Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Podle chovatelů je u goril cvrkot jako v každé větší rodině

aktualizováno 
Hned na Nový rok se Richard začal pářit se samicí Bikirou, rok 2011 tedy začal v pavilonu goril slibně. Chovatelé nechtějí nic zakřiknout, ale v pražské zoo všichni pevně doufají, že se Bikiře podaří zabřeznout a vztahy mezi samicemi se přirozeně urovnají.

První páření Bikiry s Richardem se dokonce podařilo obrazově zaznamenat. Toto video najdete v předchozím článku: Gorilí samec Richard se v přímém přenosu spářil s Bikirou. Jinak lze z deníku chovatelů goril v pražské zoo vyčíst, že konec loňského roku, stejně jako začátek toho letošního, proběhl v klidu. 

Středa 5. ledna 2011

Bikira se začíná osmělovat a dnes už si potřetí přišla pro oběd. Kijivu na ni sice trochu huhlala, ale bylo to spíš jen tak, aby se neřeklo.

Neděle 9. ledna 2011

Bikira už se přestala bát zapnuté hydrauliky a přišla si pro jídlo. Několik dní je v pavilonu klid, žádné šarvátky. Kijivu má hravou náladu.

Pátek 14. ledna 2011

Tak jsme to zakřikli. Dnes ráno se strhla šarvátka v ložnicích. Richard byl protivný a všechny naše dámy se proti němu spojily. Dokonce i Bikira je zpovzdálí podpořila hlasitým pokřikem. Jen Moja a Tatu zachovali neutralitu. Také jsme dnes zvážili Kiburiho: má 6,7 kg.

Kiburi šplhá po mřížích

Kiburi šplhá po mřížích

Neděle 23. ledna 2011

Před obědem opět došlo ke krátké šarvátce a tentokrát se Bikira už mírně bránila. Bikira aktuálně váží 82,6 kg, je hodná, jen v posledních dvou dnech se rozhodla, že se jí nechce do expozice. Jenže Shinda ji tam nakonec vystrnadila a pak už byl zase klid.

Pátek 28. ledna 2011

Kamba včera oslavila 39. narozeniny (reportáž z její loňské oslavy najdete zde). Dostala různé dobroty a kupodivu se o ně všichni podělili bez tahanic, dostalo se i na Bikiru. Jenže to byl klid před bouří, dneska Kamba Bikiru opakovaně napadla. Poprvé je rozehnal Richard, pak se jí zastala dokonce i Kijivu.

Úterý 1. února 2011

Kiburi začal napodobovat dospělé a snaží se "lovit" misky s jídlem. Vypadá přitom hrozně legračně. Na úvodním videu tohoto deníku si můžete prohlédnout Kiburiho, jak už si troufá šplhat po mřížích za dozoru celé skupiny. Tatu ho starostlivě sundavá, aby se mu nic nestalo.

Neděle 6. února 2011

Shinda byla v ložnici nepříjemná na Bikiru, ale té se opět zastala Kijivu a Shindu vysloveně setřela. Tatu začal Bikiru zkoumat, očichává ji, nejspíš by jí chtěl probírat srst. Bikira ho zatím jen jednou letmo pohladila, ale jinak si ho nevšímá.

Úterý 8. února 2011

Tatu začal trochu kašlat, od chovatelů dostal proto sirup. Ten mu pochopitelně velice chutná, protože je hodně sladký. Nejradši by ho užíval každou hodinu.

Čtvrtek 10. února 2011

Tatu už kašle znatelně méně, spíš se jen občas zakucká. Začal si už všímat Bikiry a rád by si s ní asi hrál. Ale Bikira je poučena z dřívější doby a odtahuje se. Zjevně má strach, že by se do ní ostatní samice zase pustily.

Pondělí 14. února 2011

Tatu už je zdráv. Ve skupině je celkem klid, až na občasné drobné šarvátky před obědem, ale to není nic dramatického. Bikira má menzes, páření s Richardem tedy zatím nepřineslo kýžený výsledek. Držíme palce dál.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Gorilí omladina ze Zoo Praha slaví narozeniny, hodovat bude na zelenině

Sameček Ajabu, který v neděli oslaví své druhé narozeniny, venkovnímu výběhu...

Dvouletý sameček Ajabu, nečekané mládě jara 2016, se gorilí samici Shindě narodil 23. dubna. O šest let dříve přišel na...

Pomlázce z vrbového proutí se na Velikonoční pondělí nevyhnou ani gorily

Kiburi si za pomlázkou neomylně vyšplhal na parkosy. Čerstvé jarní proutí totiž...

Na Velikonoční pondělí si vajíčka, pomlázky i čerstvé proutí jako takové užijí do sytosti nejen pražské gorily. Na své...

Kiburi je gorilí specialista na hlavolamy. Malý Ajabu asistuje i škodí

Kiburi vzal toto sprchování nejmladšího člena gorilí rodiny za své.

Rok a půl už mají gorily možnost řešit hlavolam, který dostaly k předloňským Vánocům. Ve skutečnosti do něj chovatelé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz