Motorová pila je nezbytností pro toho, kdo pravidelně připravuje dřevo na...

Motorová pila je nezbytností pro toho, kdo pravidelně připravuje dřevo na topení. | foto: Mountfield

Kolik dřeva a jak často řezat: při výběru pily je důležité se rozhodnout

  • 10
Při výběru pily se nejdříve musíme rozhodnout, proč ji kupujeme a na co a jak často ji budeme používat. Od toho se odvíjí parametry i cena pily.

„Nejmenší a nejlevnější jsou hobby pily. Od nich čekám, že občas na zahradě prořežu stromy, pořežu pár polen na topení v krbových kamnech. Mnoho víc od nich nečekejte,“ radí Filip Werner ze společnosti Mountfield. Tyto pily mívají objem válce zhruba od 30 do 40 cm³.

Pokud potřebujete větší výkon a výdrž, je vhodné sáhnout po farmářské pile, což je střední kategorie. Mívají objem zhruba od 40 až do 50 cm³. „Ty už jsou určené pro rozsáhlejší řezání palivového dřeva, třeba když v kamnech topíte opravdu denně. Tyto pily jsou zkonstruované tak, že jsou schopné pokácet i vzrostlý strom,“ popisuje.

Samozřejmě nepočítejte s tím, že se s farmářkou pustíte do denní práce v lese, ale občasné zatížení tohoto druhu ji nezničí. Oproti profi pile půjde sice práce pomaleji, ale dokážete to.

Profi pily si pak kupují buď lidé, kteří se kácením v lese živí, anebo ti, kteří chtějí mít dostatek výkonu, něco už o řezání vědí a chtějí mít k práci něco lepšího. Díky jejich výkonu je daleko větší naděje, že je nepřetížíte a nezničíte a vydrží i při intenzivním používání mnoho let.

S takovou pilou už je možné nejen si dřevo sám nakácet, ale nařezat s ním i několik desítek kubíků dřeva ročně. Navíc práce jde rychleji než s amatérskými pilami. To je dáno i obsahem a výkonem motoru. Mívají od 55 cm³ a přes 3 kW výkonu.

Pro koho se hodí elektrická pila

Zatímco výše řečené lze vztáhnout k benzinovým řetězovým pilám, je mnoho lidí, kteří si velmi dobře vystačí i s elektrickou verzí. Pokud mají vhodný přístup k elektrické zásuvce, pro pořezání několika kubíků dřeva dřeva je taková pila naprosto postačující. „Využívají je třeba i tesaři, kteří pracují v uzavřených prostorách, aby nemuseli čichat zplodiny motoru,“ připomíná Filip Werner.

Komu nevadí manipulace s přívodním kabelem, tomu dobře poslouží i elektrická pila.

Přitom lze koupit i elektrické pily s dostatečným výkonem kolem 2 kW, za poloviční za cenu nejlevnějších benzinových pil.

V poslední době se stále více na trhu začínají objevovat i akumulátorové varianty. Zatím je nelze srovnávat s benzinovými pilami, do lesa na dřevo se s nimi určitě nevydáte. Ale pokud už se rozhodnete využít kompletní akumulátorový program, kdy jednu baterku používáte pro více zařízení, akupila dobře poslouží pro drobné práce. Prořežete stromy, pokácíte nálety.

Podle délky lišty

Každý rozumný výrobce neosazuje pilu příliš dlouhou lištou. Na hobby pily se nasazují maximálně 35centimetrové lišty (14"). Čím delší lišta, tím větší ztráta výkonu třením řetězu o lištu, méně výkonu pak zbývá pro řezání. Je pravda, že méně zkušenému „operátorovi“ se s delší lištou lépe řezají větší průměry, ale takové stromy se nejmenší pilou stejně nebudou řezat.

Pro farmářské se pak osazují lišty 41 cm (16"), profesionální pak i 46 cm. Pro delší lišty mají dostatek výkonu, o to větší průměr kmene lze s nimi řezat.

Drobnosti, které potěší

U nejlevnějších hobby pil nenajdete moc komfortního příslušenství. Obvykle nemají dekompresní ventil, který usnadňuje startování šňůrou, na druhou stranu u malého motůrku to nebývá tolik zapotřebí.

Určitě je při výběru vhodné požadovat nastřikovač benzinu, takzvaný primer, který urychluje nastartování motoru, což zvláště u dvoutaktních strojů někdy bývá problém.

Řetězka s výměnným kroužkem

Hvězdicovitá řetězka

Třísegmentová spojka zrychluje reakci řetězu na páčku plynu.

Při koupi si nechejte vysvětlit, jak funguje antivibrační systém. Zvláště u silnějších strojů, se kterými se předpokládá delší a pravidelná práce, je tento systém velmi důležitý.

Vzhledem k tomu, že při řezání vzniká poměrně dost pilin, je ideální, když má pila přístup ke vzduchovému filtru bez používání nářadí, takže je možné snadněji ho vyjmout a vyčistit.

Některé, hlavně starší pily mívají šroub k napnutí řetězu umístěný z přední části od lišty, což není příliš komfortní, vhodnější je umístění na boku. Napnutí řetězu (asi tak, aby se při tahu centimetr nadzvedl nad lištu) je pak otázkou chvilky. Často se řetěz musí seřídit po zahřátí, stává se to hlavně u nových řetězů.