VIDEO: Sekačku vybírejte podle členitosti terénu, jinak „skalpuje“ trávu

  • 8
Při výběru sekačky záleží nejen na ploše, kterou má sekat, ale i na členitosti terénu. Sekačka s příliš dlouhým a širokým rozvorem kol skalpuje vrcholky terénních oblouků.

V obchodě prodavači často zdůrazňují výhody výkonných sekaček se širokým záběrem. Ty by měly být ideální pro velké pozemky, kde se zahrada poseká mnohem rychleji. Kdo má ale pozemek vymodelovaný terénními vlnami, ač má i velkou plochu, s podobnou sekačkou si zadělá na problém.

Rozvor mezi předními a zadními koly může být až 70 centimetrů. To v praxi znamená, že na vrcholku terénních vln nůž sestřihne nejen trávu, ale dostane se až do hlíny. Vytvořené lysiny se hojí i měsíc.

Problém se vzdálenými osami

"Běžná rotační sekačka má vzdálenost mezi přední a zadní osou koleček 50-70 centimetrů. Z principu to nejde ani jinak udělat. Mezi osami musí zůstat prostor pro nůž," říká Tomáš Šena, odborný poradce ze společnosti Atco. "Čím výkonnější a větší sekačka tohoto typu, tím větší problém pak nastane, když se najede na terénní nerovnost. Na vrcholu vlny pak dojde k tomu, že nůž zajede do půdy a poškodí travní porost," vysvětluje. Skalpování trávníku je úplné odstranění listů trávy, zůstává jenom část rostliny pod povrchem.

Přes terénní vlnu sekačka trávu "skalpuje"

Přes terénní vlnu sekačka trávu "skalpuje"

I podélná vlna znamená pro trávník nebezpečí

I podélná vlna znamená pro trávník nebezpečí

Podle něho pak trvá dlouhou dobu, často i měsíc, než se takto poškozený trávník vzpamatuje, mnohdy je dokonce třeba trávník znovu dosít. Podobná místa pak není vůbec možné běžnou technikou sekat.

Problém vzniká nejen při příčném přejezdu terénní vlny, u "ostrých" vrcholů se stane totéž i u podélného pohybu po hřebenu. "U rotačního sekání je možná jedinou alternativou použít takzvané vznášedlové sekačky, které jsou bez koleček. Jenže se zase moc nehodí na sekání větších ploch, špatně vedou stopu, a tak je práce s nimi poměrně fyzicky náročná," popisuje zádrhele jednotlivých možností.

Šancí je válec

Tato úskalí řeší jediný typ sekaček, a to vřetenový. Anglické Vřetenové sekačky jsou totiž místo koleček vybaveny válcem.

Sekání terénních boulí

Sekání terénních boulí

Představte si dvě situace. Pokud s vřetenovou sekačkou budete přejíždět podélně po "hřebenu" nerovnosti, nemůže dojít k tomu, že by vrcholek nerovnosti byl výše než kolečka sekačky. "Vřetenovka" se bude sice na hřebenu kolébat po horní hraně, válce ale nedovolí žacímu ústrojí skalpovat trávu z vrcholku.

Kdo bude sekat napříč, bude se vydávat nebezpečí skalpování také. Vzhledem k tomu, že rozteč mezi předním a zadním válcem se pohybuje kolem pouhých 30 centimetrů, je však nebezpečí poškození trávy u vřetenové sekačky podstatně menší v porovnání s rotační.

Výhody válců se projevují také při sekání okrajů trávníku navazujících na záhony. S pojezdovými válci na sekačce nemůžete "spadnout jednou stranou" do záhonu a skalpovat tak okraj trávníku.

Šířku podle údolíčka

U modelovaných pozemků je třeba řešit nejen vrcholky terénních nerovností, ale i "údolí". "Nemusí být vždy ideální kupovat tu nejširší sekačku pod vidinou nejrychlejšího posekání zahrady. V údolích pod válcem vřetenové sekačky se u prudkých vyrovnání terénu mohou objevovat nerovnoměrně posekané úseky. Na krajích válců je délka trávy dva centimetry, uprostřed třeba pět," popisuje Tomáš Šena.

Široká sekačka s válcem nemůže kopírovat terén, v "údolí" zůstává delší tráva

Široká sekačka s válcem nemůže kopírovat terén, v "údolí" zůstává delší tráva

Pravítko užší sekačky ukázalo, že i podélné sekání prohlubně zabezpečí modelaci terénu

Pravítko užší sekačky ukázalo, že i podélné sekání prohlubně zabezpečí modelaci terénu

Kdo zvolí užší model, bude lépe modelovat terén. "Přitom je jasné, že s užším modelem sice bude majitel zahrady sekat déle, ale časový rozdíl se stírá tím, že se nebude muset zabývat detaily během sekání," říká Šena.

Zahradu modelujte podle sekačky

Tomáš Šena radí vybírat sekačku už v době, kdy se tvoří u domu zahrada. "Je fakt, že u nových projektů zahrad se setkáváme s nudnými a rovnými pozemky. Možná architekti chtějí majitelům domů ušetřit práci anebo je vůbec nenapadne plochu tvarovat. Což je sice pracnější, ale podle mne zase mnohem zajímavější," uvádí.

Dodává radu pro ty, kdo se s plochým pozemkem nechtějí smířit: "Možná už máte doma nějakou sekačku anebo si vyberete nějaký typ podle velikosti pozemku. Pak si při modelování terénních vln vezměte třeba hrábě nebo kus dřeva o šířce záběru sekačky či jejího rozvoru a kontrolujte navezenou hlínu určenou k osevu trávy podélně i příčně. Potom se při sekání v budoucnu nemůže stát, že se budou pravidelně poškozovat hřebeny terénních nerovností a naopak nedosekávat dna terénních vln," popisuje jednoduchou fintu.

Jak dlouho se seká zahrada

Přemýšlíte o tom, jak širokou sekačku koupit na zahradu, aby šlo sekání od ruky? Představme si pozemek k sekání o rozloze 100 m2 o rozměru 10 x 10 metrů. Můžete sekat sekačkou se záběrem 35 a 50 centimetrů. Při rychlosti pojezdu 5 km/h pak s užší sekačkou musíte pozemek přejet 28,5x, se širší 20x. V prvním případě to bude trvat 3,4 minuty, ve druhém 2,4 minuty. Určité časové ztráty budete mít při častějším obracení u užší sekačky.

Ani i u desetkrát většího pozemku není takový rozdíl, zda zahradu posekáte za 25 nebo za 35 minut. Užší sekačka, která bude spolehlivě kopírovat terén, zase ušetří nějaký čas při pracném manévrování v místě terénních vln, čímž se časová ztráta naopak zase zmenší.

Z toho vyplývá, že ideální je optimalizovat modelaci terénu už s koupí sekačky, pak je možné skloubit výhodu širšího záběru s většími poloměry terénních nerovností či menšího záběru s ostrými hranami výrazněji tvarovaného terénu.