystavovat jen zlomek, podstatná část dlouhonohých exponátů spí v krabicích. Alespoň do doby, než se mu podaří najít prostor, kde by mohl ukázat unikátní sbírku veřejnosti.

"Panenky Barbie se mi líbily odmalička, ale rodiče mi je pochopitelně zakazovali. Kluci si přece hrají s autíčky," vzpomíná kadeřník. "Jenže pak jsem se vyučil kadeřníkem a nikdo už mi nemohl diktovat, co mám a nemám dělat," vzpomíná Tesař.

Sběratel tak postupně během tří let nashromáždil přes 2 700 panenek. "Nejvíce si cením starých původních kousků. Nejstarší, kterou mám, je z roku 1958. Je to úplně původní model panenky Barbie, který se v Americe začal prodávat. A mám tu dokonce i její předchůdkyni Bild Lilli, která původně sloužila jako reklamní předmět tohoto listu. Jenže pak odkoupil licenci Mattel, a tak vznikla první barbína," vysvětluje genezi populární panenky.

První model barbíny s její předchůdkyní

První model barbíny (vpravo) se svou předchůdkyní Lilli (druhá zprava)

Na sbírání barbín ho zajímá i jejich vývoj. "Každá série kopíruje trendy své doby. První Barbie měly vosí pas a širší boky, takový byl tehdy ideál ženské krásy. Když se podíváte na letošní kolekci, vidíte užší boky, menší prsa, odřené džíny, naprosto současné oblečení," popisuje. "Jen poměr těla a nohou se nezměnil. Někde jsem četl, že kdyby se měly upravit poměry těla, nohou a hlavy do proporcí dospělého člověka, musely by podle toho ženy měřit asi dva a půl metru," směje se.

Kolekce moderních barbín

Kolekce moderních barbín

Kadeřnické řemeslo mu pomáhá při rekonstrukci starých poškozených panenek. "Nejcennější kousky sběratelé prodávají za pět až patnáct tisíc eur, ale já mám výhodu, že mohu koupit i poškozené barbíny a kompletně je zrekonstruovat," pochvaluje si Marek Tesař. Panenky totiž mají velmi často poškozené vlasy. "Děti je češou nebo dokonce stříhají. A já jako kadeřník docela dobře dokážu podle literatury účesy opravit, aby byly shodné s originálem. A když se ví, jak na to, je kompletní hlava otázkou tak čtyř dní trpělivé práce. Ani nepoznáte, že panenku někdy nějaká holčička ostříhala dohola."

Marek Tesař při rekonstrukci vlasů

Marek Tesař při rekonstrukci vlasů

Stejně tak je občas třeba vyměnit některý z údů, chybějí okousané prsty u rukou nebo nohou, najdou se ulámané celé ručičky nebo nožičky. "Naštěstí se na mezinárodních internetových aukcích najdou kousky za rozumné peníze, které mohou posloužit jako zdroj náhradních dílů. Výsledkem je pak panenka, která vypadá, jako by byla právě vybalená z krabice," popisuje cestu od "obnošené" barbíny k výstavnímu kousku.

Tyto barbíny ještě čekají na oblečky

Tyto barbíny ještě čekají na oblečky

Sběratel v současné době dospěl do stádia, kdy je neúnosné obří sbírku prezentovat jen u sebe doma. "Jak mi dřív rodiče panenky zakazovali, teď mě naprosto podporují. Táta vymyslel vitríny, ve kterých by mohly být vystaveny a strejda je začal vyrábět. Společně teď hledáme někoho, kdo má prostor, kde by se mohla otevřít jejich stálá výstava. Pokud vím, tak rozsáhlou specializovanou sbírku u nás nikdo nemá," vyzývá čtenáře iDNES.cz. Kdo by měl zájem o spolupráci, může se obrátit na jeho e-mailovou adresu: marekpatrik@seznam.cz.

Autor:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Další z rubriky

Hmyz v gastronomii: udržitelná alternativa masa, nebo pomíjivý trend?

U nás se zatím díváme na hmyz určený ke konzumaci s despektem.

V potravinářství a gastronomii se stále více pozornosti zaměřuje na hmyz. Podle mnohých odborníků je to totiž potravina...

Kuchaři, třeste se. Do praxe uvedli robota, který se postará o hamburgery

Robotická ruka Flippy se postará o přesné opečení hamburgerů.

V Pasadeně v americkém státě Kalifornie byl do ostrého provozu uveden robot, který podstatně urychlí přípravu...

Plíživý zabiják radon. Nedostatečné izolace usmrtí víc lidí než autonehody

V oblastech se zvýšenou koncentraci radonu by s tím měly počítat už stavební...

Radon je po kouření druhou nejčastější příčinou vzniku rakoviny plic. V Česku má ročně na svědomí dvakrát víc úmrtí než...

Najdete na iDNES.cz