Důsledně uzavírejte hrdla lahví všech načatých nápojů, případně je pro jistotu pijte brčkem

Důsledně uzavírejte hrdla lahví všech načatých nápojů, případně je pro jistotu pijte brčkem | foto: Profimedia.cz

Vosy a stolování: přitáhne je pot i sladký parfém, odežene hřebíček

  • 9
Vosy reagují na sladkosti. Zbytky na talíři, odložené jablko, drobky na stole nebo sklenice s pivem je neodolatelně přitahují. Při venkovním stolování proto ihned uklízejte prázdné talíře, nevoňte se sladkými parfémy a hlavně vosy neodhánějte prudkými pohyby. Jinak se vážně naštvou.

Při venkovním stolování si stačí loknout z té samé sklenice, ze které právě upíjí vosa. Pokud je postižený alergik, může jít i o život. Přitom stačí dodržovat pár zásad a zachovat klid. Prostě se nenechte vosami rozhodit.

Vzhledem k tomu, že vosy s oblibou sedají na rozjedené ovoce nebo sladkosti, buďte opatrní hlavně při stolování na zahradě či na terase. Vosy ale přitahuje i pach potu, který je doslova dráždí. Proto je na místě používání deodorantu, jen raději vyberte nějaký neparfémovaný. Bez rizika není ani běhání naboso, sběr pozdního ovoce či jízda na kole či kolečkových bruslích v plandavém oblečení. Vždy se ale dá riziko bodnutí snížit na minimum.

Rady pro bezpečné stolování

Na vosy pozor i při jídle, s oblibou sedají na rozjedené ovoce nebo sladkostiVůně sladkostí, ovoce, sladkých nápojů či piva je pro vosy neodolatelná. Pokud se k tomu ještě nastříkáte výrazným sladkým parfémem či deodorantem a po hmyzu se bezhlavě oháníte nebo se jej snažíte z čehokoliv sfouknout, jste pro ně ideálním terčem. Bodají právě tehdy, cítí-li se ohrožené.

Místo paniky raději už při přípravě moučníků, ovoce či jiného sladkého jídla talíře a tácy přikrývejte poklopem z textilní síťoviny nebo jemného kovového pletiva.

Nápoje v lahvích průběžně zavírejte, případně je pro jistotu přímo z lahve pijte brčkem. Vypití vosy z nepozornosti je snad tím nejhorším scénářem, ať se jedná o dítě či dospělého.

Talíře od sladkostí ukliďte okamžitě po jídle, vosy lákají i drobečky. Což platí i o drobcích na dětských pusinkách či na oblečení, proto by si je měly děti po jídle umýt stejně důkladně jako ruce. Stejně tak je lákadlem pro vosy odhozený ocucaný bonbon či lízátko.

3 tipy na přírodní prostředky:

- Na spreje proti hmyzu u stolu raději zapomeňte, jejich použití by bylo větším rizikem než hmyz samotný. Pokud ovšem na stole chcete mít něco, co by je odpuzovalo, vyzkoušejte malé mističky s hřebíčkovým olejem, jehož vůně vosy právě nevábí. Nebo si ho připravte jednoduše sami tak, že povaříte celé hřebíčky v rostlinném oleji v poměru 5 celých hřebíčků na 1 polévkovou lžíci a ponechte je v něm.

- Éterický citronelový olejíček obsahuje člověku příjemně vonící přírodní silice, které mají při potření kůže dokonce osvěžující účinky. Vosy však udrží v dostatečné vzdálenosti, proto ho můžete používat jako velice příjemní přírodní repelent.

- Z rostlin vosy údajně odpuzuje čerstvá bazalka. A přes léto není problém mít bazalku na okně nejen v kuchyni, ale třeba i v dětském pokoji či v ložnici. Tak proč to nevyzkoušet.

Lapače na vosy

Skleněné či plastové lapače k zavěšení na strom se osvědčily. Přeci jen počet otravných vos dokáží eliminovat Preventivně můžete vosám připravit jejich vlastní hostinu, která se jim stane osudnou. Pro jistotu ale v dostatečné vzdálenosti od vašeho vlastního stolu. Tzv. lapače se sladkou návnadou přitom mohou mít celou řadu podob.

U všech platí, že se vosy dostanou dovnitř, ale ven už ne. Většina z nich však potřebuje zhruba dvakrát do týdne vyčistit od mrtvých vos a dalšího hmyzu a naplnit novou sladkou šťávou, přezrálým ovocem nebo pivem.

Speciální skleněné lapače seženete jak přes internet, tak v kamenných obchodech. Esteticky jsou přijatelné asi pro každého, některé jsou dokonce pestře pomalované, aby vosy lákaly nejen vůní piva či sladké šťávy uvnitř. Jejich nevýhodou je ovšem nesnadné vymývání, bez kterého se při jejich používání neobejdete.

Pokud lapač neseženete, nebo se vám do něj nechce investovat, vyrobte si ho sami z obyčejné zavařovací sklenice. Naplňte ji zhruba do čtvrtiny výšky sirupem a uzavřete ji víčkem či pečicím papírem, do kterého vystřihněte otvor velikosti pětikoruny, jehož kraje ohněte dovnitř.

Pokud se vám ovšem nechce vymývat ani sklenice a vyhovují vám spíše věci na jedno použití, vyrobte si lapač z PET lahve. Odřízněte z PETky vrchní třetinu, naplňte ji ode dna do výšky několika centimetrů sladkou šťávou a odříznutý vršek zapasujte obráceně do lahve tak, aby mezi stěnami nebyla mezera.

