Při koupi se vyzkoušejte, jak se madla plynu a pojezdu drží přitisknuté k rámu.

Při koupi se vyzkoušejte, jak se madla plynu a pojezdu drží přitisknuté k rámu. Od obyčejných "drátů", jak to bylo obvyklé hlavně dříve, si brzy uděláte mozoly. | foto: Mountfield

Sedm detailů, které se vyplatí zvážit při koupi nové rotační sekačky

  • 30
Možná se vám stalo, že vaše stará sekačka už definitivně vypověděla poslušnost. Jenže růst trávy nezastavíte a budete stát před úkolem pořídit novou. Zde je několik postřehů, o co se zajímat při její koupi.

1. Plocha sekání

Na malé pozemky kolem 400 metrů čtverečních je ekonomicky zbytečné investovat do benzinové sekačky. Pravděpodobně navíc bydlíte v husté zástavbě, kde vás sousedé s hlučným benzinovým strojem nebudou milovat.

Na tak malém pozemku lze přívodní kabel ukočírovat, nebudete potřebovat ani dlouhou prodlužovačku. Kdo je fanda pro akuřešení, může vyzkoušet i akumulátorový stroj, kde může jednu baterii přehazovat i do dalších strojů, například fukaru či pily. Podobný pozemek posekáte na jedno, dvě nabití (více s odborníkem na práci s akumulátory zde).

A je to na každém, uplatní se i benzin a malé benzinové sekačky nejsou drahé.

Elektrickou, anebo benzinovou?

Na větší plochy už s elektřinou rovnou nepočítejte, taky jednoznačně vítězí benzinový stroj.

2. Tlačenou, anebo samochodnou?

Snem každého chalupníka je, aby sekačka pokud možno sekala sama. To umí samochodné sekačky. Má to však i stinnou stránku: tyto sekačky se vyrábějí spíše pro širší záběr, mívají silnější, ale i těžší motor a větší koš. Což sice urychlí práci na větších plochách, na druhou stranu se silně snižuje ovladatelnost.

Sekačky ve slevách

Vždy aktuální přehled slev sekaček i jiné techniky najdete na portálu AkcniCeny.cz

Kdo potřebuje obsekávat detaily, má na zahradě hodně záhonů, stromů nebo keřů, asi se nakonec nadře méně se sekačkou bez pohonu kol. S menším záběrem, ale lehkou a hbitou.

A naopak: budete sekat velké pravidelné plochy? Pak volte velký záběr s pohonem. Nejhůře jsou na tom s výběrem te, jehož pozemek splňuje obě kritéria –členité plochy se střídají s většími souvislými.

3. Jaký výkon motoru

Výkon motoru sekačky by měl odpovídat šířce záběru sekačky. Nemá tedy cenu podlehnout některým marketingovým lákadlům, kdy nabídnou úžasný široký záběr, ale výrobce je osadí malým dvoukoňovým motůrkem.

Sekačka podle výkonu a šířky záběru
PohonVýkonŠířka záběruObjem koše
Elektrický650–1800 W25–46 cm 60 l
Benzinový bez pojezdu 3–4,5 HP (2,2–3,4 kW)40–46 cm50–70 l
Benzinový s pojezdem 4– 6,5 HP (3– 4,9 kW) 46–53 cm 55–80 l
Rider 4–6,5 HP (3– 4,9 kW) 62–71 cm 140–170 l
Zahradní hobby traktor 12,5– 4 HP (9,3–17,9 kW)90–122 cm 210–360 l

Naštěstí to dnes pochopili dokonce i solidnější čínští výrobci (anebo čeští dovozci), takže se v posledních letech situace zlepšila.

Vyplatí se mrknout na motory. Ne všude jsou uvedeny výkony v kilowattech nebo koních. Hrubým vodítkem může být objem motoru. Opravdu silné mašiny mívají obsah 190 cm³, na středně velký pozemek vystačíte se 160 cm³, pro malé sekačky bez pojezdu stačí 130 cm³.

Nemusí to platit vždy. Motory OHC, OHV či nové DOV mívají větší točivý moment, takže si vystačí s nižší kubaturou, motory se staršími SV rozvody potřebují o chlup větší objem. Na druhou stranu: OHC motory dnes už připomínají spíše jemný hodinový strojek a bývají citlivější na kvalitu a stáří benzinu, konstrukčně starší SV motory "sežerou" prakticky vše.

4. Konstrukce

Zde platí to samé, co při koupi jakéhokoliv stroje. V obchodě si vyzkoušejte, zda se neviklají kolečka, prostě festovnost mechanického provedení. "Dnes se obecně všichni pídí po uložení kol v ložiscích. To je opravdu důležité buď na pozemky s velmi drnovitým terénem anebo pro lidi, kteří najedou třeba sto motohodin za měsíc," říká Tomáš Boukal ze společnosti Mountfield, tedy spíš profesionálové ze zahradnických firem.

