Vinná réva - Plodem jsou bobule ze kteých se vyrábí víno. | foto: Profimedia.cz

Vinná réva (Vitis vinifera L.)

  • 0
Patří mezi jednu z nejstarších rostlin světa. Je známa především pro své plody, ze kterých se vyrábí víno a lze ji užít i k přímé spotřebě (hroznové víno).

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:


Víte, že...

Z původní révy lesní se postupně vyšlechtilo mnoho dalších odrůd. Mezi ty nejznámější patří: Chardonnay, Muškát, Müller Thurgau, Veltlínské zelené a Veltlínské bílé, Tramín červený, Ryzlink rýnský a Sauvignon.
Pozor: Vinná réva je často napadána škůdci. Mezi nejnebezpečnější patří mšička révokaz, která zapříčiňuje úhyn kořenů.

Popis: Rod vitis patří do čeledi révovitých, roste ve tvaru keře. Jednotlivé větve se popínají ke vhodným okolním podložkám. Jsou opatřeny úponky, kterými se dokáží k podložce přichytit. Původně pochází z oblastí Afriky, Austrálie, střední Asie, Kalifornie, Řecka a střední a jižní Evropy. To jsou také oblasti, které jsou známy výrobou kvalitního vína. Ve volné přírodě je schopná dorůst až 30 metrů do výšky. Má dřevnatý stonek i kořen. Stonek je plazivý. Listy jsou dlouze řapíkaté, dlanitě laločnaté, někdy složené. Květy zelenožluté barvy jsou uskupeny v latách. Plodem jsou bobule, které rostou v jednotlivých hroznech. Bobule nalezneme v rozličných barvách od zelené, žluté, červené až po tmavofialovou.
Stanoviště: Roste především na teplých a slunečných plochách s dostatkem štěrkovité a suché půdy. Divoké formy rostou v oblasti kolem vodních toků, v lese či v křovinách.
Výskyt: V České republice se nachází čtyři pěstitelské oblasti: česká, znojemsko-mikulovská, hustopečsko-hodonínská a bzenecko-strážnická. Ve světě se pěstuje kromě původních oblastí i po celé šířce mírného pásma. Léčebné účinky: Listy lze užít k léčbě anémie, neštovic, kašli a nespavosti.
Období květu: kvete od května do června.
Ohrožení:Je ohrožen pouze poddruh réva vinná lesní. Ta je zařazena od roku 1996 mezi kriticky ohrožený druh naší květeny.