Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Roční Kiburi je na úrovni dvouletého dítěte. Slaví s Nightwork

aktualizováno 
Roční gorilí mimino Kiburi lítá po pavilonu sem a tam. Podobnost s dvouletým dítětem, které nemůžete ani na okamžik pustit z očí, není náhodná. Na Jiřího slaví Kiburi narozeniny, k těm prvním mu v neděli ve 13 hodin popřejí a zahrají Nightwork.

Nejaktivnějšími členy gorilí rodiny jsou momentálně tři mláďata, takže při návštěvě jejich pavilonu máte stále co sledovat. Moja jako mladá dáma pomalu hrám odrůstá, daleko nejaktivnější je nyní Tatu. Téměř čtyřletý gorilí kluk dokáže dlouhé minuty řádit – ať už sám, nebo ke hře strhává další gorily.

Kiburi při oslavě 18. narozenin Kijivu

Kiburi při březnové oslavě 18. narozenin Kijivu

Kiburi dnes slaví první narozeniny.

Kiburi při hře s míči

Kiburi se rád nechá vozit na zádech (duben 2011).

Kiburi na zádech brášky Tatua ve venkovním výběhu

Roční Kiburi už se také nenechá zahanbit a po pavilonu doslova lítá. Připomeňte si narození Kiburiho v článku s videem Gorila Kijivu porodila on-line.

Kde jsou děti, tam je veselo

Dospělá zvířata projevují nesmírnou trpělivost, protože vydržet nájezdy Tatua, jeho skoky na břicho, plácání, poskakování, narážení a další kontaktní výpady by cizí gorila ustát nemohla. Co všechno si dovolí třeba vůči Richardovi je neuvěřitelné, stejně jako fakt, že dvousetkilový samec, který by dokázal Tatua jednou ranou zabít, jeho výpady snáší s bohorovným klidem.

Na podobné kousky už začal trénovat i Kiburi, který běhá, leze a šplhá nejen po pavilonu, ale i po ostatních gorilách. "Máma Kijivu se snaží mít Kiburiho stále na očích, ale už nemá potřebu být s ním neustále ve fyzickém kontaktu," říká chovatelka Gábina. Podívejte se, jak o mrštného Kiburiho pečují sourozenci:

Roční mládě hlídají samozřejmě i ostatní členové skupiny. "Když se mu něco přihodí a zaječí, přiběhne k němu vždy několik dalších členů rodiny, mezi prvními zpravidla Tatu. Richarda se Kiburi spíše bojí; několikrát totiž Richard zahuhlal na Kambu, u které se Kiburi po ránu vozí na zádech, a od té doby si to Kiburi pamatuje," pokračuje chovatelka.

Stejně jako děti si i malé gorilky určují hranice chování zkušenostmi. "Kiburi je opatrný, stačí mu většinou jedna negativní zkušenost, aby se v podobné situaci příště hodně hlídal. To Moja byla jiný 'paragán', pády u ní byly o mnoho častější," konstatují chovatelé pražských goril.

Vývoj u goril je dvakrát rychlejší než u člověka

Vývoj gorilích mláďat je mnohem rychlejší než vývoj dítěte. I když velmi často srovnáváme lidi a gorily, i když se od goril skutečně lišíme jen v pár procentech genetické informace, právě zmíněný vývoj je zásadně odlišný.

Gorilí mládě se rodí podobně nemohoucí jako lidské, jeho vývoj ale probíhá zhruba dvojnásobnou rychlostí. První zub mu naroste přibližně ve třech měsících, po čtvrtém měsíci už gorilí mládě šikovně leze, v půl roce začíná ochutnávat potravu dospělých a v osmi měsících se vydává na první samostatné výpravy z matčina hřbetu. Kiburi má teď v roce téměř všechny zuby, chybějí mu už jen třenové. A začal si užívat pití z lahve, kterému se v posledních dnech naučil.

V roce začínají gorilátka šplhat po výškách a ve dvou letech jsou to téměř samostatná zvířata. Ovšem zdání klame – při sebemenším úleku stále hledají ochranu u své matky. U té se drží ještě dlouho – do čtyř, někdy dokonce až do pěti let. A do stejného věku se od matky ještě občas napijí mléka.

Odvážné až riskantní kousky, které občas Tatu předvádí, jsou nebezpečné hlavně z pohledu člověka. Neubráníme se totiž tomu, abychom počínání goril nesrovnávali s lidským. Máme trochu tendenci zapomínat, že jde o zvířata, která neztratila nic ze svých původních dovedností a chovají se zcela přirozeně.

Kiburi v dubnu 2011

Kiburi v dubnu 2011

Gorilí rodina skutečně stojí za návštěvu

Sledujete-li lítání malinkatého Kiburiho nebo kočkování slečny Moji s rošťákem Tatuem, bude ve vás jejich chování vyvolávat podobné pocity jako lidské děti při svých hrách. Moja Tatua pokouší, štípe ho a strká do něj, on ji za to kouše. Nakolik jsou podobné hry jako na videu níže přínosné pro jejich další život?

"Hra je nesmírně důležitá. Existuje teorie, že hrou, při které dochází k pádům, se mláďata připravují na podobné, ale zcela vážné situace v budoucím životě. Tedy na boj a útok dravce. V těchto situacích je podstatné bleskově reagovat, najít znovu ztracenou rovnováhu a zorientovat se v prostoru. A k tomu právě kočkování přispívá," vysvětluje Pavel Brandl, kurátor savců pražské zoo.

Autoři:Nejčtenější

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...Prořezejte stromy, pomozte trvalkám, zasejte kořenovou zeleninu a špenát

Hluboký řez u starších keřů se provádí brzy zjara, 30 až 40 cm nad zemí.

Pohled na zahradu po končící zimě může být neveselý. Největší motivací s tím něco udělat jsou hřejivé jarní sluneční...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Automatické okno svépomocí. Crowdfunding nepomohl, oni to přesto nevzdali

Mechanismus, který automaticky otevírá a zavírá okno

Před třemi lety jsme představili nápad českých vývojářů pokoušejících se vybrat peníze na rozjezd výroby prvku pro...

Další z rubriky

Gorilák Nuru je pořád roztomilý a kojený i na prahu puberty

Krátká chvilka odpočinku (vlevo mladší z bratrů Nuru)

Nuru je prostřední z pražských gorilích mláďat, na Vánoce oslaví své páté narozeniny a je to asi nejlepší parťák pro...

Čtyřnásobné matce Kijivu je 25, na krku má dva gorilí puberťáky

Kijivu odpočívající. Jako matka s odrostlými mláďaty si to může dovolit.

Je součástí dobře fungující gorilí skupiny, odchovala čtyři mláďata, z nichž to nejmladší, pětiletého Nurua, ještě...

Kambě je už 46 let. Jako mláděti jí zabili rodiče, pak prodali do zoo

Zamyšlená Kamba

Nejstarší gorilí samice z pražské zoo je dnes nenápadnou postarší členkou Richardovy rodiny, nicméně její životní...

Najdete na iDNES.cz