Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Proč piloti obřích akrobatických letounů potřebují sochaře

aktualizováno 
Obří model může mít rozpětí křídel až tři metry, váhu do 20 kilogramů a motor o objemu od 150 do 200 centimetrů kubických, který je v podstatě schopný pohánět i menší motocykl. Jeho pilotování není hračka, ale o úžasné zážitky mají piloti-modeláři postaráno.

Právě minulý víkend se 18 modelářů obřích akrobatických modelů letadel utkalo o titul Mistra České republiky v Budkovicích na Brněnsku. Za podívanou stály nejen manévry, které se svými stroji předváděli ve vzduchu, ale i samotné modely letounů, které jsou propracované do nejmenších detailů.

Ve sportovním modelářském areálu Czech Heaven v Budkovicích na Brněnsku o
Ve sportovním modelářském areálu Czech Heaven v Budkovicích na Brněnsku o

Modely stojí za podívání ve vzduchu i na zemi

Každý model se od originálního akrobatického letounu může lišit pouze nepatrně, tolerují se jen odchylky do deseti procent. Většinou mají modely ve srovnání s originály přibližně třetinovou velikost a jsou to téměř umělecké předměty, jejichž cena se může vyšplhat až na desítky tisíc korun.

"Lidí, kteří se věnují pilotování obřích akrobatických modelů letadel, u nás stále přibývá. Je to jedinečný pocit, dostat model do vzduchu a zvládnout s ním manévry v podstatě shodné s těmi, které předvádějí skuteční piloti-akrobati," prozradil jeden z organizátorů mistrovství Vladimír Ochotný.

Mistr Evropy EAC v kategorii National Martin Pasáček ve sportovním modelářském
Mistr Evropy EAC v kategorii National Martin Pasáček se s vým ovládacím
Mistr Evropy EAC v kategorii National Martin Pasáček ve sportovním modelářském

Mistr Evropy EAC v kategorii National Martin Pasáček ve sportovním modelářském areálu Czech Heaven v Budkovicích na Brněnsku, na Mistrovství ČR.

Pro pilota-modeláře je důležité, aby měl známého zručného sochaře. V kabině letounu totiž sedí pilot, tedy jeho soška. "Většinou si každý nechává udělat sošku sebe samého. Dbá se na skutečně dokonalé provedení, takže něco takového je schopen vyrobit pouze zkušený sochař," prozradil modelář Martin Pasáček. Létání se věnuje od 12 let a letos v devatenácti dosáhl svého největšího úspěchu: titulu mistra Evropy.

Jak probíhá klání obřích modelů?

Mistr ČR 2011

Titul Mistra republiky obřích akrobatických letounů vyhrál 25. 9. Daniel Hrachovec, druhý a třetí skončili Marek Plichta a Tomáš Kukačka. Všichni tři létají s modely akrobatických letounů Jak 55.

Podle modelářů je rozdíl mezi "letadýlky" a obřími modely zcela zřejmý; dostat větší stroj na nebe je prý větší zážitek. Vlastní klání mezi modeláři a piloty v jedné osobě je při soutěžích hodně náročné. Pilot-modelář totiž ve vzduchu plní stejné úkoly jako skutečný pilot-akrobat.

Absolvovat musí tři lety. První je povinná sestava, která je nejtěžší, protože pilot musí předvést předem určené prvky. Následuje tajná sestava, jež je obdobná jako povinná, avšak seznam manévrů dostává pilot až krátce před startem.

Nejoblíbenější částí je freestyle, tedy akrobatický let na hudbu. Na vše dohlížejí porotci, vítězem se stává pilot s největším počtem bodů. "Pevně doufáme, že počty našich kolegů budou přibývat a zvýší se konkurence, což přispěje i ke zlepšení našich výkonů," dodal Ochotný.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Panthers Cup je svátkem modelářů, na takové detaily potřebujete lupu

Během víkendu proběhl už devátý ročník výstavy a soutěže plastikových modelů,...

Během víkendu proběhl už devátý ročník výstavy a soutěže plastikových modelů, který pořádá klub Prosek Panthers....

Vystavují vynálezy kutilů, nechybí výtvory zaslané Přemku Podlahovi

Držák na rohlíky je jedním z unikátních kousků, které zaslali diváci České...

Zahradní sekačky z toho, co dům dal, motorovou pilu s motorem z motocyklu a další unikáty vyrobené většinou v průběhu...

Vymysleli ochranu pro miliony krabů. Před kola aut přidělali radlice

Chris Bray vymyslel ochranu proti pneumatikám projíždějících vozů.

Vánoční ostrov v Indickém oceánu je proslulý obří migrací červených krabů, který bývá zařazován mezi deset největších...

Najdete na iDNES.cz