VIDEO: Riskantní uspání žirafy kvůli pedikúře připomíná vojenské manévry

  • 0
Díky obrovité stavbě těla a několikametrové vzdálenosti mezi srdcem a mozkem je každé uspání žirafy velice riskantní. Pouhé ošetření přerostlých paznehtů tak vyžaduje koordinovanou spolupráci, navíc nikdo nesmí udělat tu nejmenší chybu. Záleží i na kondici zvířete, jak celou operaci zvládne.
Třináctiletá Nikola, žirafa Rothschildova, která se v pražské zoo narodila, má k přerůstání paznehtů bohužel genetické predispozice. "Není to u našich zvířat plošný problém, žiraf chováme 14 a všechny mají stejné životní podmínky. Tedy i výživu a substrát, po němž se pohybují. To jsou parametry, které mohou stav kopyt ovlivnit. A Nikola je momentálně jediná, u které jsme to museli řešit," vysvětluje Jaroslav Šimek, kurátor kopytníků Zoo Praha.

Operace krok za krokem

"Každá anestezie žirafy je vysoce riskantní, protože toto zvíře má specifickou anatomii a fyziologii a podle toho se k němu musí přistupovat," zdůrazňuje MVDr. Roman Vodička, hlavní veterinář pražské zoo. "Třináctiletá Nikola odchází do zoo v Maďarsku, kde nemají s anestezií žiraf žádné zkušenosti. Proto si maďarští kolegové přáli, abychom zákrok provedli už v Praze," dodává.

Kovářovo nářadí a pomůcky.

Kovářovo nářadí a pomůcky.

Žirafa Nikola před zákrokem.

Žirafa Nikola před zákrokem.

Žirafa Nikola není žádný drobek, váží 900 kg. Přitom se musí zajistit, aby byla poloha jejího těla během uspávání i vlastní "operace" neustále pod kontrolou. Vzdálenost mezi srdcem a mozkem žirafy totiž činí 2,5 metru a za žádnou cenu nesmí dojít ani na chvíli k narušení spojení těchto orgánů. Mozek musí být neustále zásobován kyslíkem.

Veterinář Roman Vodička připravuje ideální kombinaci anestetik.Veterinář Roman Vodička připravuje ideální kombinaci anestetik.

Veterinář Roman Vodička připravuje ideální kombinaci anestetik.

K důkladné přípravě akce patřila i správná volba hlavní kombinace anestetik, která zvíře položí k zemi.

Aplikace uspávací injekce.Aplikace uspávací injekce byla úspěšná.

Aplikace uspávací injekce byla úspěšná na první pokus.

"Podařilo se," konstatuje s úlevou Vodička, který měl tento zákrok na bedrech, a dodává: "Zhruba za dvacet minut zvíře úspěšně ulehlo, vše bylo bez komplikací a zvíře se podařilo uvést do korektní, tedy pro něj bezpečné polohy."

Zhruba za 20 minut po spání zvíře úspěšně ulehlo.

Zhruba za 20 minut po spání zvíře úspěšně ulehlo.

Spící zvíře ošetřovatelé uvedli do korektní polohy, zakryli mu oči, ucpali uši.

Spící zvíře ošetřovatelé uvedli do korektní polohy, zakryli mu oči, ucpali uši.

"Zakryli jsme oči a ucpali uši, aby zvíře bylo co nejméně vystaveno vnějším rušivým elementům a zvukům," popisuje dál Vodička, jak při zákroku postupovali co nejšetrněji. Potom žirafě zavedli kanylu, odebrali krev a podali infuzi.

Zakanylovaná žirafa dostává infuzi.

Zakanylovaná žirafa dostává infuzi.

Kovář obrušuje a zaštipuje přerostlé paznehty.

Kovář obrušuje a zaštipuje přerostlé paznehty.

Zároveň už se pozvaný kovář, který má s kopytníky pražské zoo bohaté zkušenosti, pustil do práce. Věděl přesně, co má dělat, v zoo běžně ošetřuje koně i přežvýkavce. Obrousil tedy, oštípal, zabrousil a zarovnal přerostlé paznehty, celý výkon trval necelou hodinu.

Jedno ošetřené kopyto lehce krvácelo, proto žirafa pro jistotu dostala ještě antibiotika.Aby se žirafa probudila, dostává antidota (protilátky).

Jedno ošetřené kopyto trochu krvácelo, proto žirafa dostává podpůrné látky a antibiotika. Aby se probudila, dostává také antidota (protilátky proti anestetikům).

"Zvíře ještě dostalo podpůrné látky a antibiotika, protože kopyta trochu krvácela," doplňuje Vodička. Pak nechali žirafu v klidu se probouzet. Zhruba za 12 minut po aplikaci antidot (látky, které ruší účinek anestetik) se Nikola pokusila postavit. To bývá kritický moment, žirafa totiž musí mít sílu rychle vstát. Proto si všichni zúčastnění oddechli až ve chvíli, kdy se Nikole podařilo bez problémů jak vstát, tak i zůstat ve vzpřímené poloze. Bylo vyhráno.

Celý zákrok trval zhruba tři čtvrtě hodiny.Žirafa se bez problémů probouzí zhruba po 12 minutách po podání antidot a hned napoprvé se staví na nohy. Je vyhráno.

Celý zákrok trval zhruba tři čtvrtě hodiny. Žirafa se bez problémů probouzí zhruba po 12 minutách po podání antidot a hned napoprvé se staví na nohy. Je vyhráno.

Minulý týden už Nikola odcestovala do Maďarska, kde ji v rámci výměnného programu čeká život v nové skupině. I když už je jí 13 a je to zdravá a silná žirafa s pravidelnou říjí, v Praze se jí z neznámého důvodu nepodařilo zabřeznout. A stále je naděje, že jí změna prostředí a samce prospěje natolik, že se jí zabřeznout a úspěšně odchovat mláďata nakonec podaří. V Zoo Praha po jejím odchodu zůstává nádherné třináctihlavé stádo.

Jak odpočívá žirafa?

Ležící mláďata žiraf.Žirafy odpočívají vestoje, v rámci jednoho dne spí zhruba jen 20 minut. Tento pravý spánek (REM) se odehrává během noci, žirafa přitom neleží na boku, ale má všechny čtyři nohy pod sebou, krk stočený kolem těla a hlavu položenou na boku. Návštěvníci zoo tedy nemají šanci takto žirafy zastihnout. "Během dne uvidí usnout maximálně mláďata," vysvětluje kurátor kopytníků Jaroslav Šimek. V zoo si ovšem žirafy lehají (jako mláďata na snímku) častěji, protože se cítí mnohem bezpečněji než v přírodě.

Žirafa je díky svému zhruba 2 metry dlouhému krku nejvyšší savec, přesto má pouze 7 krčních obratlů stejně jako člověk. Právě krkem se při soubojích přetlačují samci. Pokud se však žirafa cítí ohrožená, umí se účinně bránit kopáním zadníma nohama. Žirafa je mimochodník, to znamená, že při chůzi pohybuje vždy přední a zadní nohou na stejné straně trupu současně. Proto se jakoby vlní, pro její tělo je to však nejšetrnější způsob pohybu.