VIDEO: Toaletu uklízejte jako profík. Rozdíl je cítit na první pohled

  • 165
Zapomeňte, že co je mokré, to je čisté. Jakmile si domů pozvete profesionální hospodyni, zjistíte, že celý život děláte při úklidu téměř všechno špatně. A vzhledem k tomu, že zásah skutečné profesionálky je ve výsledku znát, musíte jí nakonec dát zapravdu.

Není divu, protože moderní úklid je skutečně věda, takže taková zkouška na uklízečku trvá déle než státní maturita. S Irenou Bartoňovou Pálkovou, prezidentkou České asociace čištění a úklidu, která v Británii vystudovala Institut úklidových věd (a u nás má školicí středisko, kde zkouší dílčí kvalifikace úklidových profesí), jsme začali úklidem toalety.

I na wc platí: při úklidu jeďte odshora dolů a začněte prachem

Vánoční úklid

Právě úklid této nejmenší místnůstky v bytě prý totiž trápí všechny domácnosti asi nejvíc. Každý doma řeší, co s vodním kamenem usazujícím se v míse, či jak co nejefektivněji vyčistit spáry mezi dlaždicemi. Případně zápach. 

Fotogalerie z úklidu wc

Jako kdekoliv jinde, i na záchodě se s úklidem začíná odshora a nejdřív je tedy nutné setřít prach z osvětlení, rámečků obrazů, zárubně dveří a podobně. Jestli prach jenom rozvíříte, nebo ho prachovka doslova nalapá do sebe, to záleží na kvalitě prachovky.

"Já mám výborné zkušenosti s prachovkou z jehněčích chlupů, kterou si nejprve zelektrizujete třením, jako ebonitovou tyč, a pak vám neunikne ani smítko," směje se Irena a prachovkou na teleskopické tyčce s lehkostí otírá prach i na horním rámu okna do světlíku. Po úklidu pak jehněčí prachovku jednoduše vyperete v umyvadle a opět je připravena na další kolo.

Mísu ošetřete přípravkem, který narušuje vodní kámen

Než začnete s otíráním dlaždic a nejrůznějších odkladových ploch, nalijte si do záchodové mísy vhodný prostředek, aby mezitím mohl působit na usazené nečistoty i vodní kámen. Ovšem pozor na jeho výběr, čtěte etikety.

Pod límec mísy naneste přiměřené množství účinného čistícího gelu, ideálně bez chloru.

Jakmile totiž do záchodové mísy nalijete cokoliv, co obsahuje chlornan sodný nebo kyselinu chlorovodíkovou, pravděpodobně se vám sice podaří záchodu vrátit bílou barvu, ale spíš mu ublížíte než pomůžete. Vybírat byste měli přípravky s hodnotou pH kolem 1 a s obsahem kyseliny fosforečné, mravenčí, citronové či octové, na jejichž bázi působí i profesionální prostředky. Případně vybírejte prostředky označené "bez chloru".  

"Chlornan totiž působí jako bělidlo, současně ale také naleptává povrch keramické mísy, takže se v pórech začne usazovat močovina. Takže pak může i vybělený záchod páchnout rozkládající se močovinou," vysvětluje Bartoňová Pálková, jak je důležité vybírat si, čím uklízím. 
(Mimochodem, v ostatní Evropě se podle ní tato chemikálie v domácnosti už vůbec nepoužívá, protože leptá sliznice a je zdraví škodlivá - pozn. redakce.)

Následuje čištění obkladu, odkladových ploch a doplňků

V záchodové míse nechte působit chemii a mezitím se vrhněte na keramické obklady, zásobník toaletního papíru a případné další pomůcky. Na ty už použijte jemnější prostředek, ideálně s obsahem jemnější kyseliny než je fosforečná. Na obklady už stačí citronová, octová, mravenčí a pomohou i enzymy, ideální pH takového přípravku se pohybuje kolem 3," radí Bartoňová Pálková.

Na čištění obkladů použite mikrovláknovou utěrku navlhčenou čisticím...
Navlhčenou mikrovláknovou utěrkou otřete i zásobník toaletního papíru a další

Jak vám půjde čištění od ruky, záleží i na použitých pomůckách. Ideální je používání moderních mikrovláknových utěrek. "Mikrovlákno vzniklo zkřížením vlákna polyesterového s polyamidovým a jsou na něm obrazně řečeno kapsičky, které se při čištění dostanou i do pórů a navíc do sebe nachytají špínu," dozvídáme se.

