Nejhorší je rozhodování: do pasti, nebo do sebe?

Nejhorší je rozhodování: do pasti, nebo do sebe? | foto: Playtvak.cz

Skončí jedna katastrofa, začne druhá. Po dešti zase vylezou slimáci

  • 43
Příští týden by se mělo počasí umoudřit a trochu sprchnout. Podle zahrádkářů se můžeme „těšit“, že zbytky úrody, které nesežehlo horko, sežerou plzáci. Předchozí vedra jim totiž nijak neuškodila, přežili to zahrabaní v humusu, stínu a v místech, kde vlhkosti na zahradě tolik neubylo.

„Mohou přežít v pohodě v kompostu, kde mají dostatek živin a vlhkosti. Mohou být i v trvalkách, kde je listí, u vody. Je dobré být připraven a o to méně pak překvapen,“ říká Ivan Dvořák z Českého zahrádkářského svazu. 

Podle jeho informací se stoprocentně projeví to, jak máme na pozemku uklizeno. Je totiž známé, že španělákům se nejvíce daří v místech, kde jsme zapomněli hromadu kamení, staré fošny, hromadu listí.

Na to ostatně upozorňuje i hodinový manžel Jirka Houf z Playtvak.cz. „Nejlepší je prevence. Základem je mít posekanou zahradu, protože slimáci nesnášejí teplo. A pořádek,“ říká.

Podle jeho zkušeností je nejlepší slimáky fyzicky vysbírat. Přidává „lidové“ tipy, jak slimáky zlikvidovat. Někteří lidé slimáky půlí zednickou špachtlí, jiní je stříhají nůžkami. Tyto metody mají tu nevýhodu, že fyzickému sběru se stejně nevyhnete. Jde o to, že slimáci jsou kanibalové, takže když mrtvolky necháte na záhonech, přilákáte ty ostatní k hostině.

Je také proti používání chemie. „Zažil jsem, když se tím otrávil ježek a nebyl pěkný pohled sledovat, jak se trápí,“ vysvětluje. Není také dobré je solit, abyste si neničili půdu, jak vysvětluje malakoložka Dagmar Říhová z Přírodovědecké fakulty UK. Místo toho plzáky doporučuje likvidovat sběrem a následným spařením, či useknutím hlavy, což je mnohem humánnější likvidace než solení.

Hodinový manžel osobně dává přednost klasické variantě pivní pasti. Jak jinak, než z jeho oblíbené plastové lahve. Detailní postup si můžete pustit na videu. Doporučuje však nestavět pasti do vertikální polohy, jako prostou mističku s pivem. „Slimák se do pastičky dostane, napije se a po kolmé stěně se dostane zase pohodlně ven,“ je přesvědčený.

Proto staví horizontální pasti. Z boku lahve vyřízne podlouhlý otvor. „Když slimák vleze dovnitř, má daleko obtížnější úlohu, protože se stěny směrem vzhůru zavírají,“ vysvětluje.

Takovou past doporučuje zakopat do úrovně terénu na chladnější, stinné místo, kde lze předpokládat, že se tam slimáci budou více shromažďovat. „A taky vám bude pomaleji vysychat pivo,“ neopomněl zmínit praktickou radu.