Dílce, které imitují dlažbu i se spárou.

Dílce, které imitují dlažbu i se spárou. | foto: Marek Burza

Vinylovou podlahu sestavíte jako puzzle. Až na pár chybiček je dokonalá

  • 22
PVC už není jen náhražkovou podlahovou krytinou. Hodí se pro všechny, kdo požadují odolnost proti vodě či nechtějí dlažbu nad podlahovým topením. Na druhou stranu jsou tyto podlahy citlivé na slunce a nábytek v nich může nechávat otlaky.

Podlahy z PVC, které známe z dřívějška, lze označit jako měkčené vinylové podlahy a stále se prodávají. To jsou ty, které si koupíte v rolích v dané šíři a lepí se k podkladu. V současné době jsou stále populárnější podlahy z takzvaného tvrzeného vinylu. „Základ je hodně podobný, ale taková podlaha je udělána jako vrstvená konstrukce. Je silnější, má větší odolnost a prodává se v dílcích,“ vysvětluje Milan Mrkáček ze společnosti Kratochvíl parket profi.

Tyto dílce se vyskytují ve třech verzích. Ty nejjednodušší se celoplošně lepí. Pak máte silnější provedení (kolem 5 mm), které je po obvodu opatřeno zámky, takže se pokládají jako plovoucí zámková podlaha, jako ji známe z laminátu nebo dřeva.

Další plovoucí vinylová varianta je PVC vrstva, která je přilepená na HDF desce. Taková podlaha bývá vysoká kolem 10 milimetrů a pracuje se s ní podobně jako s běžnou plovoucí podlahou.

Proč vinyl

Na rozdíl od klasických PVC krytin tvrzené vinyly napodobují nejčastěji přírodní materiály. V silnějším materiálu může výrobce mimo vzhled pracovat i s gravírováním, strukturou materiálu.

Tvrzený vinyl umožňuje pracovat s v-drážkami (přiznanými spárami), to u role není možné, lze je jen napodobit barvou. Stejně tak je možné napodobit strukturu dlažby i se spárami.

Ač je řeč o tvrzeném vinylu, chodí se po něm neoddiskutovatelně příjemněji než po podlaze z lamina, která patří mezi velmi tvrdé krytiny. S tím souvisí daleko menší hlučnost, lépe řečeno nevytváří takový kročejový hluk. Vinyl je vhodná krytina i pro podlahové vytápění. Tepelné odpory vinylových podlah se pohybují na úrovních keramické dlažby.

Další výhodou je vyšší odolnost ve srovnání s měkčenými PVC, snese hrubší zacházení. Značení odolnosti je stejné jako u laminátů, například číslo 31 znamená v komerčním prostředí vhodnost pro nízkou zátěž stejně pro laminátové i pro vinylové podlahy.

V čem však vinyl vede, je odolnost proti vlhkosti. „Když si v zimě budete pokládat boty od sněhu v předsíni na laminát, skončíte tak, že se podlaha vyboulí,“ varuje Mrkáček. To u vinylové podlahy nehrozí. Také přímo při pokládání jsou povoleny vyšší limity zbytkové vlhkosti cementové mazaniny pro vinyl ve srovnání s laminem nebo dřevem.

Kde jsou ty mouchy?

Předešlé charakteristiky by naznačovaly, že kdo nemá podlahu z vinylu, jako by nebyl, a že tolik výhod pohromadě se jen tak nevidí. Ale pár drobností se najde i tady. Vinyl má v porovnání s laminátem nebo dřevem vysokou tepelnou nestálost. To znamená, že při velkých změnách teploty mohou mezi dílci vznikat spáry. 

V praxi se to stává hlavně u francouzských oken, kdy na podlahu dopadá hodně sluníčka a dojde k tvoření spár. „Tento jev omezíte jen dvěma způsoby: volbou kvalitního vinylu a volbou kvalitního lepidla s vlákny,“ vysvětluje Milan Mrkáček. To se týká samozřejmě lepených dílců, u zámkového systému se podlaha chová jako klasická plovoucí.

Další nevýhodou vinylových podlah je nutnost mimořádně kvalitně připravit podklad. Pečlivěji než u laminátových krytin. Bez finálního stěrkování se v žádném případě neobejdete, což může prodražit pokládku.

Vinyl, ač tvrzený, je měkčí než laminát. Může se tedy stát, že od nábytku v podlaze mohou zůstat protlaky. Zase platí, že kvalitnější (a dražší) krytina, tím je odolnější.

Pro koho se nakonec hodí

Vinyl se hodí do prostor, kde lze očekávat závadu spojenou s vlhkostí. Vyteče lednička, pračka. V případě, že byste potřebovali nehlučnou podlahu, opět vinyl. Stejně tak pokud budete stavět podlahové topení.

V případě, že se nechci dělat se samonivelační stěrkou, v případě, že se bojím protlaků, raději volte laminát. Pokud pronajímáte byt, je snazší při výměně nájemníka rozebrat starou podlahu a položit novou než strhávat lepený vinyl.

Kolik to stojí

Pokud se budete rozhodovat, zda vybrat vinyl celoplošně lepený anebo zámkový, moc si nevyberete. Podlahy určené pro přilepení jsou sice levnější, ale sami si lepit podlahu je prakticky nemožné, protože tento proces potřebuje nejen praxi, ale třeba i finální zaválcování – a kdo má doma 40kilový válec.

Když si vyberete zámkovou, zaplatíte víc za materiál, ale méně za práci. Cena se pak vyrovnává a celkově počítejte řádově kolem tisícikoruny za metr čtvereční položeného povrchu. Samozřejmě se ceny liší podle značky, odolnosti, vzoru. Jsou zámkové vinyly, které koupíte za tisíc korun i víc jen za materiál.

Třetí cestou je položit si zámkový vinyl sám. Připravte se, že ke krytině je potřeba přikoupit ještě speciální protiskluzovou podložku, která navíc vyrovnává nerovnosti až do rozměru 5 mm a hloubky 2 mm. Umožňuje proto například položit krytinu na starou dlažbu.

Pokud by vám pak nešlo vyloženě o odolnost proti vlhku, zkuste se zamyslet, zda by se nevyplatilo opustit napodobeniny a zvolit jednoduchý povrch z dřevěné dýhy nalepený na HDF desce, který dnes koupíte za prakticky stejnou cenu jako kvalitní vinylovou.