Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Roční Kiburi je na úrovni dvouletého dítěte. Slaví s Nightwork

aktualizováno 
Roční gorilí mimino Kiburi lítá po pavilonu sem a tam. Podobnost s dvouletým dítětem, které nemůžete ani na okamžik pustit z očí, není náhodná. Na Jiřího slaví Kiburi narozeniny, k těm prvním mu v neděli ve 13 hodin popřejí a zahrají Nightwork.

Nejaktivnějšími členy gorilí rodiny jsou momentálně tři mláďata, takže při návštěvě jejich pavilonu máte stále co sledovat. Moja jako mladá dáma pomalu hrám odrůstá, daleko nejaktivnější je nyní Tatu. Téměř čtyřletý gorilí kluk dokáže dlouhé minuty řádit – ať už sám, nebo ke hře strhává další gorily.

Kiburi při oslavě 18. narozenin Kijivu

Kiburi při březnové oslavě 18. narozenin Kijivu

Kiburi dnes slaví první narozeniny.

Kiburi při hře s míči

Kiburi se rád nechá vozit na zádech (duben 2011).

Kiburi na zádech brášky Tatua ve venkovním výběhu

Roční Kiburi už se také nenechá zahanbit a po pavilonu doslova lítá. Připomeňte si narození Kiburiho v článku s videem Gorila Kijivu porodila on-line.

Kde jsou děti, tam je veselo

Dospělá zvířata projevují nesmírnou trpělivost, protože vydržet nájezdy Tatua, jeho skoky na břicho, plácání, poskakování, narážení a další kontaktní výpady by cizí gorila ustát nemohla. Co všechno si dovolí třeba vůči Richardovi je neuvěřitelné, stejně jako fakt, že dvousetkilový samec, který by dokázal Tatua jednou ranou zabít, jeho výpady snáší s bohorovným klidem.

Na podobné kousky už začal trénovat i Kiburi, který běhá, leze a šplhá nejen po pavilonu, ale i po ostatních gorilách. "Máma Kijivu se snaží mít Kiburiho stále na očích, ale už nemá potřebu být s ním neustále ve fyzickém kontaktu," říká chovatelka Gábina. Podívejte se, jak o mrštného Kiburiho pečují sourozenci:

Roční mládě hlídají samozřejmě i ostatní členové skupiny. "Když se mu něco přihodí a zaječí, přiběhne k němu vždy několik dalších členů rodiny, mezi prvními zpravidla Tatu. Richarda se Kiburi spíše bojí; několikrát totiž Richard zahuhlal na Kambu, u které se Kiburi po ránu vozí na zádech, a od té doby si to Kiburi pamatuje," pokračuje chovatelka.

Stejně jako děti si i malé gorilky určují hranice chování zkušenostmi. "Kiburi je opatrný, stačí mu většinou jedna negativní zkušenost, aby se v podobné situaci příště hodně hlídal. To Moja byla jiný 'paragán', pády u ní byly o mnoho častější," konstatují chovatelé pražských goril.

Vývoj u goril je dvakrát rychlejší než u člověka

Vývoj gorilích mláďat je mnohem rychlejší než vývoj dítěte. I když velmi často srovnáváme lidi a gorily, i když se od goril skutečně lišíme jen v pár procentech genetické informace, právě zmíněný vývoj je zásadně odlišný.

Gorilí mládě se rodí podobně nemohoucí jako lidské, jeho vývoj ale probíhá zhruba dvojnásobnou rychlostí. První zub mu naroste přibližně ve třech měsících, po čtvrtém měsíci už gorilí mládě šikovně leze, v půl roce začíná ochutnávat potravu dospělých a v osmi měsících se vydává na první samostatné výpravy z matčina hřbetu. Kiburi má teď v roce téměř všechny zuby, chybějí mu už jen třenové. A začal si užívat pití z lahve, kterému se v posledních dnech naučil.

V roce začínají gorilátka šplhat po výškách a ve dvou letech jsou to téměř samostatná zvířata. Ovšem zdání klame – při sebemenším úleku stále hledají ochranu u své matky. U té se drží ještě dlouho – do čtyř, někdy dokonce až do pěti let. A do stejného věku se od matky ještě občas napijí mléka.

Odvážné až riskantní kousky, které občas Tatu předvádí, jsou nebezpečné hlavně z pohledu člověka. Neubráníme se totiž tomu, abychom počínání goril nesrovnávali s lidským. Máme trochu tendenci zapomínat, že jde o zvířata, která neztratila nic ze svých původních dovedností a chovají se zcela přirozeně.

Kiburi v dubnu 2011

Kiburi v dubnu 2011

Gorilí rodina skutečně stojí za návštěvu

Sledujete-li lítání malinkatého Kiburiho nebo kočkování slečny Moji s rošťákem Tatuem, bude ve vás jejich chování vyvolávat podobné pocity jako lidské děti při svých hrách. Moja Tatua pokouší, štípe ho a strká do něj, on ji za to kouše. Nakolik jsou podobné hry jako na videu níže přínosné pro jejich další život?

"Hra je nesmírně důležitá. Existuje teorie, že hrou, při které dochází k pádům, se mláďata připravují na podobné, ale zcela vážné situace v budoucím životě. Tedy na boj a útok dravce. V těchto situacích je podstatné bleskově reagovat, najít znovu ztracenou rovnováhu a zorientovat se v prostoru. A k tomu právě kočkování přispívá," vysvětluje Pavel Brandl, kurátor savců pražské zoo.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

VIDEO: Zmrzliny zavěšené na laně vydržely pražským gorilám pár hodin

Richard olizuje zavěšenou zmrzlinu. I pro něj je to v tropických dnech příjemné...

Výjimečné horko vyžaduje výjimečné nápady. Své o tom vědí chovatelé goril v Zoo Praha, kteří se snaží svým svěřencům...

Postarší gorilí teta Kamba je opět se skupinou. Přijali ji bez problémů

Kamba po dvou týdnech zpět v expozici s ostatními (v pozadí samice Bikira)....

Šestačtyřicetiletá Kamba, která začátkem června podstoupila operaci a téměř dva týdny byla pod neustálým dohledem...

VIDEO: Gorilí instruktáž, jak se umýt, když chovatelé zapnou mlžení

Ajabu si nejprve nechal pořádně namočit záda a pak dal prostor Kiburiho péči.

Vzácnou chvilku se podařilo zachytit v jednom z teplých dubnových dní v Pavilonu goril pražské zoo. Gorilí prcek Ajabu,...

Najdete na iDNES.cz