Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Podle chovatelů je u goril cvrkot jako v každé větší rodině

aktualizováno 
Hned na Nový rok se Richard začal pářit se samicí Bikirou, rok 2011 tedy začal v pavilonu goril slibně. Chovatelé nechtějí nic zakřiknout, ale v pražské zoo všichni pevně doufají, že se Bikiře podaří zabřeznout a vztahy mezi samicemi se přirozeně urovnají.

První páření Bikiry s Richardem se dokonce podařilo obrazově zaznamenat. Toto video najdete v předchozím článku: Gorilí samec Richard se v přímém přenosu spářil s Bikirou. Jinak lze z deníku chovatelů goril v pražské zoo vyčíst, že konec loňského roku, stejně jako začátek toho letošního, proběhl v klidu. 

Středa 5. ledna 2011

Bikira se začíná osmělovat a dnes už si potřetí přišla pro oběd. Kijivu na ni sice trochu huhlala, ale bylo to spíš jen tak, aby se neřeklo.

Neděle 9. ledna 2011

Bikira už se přestala bát zapnuté hydrauliky a přišla si pro jídlo. Několik dní je v pavilonu klid, žádné šarvátky. Kijivu má hravou náladu.

Pátek 14. ledna 2011

Tak jsme to zakřikli. Dnes ráno se strhla šarvátka v ložnicích. Richard byl protivný a všechny naše dámy se proti němu spojily. Dokonce i Bikira je zpovzdálí podpořila hlasitým pokřikem. Jen Moja a Tatu zachovali neutralitu. Také jsme dnes zvážili Kiburiho: má 6,7 kg.

Kiburi šplhá po mřížích

Kiburi šplhá po mřížích

Neděle 23. ledna 2011

Před obědem opět došlo ke krátké šarvátce a tentokrát se Bikira už mírně bránila. Bikira aktuálně váží 82,6 kg, je hodná, jen v posledních dvou dnech se rozhodla, že se jí nechce do expozice. Jenže Shinda ji tam nakonec vystrnadila a pak už byl zase klid.

Pátek 28. ledna 2011

Kamba včera oslavila 39. narozeniny (reportáž z její loňské oslavy najdete zde). Dostala různé dobroty a kupodivu se o ně všichni podělili bez tahanic, dostalo se i na Bikiru. Jenže to byl klid před bouří, dneska Kamba Bikiru opakovaně napadla. Poprvé je rozehnal Richard, pak se jí zastala dokonce i Kijivu.

Úterý 1. února 2011

Kiburi začal napodobovat dospělé a snaží se "lovit" misky s jídlem. Vypadá přitom hrozně legračně. Na úvodním videu tohoto deníku si můžete prohlédnout Kiburiho, jak už si troufá šplhat po mřížích za dozoru celé skupiny. Tatu ho starostlivě sundavá, aby se mu nic nestalo.

Neděle 6. února 2011

Shinda byla v ložnici nepříjemná na Bikiru, ale té se opět zastala Kijivu a Shindu vysloveně setřela. Tatu začal Bikiru zkoumat, očichává ji, nejspíš by jí chtěl probírat srst. Bikira ho zatím jen jednou letmo pohladila, ale jinak si ho nevšímá.

Úterý 8. února 2011

Tatu začal trochu kašlat, od chovatelů dostal proto sirup. Ten mu pochopitelně velice chutná, protože je hodně sladký. Nejradši by ho užíval každou hodinu.

Čtvrtek 10. února 2011

Tatu už kašle znatelně méně, spíš se jen občas zakucká. Začal si už všímat Bikiry a rád by si s ní asi hrál. Ale Bikira je poučena z dřívější doby a odtahuje se. Zjevně má strach, že by se do ní ostatní samice zase pustily.

Pondělí 14. února 2011

Tatu už je zdráv. Ve skupině je celkem klid, až na občasné drobné šarvátky před obědem, ale to není nic dramatického. Bikira má menzes, páření s Richardem tedy zatím nepřineslo kýžený výsledek. Držíme palce dál.

Autoři:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Další z rubriky

Gorilák Nuru je pořád roztomilý a kojený i na prahu puberty

Krátká chvilka odpočinku (vlevo mladší z bratrů Nuru)

Nuru je prostřední z pražských gorilích mláďat, na Vánoce oslaví své páté narozeniny a je to asi nejlepší parťák pro...

VIDEO: Roční gorilí kluk Ajabu už se kamarádí s kojící tetou Kambou

Malý Ajabu s gorilí tetou Kambou

Za poslední měsíc se Kamba, nejstarší samice pražské gorilí skupiny, konečně více sbližuje s Ajabuem, ročním potomkem...

VIDEO: V Pavilonu goril bývá veselo, řádí tu puberťáci i roční batole

Roční gorilák Ajabu jako malý provokatér.

Je vnímavý, pohotový a na svůj batolecí věk fyzicky velmi zdatný. Od svých starších bratrů odkoukává lumpárny a nebojí...

Najdete na iDNES.cz