Pozor i na zahradě

Spadané hnijící ovoce je pro vosy také velkým lákadlem, proto se má sbírat. Také není úplně ideální chodit po zahradě nabosoVosi i sršni nalétávají koncem léta do zahrad za sladkým ovocem. Sedají a hodují jak na zrajícím ovoci na stromech, tak na padaném, které hnije na zemi. Pozor tedy musíte dávat při trhání ovoce, protože pokud se vám podaří přimáčknout vosu, žihadlo vás nemine. Pod ovocnými stromy zase nechoďte bosi, upozorněte na to i děti. A při úklidu ovoce hnijícího na zemi použijte raději hrábě a lopatu. Při ručním sběru si opět koledujete o žihadlo.

Vosy nebo čmeláci navíc mají v zemi i hnízda a včely zase rády sedají na rozkvetlé květy. A to můžete mít i krásně posekaný trávník, stačí pár květů nízkých sedmikrásek nebo jetýlek a šlápnutí na včelu sbírající pyl nebo smolně bosou nožkou natrefit na vchod do hnízda.

Využíváte-li posledních teplých dnů ke koupání, mějte na paměti i to, že vosy přitahuje mokrá pokožka i mokré vlasy. Je pak otázkou chviličky, že si vosu připlácnete ručníkem na hlavu nebo kdekoliv jinde po těle a žihadlo vás nemine.

Chraňte i ty nejmenší. Pokud necháváte venku v kočárku spár malé dítě, vždy byste ho měli chránit sítí proti hmyzu.

Jak se vybavit na výlety

Ať jste kdekoliv pěšky či na kole, výše uvedená pravidla jak se chovat v období extrémního výskytu vos platí neustále. Při výletech vás ale mohou potkat i další situace, kdy je to s vosami na hraně.

Vyhýbejte se pohybu v blízkosti odpadkových košů. Stačí zastavit třeba u benzínky, že si dáte svačinu a sednete si ke stolečku kousek od odpadkového koše. Odložené obaly od zmrzlin a rozkládající se zbytky jídla jsou pro vosy dostatečným lákadlem a velice rychle budou i u vás.

Jakmile míříte do lesa, pamatujte na to, že bodavý hmyz se skrývá přímo v zemi nebo ve ztrouchnivělém dřevě, takže pevná obuv je na místě. Když se vám podaří do takto nenápadně ukrytého hnízda nechtěně kopnout, nečekejte na nic a co nejrychleji zmizte.

Cyklisté na Pálavě. Ilustrační fotoNa kolo či na kolečkové brusle byste si neměli oblékat plandavé tričko či široké kalhoty. Pokud vám při rychlé jízdě pod takovéto oblečení vlétne vosa, stihne vás s největší pravděpodobností pobodat hned několikrát. Přilnavé oblečení tedy vůbec není od věci, u dětí na to myslete dvojnásob.

U sportovních aktivit provozovaných s helmou myslete na hmyz nejlépe už při nákupu tohoto vybavení. Sobě i dětem vyberte takový model, který má větrací otvory opatřené síťkou proti hmyzu. Už proto, že v helmě se spousta lidí potí a vlasy mokré potem jsou pro vosy velkým lákadlem. Takže hrozí, že se s vosou srazíte nejen při jízdě, ale že vám sedne na hlavu i když budete v klidu.

S barvou oblečení je to těžké. Hmyz lákají jásavé pestré barvy a vzory, protože pak připomínáte rozkvetlý záhon. Jenže černá barva zase údajně zvyšuje agresivitu vos, takže začnete-li se po ní ohánět v černých elasťákách, máte žihadlo celkem jisté.

Jak předejít útoku

Vosa, ani sršeň nebo včela na vás nezaútočí jen tak bez důvodu. Většinou je člověk předtím musí rozběsnit zoufalým mácháním rukama nebo snahou něčím je plácnout.

Pokud potřebujte vetřelce vybaveného žihadlem dostat z místnosti, je nejlepší přiklopit pomalu a klidně na vosu nebo včelu sklenicí, uzavřít ji zespodu třeba kouskem kartonu a vynést ven. Případně na ni přiklopte napůl otevřenou krabičku od zápalek, zavřete ji a venku zajatce vypusťte.

Pokud si sedne například včela přímo na vás, docela pomaloučku a opatrně ji smeťte. Včelaři ji dokonce v takovém případě nechají v klidu přelézt na svoji ruku a pak ji položí do trávy.

První pomoc při bodnutí:

- Včela zanechává žihadlo v ráně, proto se doporučuje opatrně ho ze strany vyškrábnout nehtem, abyste do rány nevymáčkli zbytek jedu.

- U zdravého člověka není bodnutí ničím dramatickým, místo vpichu by mělo stačit chladit, případně potřít fenistilem, octem, rozkrojenou cibulí, rozžvýkaným jitrocelem nebo zcela prozaicky ledem.

- Pokud vás vosa nebo jiný hmyz píchne při pití nápojů nebo pojídání ovoce do krku nebo do ústní dutiny, může dojít k otoku hrtanu a k dušení. Přidat se může i pokles tlaku, astmatický záchvat či bezvědomí. V případě takového bodnutí je tedy zcela na místě bezodkladné přivolání zdravotnické pomoci na čísle 155. Postiženého do příjezdu lékaře nechte sedět, aby se mu lépe dýchalo a nechte ho pro zpomalení otoku cucat led nebo zmrzlinu.

- U alergika hrozí po bodnutí vosou, včelou, sršněm nebo čmelákem rozvoj tzv. anafylaktického šoku (který může vést až k úmrtí postiženého), ať už ho bodavý hmyz píchne kamkoliv. Proto by si měl v případě bodnutí preventivně vzít antihistaminika. Lékař také může podle individuálních obtíží pacienta preventivně předepsat tzv. osobní protišokový balíček s vybranými léky nebo s injekčním perem s dávkou adrenalinu pro ty, kteří mají po bodnutí prudkou alergickou reakci.