Zničit hnízdo? Sami pomocí chemie, zavolat odborníky nebo hasiče.

Zničit hnízdo? Sami pomocí chemie, zavolat odborníky nebo hasiče. | foto: Profimedia.cz

Vosy a sršně v domě zničíte práškem nebo vysavačem na listí

  • 75
Vosí a sršní hnízda zničíte postřikem Biolit nebo práškovým Biotollem. Pokud máte alergii na vosí píchnutí nebo se jednoduše obáváte ničit hnízdo vlastníma rukama, zavolejte odborníky. Připravte si ale kolem patnácti stovek.

Vosy i sršni rádi hnízdí ve štěrbinách, mezi fasádou a zateplením, pod podlahou, mezi okenními rámy nebo ve střešních štítech. Často je najdete na půdě nebo v zemi. Pokud jste dlouho nebyli na chalupě, můžete je najít i v komíně.

Vosy i sršni jsou v podstatě užiteční

"Vosy a sršni jsou užiteční tvorové, na jaře likvidují housenky a larvy škůdců. V létě se ale přemnoží," říká entomoložka Jitka Vilímová. Přes zimu přežije jen královna, která si na jaře postaví malé hnízdo a naklade vajíčka. Populace se zvětšuje, o vajíčka a hnízdo se starají dělnice, kterých se rodí tisíce.

"Vše záleží na počasí. Čím dřív je teplo, tím dřív je potřeba nebezpečná hnízda odstraňovat. Momentálně naše firma likviduje deset až dvanáct hnízd denně," vypočítal Marek Špacír, hlavní technik společnosti Adera. Tato firma provádí dezinfekce, dezinsekce a deratizace a také likviduje sršní a vosí hnízda.

Ničení na vlastní pěst

Při ničení hnízda hrozí, že hmyz proti sobě poštvete a zaútočí na vás. Nezapomínejte proto na ochranné pomůcky, hubení vos v krátkých kalhotách a tričku by se vám mohlo vymstít. Odborníci se k hnízdu nepřiblíží bez kukly, kombinézy a rukavic.

Pokud chcete likvidovat hnízdo postřikem, poohlédněte po přípravku s podchlazovacím účinkem. Ten okamžitě snižuje pohyblivost hmyzu. Hubení si naplánujte na pozdní večer, kdy je téměř všechen hmyz v klidu uvnitř hnízda.

Vosí hnízdo

K hubení hmyzu a ničení jeho hnízd používejte i takzvané insekticidy. Mezi osvědčené přípravky patří Biolit a Biotoll. Z postřiků zkuste Biolit na hubení létajícího hmyzu, Biolit na hubení létajícího a lezoucího hmyzu nebo Biolit plus na vosy. Naproti tomu Biotoll je práškový přípravek. Lze ho aplikovat i z větší vzdálenosti, ne přímo u hnízda.

"Ve firmě používáme popraš, postřik nebo vysavač. Záleží, jestli hnízdo visí, nebo je v dutině, zda je přístupné nebo ne," tvrdí Marek Špacír a dodává: "Popraš je účinější v tom, že ho hmyz přenese do hnízda. Postřik Biolit je aerosol, takže zahubí jen ty jedince, na které jste ho nanesli."

Ničení hnízda můžete doplnit lapačem. Tato past naláká hmyz na svou vůni a už ho nepustí. V blízkosti hnízda se jistě stane oblíbeným terčem vos a sršní. "Lapače nejsou zbytečná věc. Pomohou snížit počet vos nebo sršňů, ale také i najít hnízdo. Pokud nevíte, kde je hnízdo, nemůžeme přijet ho zlikvidovat," míní Špacír.

Šikovnou past nemusíte kupovat, ale sami si ji vyrobit. Odřízněte od PET lahve vrchní třetinu. Naplňte dno sladkou šťávou a zralým měkkým ovocem a odříznutý vršek otočte směrem do lahve tak, aby mezi stěnami nebyla mezera. Vosy a sršni se dostanou dovnitř přes úzké hrdlo, východ už ale nenajdou (další Tipy na využití PET lahví naleznete zde). Tyto lapače ocení především sadaři, kterým hmyz ničí ovoce.

Pěnou se hmyz prokouše

Pokud si už nevíte rady, co se stále vracejícím se hmyzem, zkuste babské rady. Vosám a sršním údajně vadí pach česneku nebo nafty. Hmyz pak prý sám hnízdo opustí.

Aktivně a účinněji je můžete zlikvidovat pomocí vysavače. Odborné firmy používají průmyslové vysavače se silným výkonem. "Doma se dá použít zahradní drtič listí, který má uvnitř vrtuli," doporučuje Marek Špacír. "U běžného vysavače zůstane hmyz živý a při vyndavání pytle by zaútočil."

"Jsou případy, kdy lidé nastříkají do štěrbin postřik a pak mezeru zaplní izolační pěnou. Vosy ji ale prokoušou nebo si najdou skulinku ven. Občas se podaří takto vosy vyhubit, ale to je spíš výjimka," dodává.

Ničení vosího hnízda odborníky

Hasiči většinou nepřijedou

Bezpečnější je přivolat k odstranění hnízda zkušené odborníky. Zásah hasičů je sice bezplatný, ale má háček. Hasiči přijedou pouze v případě, kdy hmyz bezprostředně ohrožuje životy a hnízdo je na veřejném prostranství. To se týká například škol nebo nemocnic. Pokud zavoláte na linku 150 a operátoři nevyhodnotí vaši situaci jako závažnou, doporučí vám firmy, které hnízda zlikvidují za poplatek. Přesná cena závisí na druhu hmyzu, velikosti hnízda i samotné firmě, připravte si 1 200 až 2 000 Kč. Jestliže jste alergičtí na vosí píchnutí, raději se nepokoušejte hnízdo sami odstranit a rovnou přivolejte odborníky.

Postihu za sršně se bát nemusíte

Nemusíte se bát, že za zničení sršního hnízda zaplatíte pokutu. "V západních zemích, například v Německu, jsou sršni chránění. U nás se o tom uvažovalo, v současnosti ale chránění nejsou," potvrzuje entomoložka Jitka Vilímová. Její slova potvrzuje i Jan Švanyga z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: "Sršni jsou chráněni obecně jako druh, je to tedy jakási ochrana proti celkovému vyhubení. Ten, kdo ale zlikviduje ojedinělé hnízdo, není nijak postižitelný, protože je jako druh a celek neohrožuje."