Fukar použijete nejen na listí, ale i ostatní úklid kolem domu.

Fukar použijete nejen na listí, ale i ostatní úklid kolem domu. | foto: Mountfield

Pět tipů pro výběr a práci se zahradním vysavačem

  • 0
Bůhví proč se mu častěji říká vysavač, když těžiště jeho práce spočívá ve foukání. Delší dobu totiž listí foukáte na hromadu a až nakonec přehodíte chod a necháte hromadu "zchroustat" do připojeného vaku.

Na trhu najdete elektrické modely v cenách od tisícikoruny za nejjednodušší až po benzinové stroje za několik tisícovek. Ty mají sice větší hmotnost, něco přes čtyři kilogramy, zato však nejste omezeni elektrickým kabelem, což je výhoda u větších pozemků.

1. Výkon

Výkon se u fukarů nejčastěji uvádí pomocí rychlosti proudění vzduchu. U základních modelů to bývá kolem 200 kilometrů za hodinu (menší výkon už neberte), špičkové stroje uvádějí  až 380 km/h.

2. Dva systémy

Většina levnějších fukarů mívá dvoukomorovou hubici. Větší z nich je určená k vysávání, užší k foukání. Přepínání se provede jednoduše z místa obsluhy.

Je výhodou, když k trubici můžete připojit kolečka, která při vysávání udržuje nasávací trubici ve stále stejné vzdálenosti od povrchu země. To pak zajistí stálý výkon.

První fáze práce s fukarem. Nahnat na hromadu...

... a potom vysát

Větší stroje pak mívají odlišný systém. Centrem je ventilátor samotný a vy si pak podle funkce nasadíte širokou trubici na sací otvor či úzkou na výfukový.

O něco komplikovanější bývá systém výměny u benzinových strojů v hobby kategorii, týká se to většiny značek. Podle internetových diskusí je však většina uživatelů ochotna tento drobný nedostatek tolerovat výměnou za možnost práce na větším pozemku bez kabelu a vzhledem k tomu, že po většinu času se stejně pracuje ve foukacím módu a až nakonec se likviduje nasbíraná hromada listí.

3. Konstrukce

Při výběru dejte pozor na detaily jako je kvalita plastů a přesné slícování. To bývá známkou kvality stroje.

Vyplatí se před nákupem si stroj "osahat", nekupovat jen podle obrázků z katalogu. Jen tak poznáte, jak je stroj vyvážený a jak pohodlně se s ním bude pracovat.

Kovové lopatky ventilátoru-drtiče u fukaru Toro Ultra

Při nákupu se ptejte na materiál ventilátoru. Ve vyšší třídě bývají lopatky ventilátoru kovové. Vzhledem k tomu, že se přes ně s listím při vysávání mohou do vaku dostat i drobné kamínky, je tu větší šance, že se lopatky nepoškodí.

Ve většině případů bývají lopatky tvarované tak, aby se listí průchodem přes ventilátor nadrtilo. Zmenší se tak objem hmoty až na desetinu, vak potom nemusíte tak často vysypávat.

4. Regulace výkonu

U benzinových strojů si intenzitu foukání řídíte přidáním nebo ubráním plynu. U elektrických jsou však otáčky motoru stálé. Proto je ideální, když je stroj vybaven regulací výkonu. To se například hodí, když si nafoukáte svoji kupičku poblíž k velké hromadě listí. Pak je vhodné trochu snížit výkon, abyste si předtím shromážděné listí zase nerozfoukali po polovině zahrady.

Plynulá regulace výkonu. U některých strojů může být skoková ve dvou nebo třech stupních.

Jsou také situace, kdy potřebujete jemnější práci. Například když likvidujete listí ze skalky a nechcete si velkým tlakem vzduchu poškodit výsadbu.

5. Hodí se i na zimu

Fukar dobře funguje na rychlé čištění teras a chodníčků kolem domu při drobném sněžení. Suchý sníh jím odfouknete daleko rychleji než při zametání nebo odhazování lopatou.

Foukače snadno odstraňují menší nánosy čerstvého sněhu.

Stejně tak pomůže soustavné údržbě při dlouhodobém sněžení. Je to nakonec snazší než sedět doma u kamen, nechat si nasněžit třicet centimetrů a pak se teprve pustit do úklidu.