Test dokázal, že úsporka i přes energetickou náročnost výroby nakonec energii...

Test dokázal, že úsporka i přes energetickou náročnost výroby nakonec energii uspoří. | foto: Profimedia.cz

Jak vybrat úsporku, abyste nenaletěli a opravdu ušetřili

  • 123
Nevybírejte podle wattů, ale podle svítivosti v lumenech. Kontrolujte účinnost, tedy svítivost na watt příkonu, i barvu světla.

Časopis dTest zkoušel kompaktní zářivky, takzvané úsporky. V kategorii v rozmezí odpovídajícím příkonu 70–90 W klasické žárovky vyhrála úsporka Sparsam z nábytkového řetězce IKEA za 250 korun. Nejrychleji se rozsvítila na plný výkon a i v parametrech jako je odolnost a životnost si vedla dobře.

"Ve výsledcích testu uvádíme skutečný příkon úsporky, ale lidé by se měli od srovnávání příkonu s klasickými žárovkami už oprostit. Daleko výhodnější je na obalu úsporky sledovat světelný výkon," říká manažer testování Václav Beneš. "Uvádění světelného výkonu, tedy svítivosti, je na obalu povinný údaj a spolu s barvou světla je při výběru světelného zdroje klíčovým údajem," radí.

Hlavní pilíře výběru

Watty a svítivost

Orientační hodnoty svítivosti odpovídající příkonu klasické žárovky

  • 15 W – 100–150 lm
  • 25 W – 225–275 lm
  • 40 W – 450–500 lm
  • 60 W – 750–800 lm
  • 80 W – 900–1 000 lm
  • 100 W – 1 200–1 300 lm
  • 125 W – 1 700–1 800 lm
  • 150 W – 2 100–2 200 lm

Toto je pouze obecný převod, který se liší pro každý typ žárovky. Přepočet u LED, úsporek, halogenů a klasických žárovek je vždy nepatrně odlišný.

Svítivost – v tabulce vpravo najdete svítivost zhruba odpovídající označování příkonu klasických žárovek v lumenech. Pokud tedy hledáte ekvivalent stovky žárovky, potřebujete úsporku se svítivostí 1 200 až 1 300 lumenů.

Účinnost – v obchodě si potom porovnejte krabičky s úsporkami. "Která potřebuje k dosažení srovnatelné svítivosti menší příkon ve wattech, ta má větší účinnost, bude tedy úspornější," vysvětluje Robert Hladil, odborný poradce ze serveru eSvetlo.cz.

Barva – nejčastěji prodávanou barvou je takzvaná teplá bílá. Nejvíce odpovídá nažloutlému světlu klasické žárovky. Na krabičce najdete údaj 2 700 K. Pokud by toto nebylo uvedeno, hledejte trojčíslí jako 827, 840 nebo 860, kde poslední dvojčíslí po přidání dvou nul uvádí teplotu světla.

"Rozhodně bych se vyhýbal světelným zdrojům, na nichž není uvedený přesný údaj, ale rozmezí, například 2 600–2 700 kelvinů. A totéž platí i o údaji o svítivosti. Stává se to někdy u bezejmenných výrobců," varuje Hladil. Jde o to, že pokud zdroj svítí na osamoceném místě, není to tak vidět. Pokud si ale lustr osadíte třemi podobnými úsporkami a budou tam rozdíly v barevném podání, budete si připadat jako u kolotočů.

Komfort a životnost – ke komfortu patří hlavně doba, kterou potřebuje úsporka k rozsvícení na 80 %. To byl například parametr, který posunul "bezejmennou" úsporku z IKEA na čelní pozici výsledků, ačkoliv například v kategorii světelného výkonu na tom byli lépe tradiční výrobci Osram a Philips.

"Dnes bych považoval za dobrý standard životnost deset let. Je ale pravda, že je to teoretická životnost a hodně záleží na provozování, na intervalu rozsvěcení, na teplotě, ve které se zdroj používá," komentuje Hladil.

Mýty, které vysvětluje test

"V testu jsme se zaměřili mimo jiné na mýty týkající se úsporek. Prokázalo se například, že množství energie spotřebované při náročnější výrobě úsporných zdrojů světla je úsporou při svícení s přehledem vykompenzováno," uvádí Beneš z dTestu. "Také jejich cena se zákazníkovi vrátí zpět v podobě nižších účtů za elektřinu," dodává.

Toto všechno byste měli najít na krabičce s úsporkou.

Součástí testu bylo i hledisko ekologických dopadů úsporných zdrojů světla co do jejich složení a celkové zátěže. Hlavní obavy v tomto ohledu panují zejména ze rtuti v kompaktních zářivkách. "Dobrou zprávou je, že drtivá většina světel obsahovala méně než jeden miligram rtuti, což je pětkrát méně než legislativní limit. Překvapivě byla nalezena rtuť i v LED žárovkách, ovšem rovněž v množství, které nepřekračuje limit," uzavírá Beneš.

Upozorňuje také na častý omyl, který se uvádí při prezentování LED žárovek. DTest porovnal jejich účinnost s úsporkami. Z jednoho wattu oba zdroje světla vyrobily 35–65 lumenů. Hlavní předností LED zdrojů světla tedy nebude vyšší účinnost, ale hlavně nulový náběh a delší životnost.

Testující ale hlavně zarazil velký rozptyl svítivosti na jeden watt. Časopis proto varuje před bezmyšlenkovitým nákupem a doporučuje pečlivě sledovat účinnost, tedy údaj o svítivosti lomeno počet wattů. Ostatně kalkulačku máme každý i v mobilním telefonu.

Kompletní výsledky můžete najít na internetových stránkách časopisu dTest.cz.


Témata: IKEA, úspory, Úspory