Vybírejte opět pečlivě: kvalitní utěrka by měla mít zhruba 350 g, což znamená že je v ní obsaženo 350 km vlákna. Taková vám pak vydrží i pět let, můžete ji používat i na úklidové prostředky a prát až na 95 °C. Levné mikrovláknové utěrky se naopak s chemií používat nesmějí a perou se maximálně na 40 °C.

Mikrovláknová utěrka je podle Ireny Bartoňové Pálkové základem moderního
Mikrovláknovou utěrku přeložte nejprve na polovinu...
Mikrovláknovou utěrku přeloženou na polovinu opět přeložte na polovinu. V tuto
Na čtvrtiny složenou mikrovláknovou utěrku přeložte ještě naposledy, tedy na...

Vyhrnout rukávy a hurá na vlastní toaletu

"Neznamená to ale, že z utěrky uděláte houžev a tou přípravek po obkladech rozšudláte. Naopak si ji musíte pečlivě složit na osminy a získáte tak 16 plošek, které použijete jednu po druhé. Takže vždycky každý úsek čištěné plochy vyčistíte další ze zbývajících čistých částí utěrky," vysvětluje princip správného čištění (které je vidět na videu) školitelka. Utěrku si přitom po každém otočení vždy jen lehce navlhčete z rozprašovače, nemá být mokrá. Po použití ji vyperete.

Na čištění mísy je důležitá štětka s nástavcem, tedy s takzvaným ouškem, kterou vyčistíte i nečistotu pod límcem mísy. "Ta se sama ven nedostane, nevěřte reklamám, musíte jí mechanicky pomoct," vysvětluje odbornice na čištění a názorně ukazuje, jak se na oušku štětky zůstává vodní kámen a další nečistoty, které chemie pouze uvolnila. Pak pokračujte a vyčistěte i dno mísy.

Takovou důkladnou očistu byste měli svému záchodu dopřát zhruba jednou za měsíc, jeho čistotu ale musíte alespoň jednou za týden lehce oprášit. "A hlavně by měly být v každé domácnosti dvě štětky: jedna s ouškem na úklid, druhá na každodenní úklid po toaletě, ta stačí jednoduchá. Pro obě ale platí, že byste je měli po každém použití propláchnout alespoň pod tekoucí vodou, například při spláchnutí," radí školitelka. 

Čistič nechte v míse a pod límcem toalety nějaký čas působit a pak nečistoty
Ouškem štětky vyčistěte zespoda límec mísy, mechanicky tak odstraníte uvolněné
Použitý a co nejvíc roztřepený zubní kartáček se dostane i do míst, které byste

A jestli si myslíte, že čistotu štětky zajistíte tak, že do odkladové nádobky nalijete trochu Sava, jste na omylu: "Jako dezinfekce to bude fungovat jen chviličku, pak už se tekutina v nádobě stane jen živným roztokem pro nejrůznější bakterie. Proto se moderní úklid odehrává s minimálním množstvím vody, tedy jen na vlhko." 

Při čištění úchytů záchodového prkénka, kde je velké množství různých spár, se neobejdete bez zubního kartáčku. Samozřejmě použitého, aby byl co nejroztřepenější a dostal se i do těch nejmenších skulinek, a používaného jen na úklid. Pak mísu a prkénko otřete čistou vodou a nakonec do sucha jen mikrovláknovou utěrkou.

I špínou zanesené spáry vyčistíte za chviličku. Když víte jak

Do spár na podlaze se nečistota vždycky zatře, ale naštěstí se dají celkem jednoduše vyčistit. Alespoň podle Ireny: "Je to o účinném přípravku a správných pomůckách," řekne a nastříká na spáry na podlaze profesionální přípravek  a následně vezme do ruky speciální zkosený kartáček, kterým špínu ze spár vyžene během chviličky.

Vhodný čistič nastříkejte na zanesené spáry a nechte ho chvíli působit.
Pak vezměte kartáč, ideálně speciální na čištění spár se šikmo střiženými
Jakmile vyčistíte spáry kartáčem, setřete podlahu navlhko mopem.

Odpověď, proč stejně nepracuje chemie z drogerie, je podle ní jednoduchá: "Jsou příliš naředěné a přitom to není o ceně. Ceny profesionálních přípravků, které si naopak ještě ředíte sami, jsou srovnatelné a může si je koupit kdokoliv. Rozdíl je v tom, že profesionálové neutrácejí za drahou reklamu. A navíc vám ve správné firmě s profesionálními úklidovými prostředky zasvěceně poradí. I proto, abyste si něco nezničili. To se vám v drogerii bohužel už dnes nestane." 

Příště přineseme profesionální rady pro koupelny, opět i s videem.