Vlci v pražské zoo vychovávají pět vlčat. Boj o maso probíhá každý den - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vlci v pražské zoo vychovávají pět vlčat. Boj o maso probíhá každý den

Pět dvouměsíčních vlčat se líně povaluje i navzájem škádlí před ústím nory, schovaným pohledům návštěvníků ležícími kmeny stromů. Zdánlivě se nic neděje, ale dospělí vlci už větří blížící se krmení. A to i návštěvníkům rozhodně stojí za chvíli čekání.
Pražská vlčata vychovává celá smečka | (2:00) | video: Zoo Praha

Pražská zoo chová vlky od samého počátku své existence. Vlčice Lotta, fena vlka obecného, byla vůbec prvním zvířetem chovaným na území zoo, a to ještě před jejím otevřením v roce 1931.

Teď tu žijí tři dospělí čtyřletí vlci euroasijští, jejichž výběh najdete kousek nad vyhlídkou na Údolí slonů. Obě feny - Geena a Gofy - jsou sestry narozené v plzeňské zoo, samec Grim přicestoval z německého Tierparku Gotha.

Nadílka štěňat udělala z vlčí smečky osmičlennou

Vlčata v Praze pár let k vidění nebyla, pravděpodobně 19. května se jich však ve vlčí noře vlčici Geeně narodilo hned pět.

Noru začala mláďata opouštět po několika týdnech, teď jsou ve výběhu k vidění v různý denní čas, takže jejich pozorování vyžaduje trpělivost. Nicméně každodenní krmení zhruba v půl čtvrté odpoledne si rozhodně ujít nenechají.

Datum narození vlčat chovatelé museli určit pouze odhadem; narodila se totiž v porodní noře přímo ve výběhu. A protože do ní nelze jen tak nahlédnout, na přítomnost vlčat mohli chovatelé usuzovat jen podle chování vlků a nalitých struků kojící vlčice Geeny.

„Noru si vlci budují sami, a ta současná je natolik komplikovaná - hned za ústím se začne prudce svažovat doprava, pak se jakoby propadne o patro níž a stáčí se za obrovský kámen, který ji zužuje - že to prakticky znemožnilo, abychom se po porodu ke štěňatům dostali,“ popisuje těžko předvídatelnou komplikaci v chovu vlků Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha.

V pátek křtiny vlčat, v sobotu Den tygrů

V pátek 28. 7. v 15:30 prozradí egyptolog a archeolog Miroslav Bárta, která jména pro pražská vlčata vybral. Během křtin se návštěvníkům představí celá vlčí smečka.

Vlčí štěně nedočkavě čeká, až táta vlk vyvrhne masitou potravu.
Výchova vlčat pobíhá v podstatě neustále.

Sobota 29. července 2017 je Mezinárodním dnem tygrů, i v Zoo Praha bude tedy logicky patřit právě jim. Tematický program „Zachráníme tygry?“ u informačního stánku u Pavilonu šelem a plazů prozradí návštěvníkům to nejpodstatnější i nejzajímavější o tygrech jako ohrožených šelmách a devastaci jejich přirozeného prostředí (více zde).

Tygři ussurijští se pak dočkají dárku v podobě dobrot od chovatelů v 11 hodin, tygři malajští ve 14 hodin.

S tím, že na výzvědy do nory s malými vlčaty vyslali ze svých řad tu nejútlejší a nejšikovnější lezkyni, přesto je pohlaví vlčat zatím i pro chovatele záhadou.

Podstatné je, že vlčata výborně prospívají, na čemž má zásluhu celá smečka, která se o ně vzorně stará. Momentálně už nejsou závislá na mateřském mléce, potravu jim nosí jejich otec. Vlci totiž nedostávají krmení přímo do výběhu, ale na sousední dvorek. „Je to opatření, díky kterému je můžeme například odchytit, nebo zavřít, když je potřeba nějaká údržba ve výběhu,“ vysvětluje Pavel Brandl.

„A Grim se chová jako správný táta vlk a vynáší krmení ven, kde se ho účastní i štěňata,“ líčí kurátor, zatímco ve výběhu za jeho zády Grim zcela nepochybně větří, že už se k sousednímu dvorku blíží chovatel s náloží od řezníka. Což je maso s kostmi, někdy hovězí, jindy vepřové či jehněčí. „Mohou to být i slepice. Nebo králíci, i když ty dostávají přednostně vybíravější a choulostivější kočkovité šelmy, levharti či gepardi.“

Vyfotografujte zvířata chovaná v Zoo Praha a přihlaste své nejlepší snímky do soutěže (v článku zde najdete podrobnosti a informace, kam nahrát soutěžní snímky). Ty nejlepší se objeví i na bilboardech.

Ukázky z prvních zaslaných soutěžních snímků

Součástí pražské vlčí smečky zůstanou štěňata minimálně do doby, než budou dospělá. „Vlčata se potřebují účastnit sociálního života v rodině, takže minimálně dva roky by měla zůstat pohromadě se svými rodiči,“ uzavírá Pavel Brandl. A protože odchovat vlčata u vlků v lidské péči není pro většinu zoo žádný chovatelský oříšek, lze předpokládat, že v Praze zůstanou i poté.

Koneckonců i ve volné přírodě odrostlá mláďata zůstávají se svou smečkou několik dalších let a pomáhají s odchovy dalších mláďat. Učí se tak od rodičů a pomáhají své rodině přežít.

Nejčtenější

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025

Vyrobte si stále živý jarní věnec na dveře. S rozkvetlými květináčky

Živé květy a hravé pastelové barvy k jaru patří, stejně jako dekorace, které lze vztáhnout i k Velikonocům. Můžete si vyrobit netradiční věnec na dveře s terakotovými květináčky, který nikdo jen tak...

8. dubna 2025

VIDEO: Rozjela se vám plovoucí podlaha? Jednoduchý návod na rychlou opravu

Stává se to často v kuchyni. Když už pobíháte kolem linky, vyvíjí nohy značný tlak na podlahu, a tak se často stane, že se některé lamely mírně posunou. Nejenže to nevypadá pěkně, ale navíc každá...

8. dubna 2025

Ztratil se vám pes? Klíčové kroky, jak ho bezpečně přivést zpět domů

Stačí se otočit, a už vezme pes dráhu – za srnkou, za něčím k snědku nebo se jen tak zapomene a ztratí vás z dohledu. Co teď?

7. dubna 2025

Ekologický a originální: Vyrobte si dřevěný skládací koš na prádlo

Skládací koš na prádlo je praktický. Když jej nepoužíváme, lze ho složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení,...

7. dubna 2025

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

4. dubna 2025

Špaletová okna žijí dál. Nabízejí tradiční krásu i s moderními izolacemi

Špaletová okna jsou neodmyslitelnou součástí historických budov, zejména bytových domů ve městech. Jejich využití se však neomezuje pouze na památkově chráněné objekty, stále častěji nacházejí své...

4. dubna 2025