VIDEO: Ze zápalek postavíte i kostel, ale není to nic jednoduchého

  • 6
Na jeden a půl metru vysokou repliku kostela spotřeboval pan Laszkiewicz přes půl milionu zápalek. U každé přitom musel přesně vědět, z jakého je dřeva, aby ji mohl správně použít. Hotový kostel poputuje do Vatikánu jako dar papeži Benediktu XVI.

Za rok dokázal pan Laszkiewicz ze sirek postavit do detailu odpovídající repliku kostela svatého Nikolase v Zamosci na východě Polska, dokonce ho lze i rozsvítit. Další stavbu, která by měla být ve finále vysoká kolem tří metrů, už má rozdělanou.

Podle kostela svatého Nikolase v polském Zamosci vytvořil polský nadšenec svoji repliku z více než půl milionu zápalek.

Podle kostela svatého Nikolase v polském Zamosci vytvořil polský nadšenec svoji repliku z více než půl milionu zápalek.

Stavění ze sirek je věda

I po letech se má polský kutil stále co učit, každá další stavba ho nutí hledat nová řešení. Po nehodě je pan Laszkiewicz už 12 let invalidní, takže má na svůj časově náročný koníček dost prostoru. "Baví mě to od dětství, v podstatě se tomuto koníčku věnuji celý život. Hodně jsem se za tu dobu naučil, ale občas mám stále pochybnosti, jak ten který prvek či detail vyřešit," říká i po letech praxe zkušený stavitel modelů ze sirek.

Na stavbu nemůžete použít jakékoliv sirky. "Záleží na výrobci, všechny se zdaleka použít nedají. Některé sirky se nedají leštit, jiné se nedají tvarovat. Proto musíte přesně vědět, které se dají vyřezávat, které leštit a které ohýbat - ty musí být měkké, z jiného druhu dřeva," vysvětluje trpělivě taje svého koníčku polský nadšenec.

Každá zápalka má totiž jinou strukturu, která je dána druhem použitého dřeva. "Musíte poznat, na co přesně kterou použít. Stačí nesprávně odhadnout a použít jednu jedinou zápalku, která nepůjde vyleštit a zničíte tím výsledný efekt celé stavby," prozrazuje úskalí své tvorby.

Každá sirka je vhodná na něco jiného, podle vlastností použitého dřeva.Každá sirka musí přesně sednout na svoje místo, proto se musí podle potřeby vytvarovat.

Na celou stavbu musí pan Laszkiewicz postupně nanést několik vrstev laku. Unikátní lepidlo i lak, které používá, dokonce pocházejí z jeho vlastní dílny. Najít to pravé prý nebylo vůbec jednoduché, protože oba tyto komponenty celou stavbu současně i zpevňují.