Měřítko by nemělo chybět.

Měřítko by nemělo chybět. | foto: Stanley

Výběr domácí vodováhy v pěti krocích. Zkontrolujte si hlavně přesnost

  • 40
V obchodech najdete vodováhy, jejichž ceny se pohybují od padesátikoruny až po několik stokorun. V ceně se odráží různá přesnost měření i odolnost a komfort při práci.

Vodováha není drahá a v domácnosti vám vydrží až "do truhly". Vyplatí se proto nešetřit a koupit spolehlivý kousek. "Hodí se nejen při rekonstrukci domu, ale i třeba tehdy, když budete chtít pověsit poličku nebo obrázek," říká Marian Polešák ze společnosti Stanley, která je jedním z významných výrobců nářadí.

"Je ale pravda, že existuje mnoho zákazníků, kteří po nějakém srovnání přesnosti ani nevzdechnou. Automaticky sáhnou po tom nejlevnějším. Samozřejmě řemeslníci zkoumají, zda je na vodováze označení přesnosti, u nás si hlavně vybírají přesné profesionální přístroje od Stabily, kterou tu prodáváme," komentuje Martin Pavlík z hobbymarketu Bauhaus.

Podle délky

Většina výrobců začíná na délce 40 centimetrů. Pro domácí použití kupte 60centimetrovou. To už je délka, kde nebudete muset měřit a malovat rysku na několikrát. Když například máte zavěsit obraz na dva hřebíčky, bude vám stačit jediná ryska.

Podle přesnosti

Nejlevnější vodováhy nemají na těle vůbec označeno, s jakou přesností měří. Serióznější výrobci však na těle přesnost značí. Nejlevnější přístroje mívají přesnost 2 mm/1 m, standardem pro domácnost je přesnost jeden milimetr na jeden metr. Profesionální přístroje jsou přesnější, kolem 0,5 mm/1 m.

Bez vodováhy se neobejdete ani při montování kuchyně.

Podle hran

Přesnější vodováhu poznáte i podle toho, že mívá alespoň jednu ze stran frézovanou. Tu, u které se počítá s tím, že ji na měřenou plochu položíte. O stupeň výš na žebříčku se dostává ta, která má frézované obě hrany, nezáleží tedy na tom, zda ji budete přikládat k podlaze či ke stropu.

S tímto nelze počítat u plastových vodováh, proto bývají levné a nemívají tak velkou přesnost. Naopak u lepších vodováh výrobce garantuje přesnost na více plochách.

Podle dalších funkcí

Je výhodné, když je vodováha vybavená i měřítkem, lze ji pak využít přímo jako pravítko. Nemusíte tak kreslit na zdi dlouhou linku a na ní odměřovat vzdálenost. Ušetříte tak jednu operaci navíc.

Nezapomeňte zkontrolovat, jakou barvu má kapalina v libele. U některých přístrojů bývá bílá průhledná. V horších světelných podmínkách se špatně odečítá. Lepší bývá zelená.

Užitečné může být i osvětlení. Vodováha je vybavena osvětlením na baterie, svítí pak nejen měřítko, ale i oblast kolem libel.

Vodováha s osvětlením pomůže v šeru.

Hodit se může i magnetická vodováha. Třeba když budete usazovat kovové zárubně, nemusíte ji odkládat, ale klidně ji necháte "přisátou" na kovu.

Pokud si kupujete vodováhu na stavbu nebo rekonstrukci domu, počítejte s horším zacházením. Vyberte proto raději vodováhu s dorazem. Poplastované konce chrání před pádem na zem, vytvářejí tak jakousi deformační zónu. Po pádu se u přístroje bez této ochrany může vyosit libela a zkreslovat tak naměřené výsledky.

S úhloměrem

Některé vodováhy mají i úhloměr. V lacinějších variantách přístrojů je mechanický, měření s ním lze brát jen orientačně. Přesnější měření úhlů, které potřebují třeba obkladači, nabídne až digitální vodováha. Její cena je však podstatně vyšší, u značkových se pohybuje okolo čtyř tisíc korun.

Digitální vodováha měří úhly přesněji než s mechanickým úhloměrem.

Ještě větší vychytávku nabízejí vodováhy s laserem, které kombinují vlastnosti klasického přístroje s laserovou měřicí technikou, která nakreslí na zdi paprsek, podle kterého se lze "odpíchnout" při další práci.