Podle něj je to trend, kterému se však musí přizpůsobit všichni výrobci, v konečné fázi je to plus pro zákazníka. "Ale upřímně řečeno, na malou zahradu s rovným terénem bych to nebral jako hlavní kritérium," vysvětluje.

5. Druhy pojezdu

Bývaly časy, kdy páčka se zajíčkem a želvou označovala ovládání plynu. Dnes už výrobci pochopili, že tudy cesta nevede. Při snižování otáček totiž motor sekačky nepracuje v optimálním režimu, zbytečně se namáhá, zkracuje se jeho životnost.

Proto se objevila snaha, aby motor pracoval ve stálých otáčkách (podle výrobce kolem 2 800 ot/min). Páčka se želvou pak symbolizuje rychlost pojezdu.

Symbol želvy a zajíce dnes neznamená plyn, ale rychlost pojezdu.

Takže v současné době jsou na trhu sekačky jednorychlostní bez možnosti ovládání, pak s možností navolit si několik stupňů rychlosti nebo s variátorem.

Rozdíl mezi variátorem a několika rychlostmi není velký: vícerychlostní pojezd má také variátor, jen má možnost aretovat jeho systém na několika stupních. Kdežto u sekačky označené jako s variátorem volíte rychlost plynule.

6. Proč se vyplatí sekačka s více rychlostmi pojezdu

Takovou sekačku může ovládat i hůře pohyblivý člověk, který by jednorychlostní sekačce nestačil v tempu.

Pracujícímu člověku se běžně stává, že během týdne není na sekání čas. A když už se přes víkend najde, zrovna začne pršet. Takže se seká třeba až za čtrnáct dní i více a tráva je přerostlá. Pak je vhodné zvolit při ustáleném výkonu stroje nižší rychlost pojezdu, aby se motor nezahlcoval.

7. Má cenu systém několik v jednom?

Dnes už ho nabízejí všichni výrobci, ale nejprve se rozhodněte, jaký styl sekání používáte. Zastánci ortodoxně vzorných trávníků asi nebudou uvažovat o jiném stylu než o vzorném sbírání trávy do koše. Ti by se měli zajímat hlavně o velikost výletového otvoru a schopnost jeho naplnění.

Druhá kategorie lidí si nehraje na trávníček, jde jen o to, zlikvidovat trávu na zahradě a pokud možno se netrápit s hromadami posekané trávy, navíc často s nemožností je nějak uskladnit nebo odvézt. Ti pak zvolí sekačku s možností mulčování.

Dvakrát prohnutý nůž profesionální mulčovací sekačky

Při mulčování se tráva rozseká na drobné části.

Záslepka výletového otvoru zevnitř těla sekačky

Záslepka výletového otvoru zezadu

Zajímejte se o to, zda je mulčovací sada (tedy nůž a záslepka) součástí základní výbavy sekačky.

Není ovšem možné dosáhnout toho, že bude univerzální sekačka dokonalým řešením, protože požadavky na šasi jsou naprosto odlišné. Sekačka se zadním výhozem mívá spíše vyšší šasi, speciální mulčovací spíše nízké kruhové bez jakýchkoliv výstupků. Podívejte se někdy na profesionální stroje, tam ten rozdíl uvidíte jasně.

Ale i univerzálem je možné dosáhnout solidních výsledků. "Jen je potřeba přemontovat nůž a nezapomenout, že budete sekat častěji, je třeba stříhat jen třetinu délky trávy. Existují i víceúčelové stroje, které nabízejí v mulčovací sadě dokonce dva nože umístěné nad sebou, aby se travní hmota rozsekala na dokonale drobné kousky, které zapadnou až ke kořenům a nehnila nahoře na trávě. Ta by nakonec trávník udusila," říká Marek Vodrážka ze serveru Dobrepilky.cz (více o mulčování zde).

Jak to vypadá v praxi: představte si, že jednou týdně sekáte třeba tisícimetrový pozemek a sbíráte trávu do koše. Budete ho vysypávat po každém kolečku po pozemku do trakaře, pak přes celý pozemek pojedete s trávou někam na kompost. Na tři hodiny máte co dělat.

S mulčovací sadou totéž uděláte dvakrát týdně po hodině, možná i rychleji, ten čas si vyšetříte i během týdne po práci.

A pokud i přes mulčování chcete pěkný hustý trávník, měli byste vertikutovat častěji než jen jednou nebo dvakrát za rok. Celkově však určitě čas ušetříte a trávník bude mít fazonku pro potěšení oka i bosých nohou.