Ruční závitníky se prodávají v sadách po dvou nebo třech kusech.

Ruční závitníky se prodávají v sadách po dvou nebo třech kusech. | foto: Narex

Jak vybrat závitník. Rychlořezná ocel se hodí i pro náročné kutily

  • 31
Ceny závitníků z nástrojové a rychlořezné oceli se radikálně liší. Zatímco za první z nich zaplatíte desetikoruny, za kvalitnější se ceny pohybují ve stokorunách. Jejich kvalitu neoceníte, když potřebujete jednou za rok opatřit otvor závitem. Kdo pracuje častěji s tvrdšími materiály, rád si připlatí.

"Pro zkušené kutily neřeknu nic objevného, ale kdo teprve začíná, měl by se zorientovat v základech výběru," Tomáš Pešl ze společnosti Narex Consult. "Závitníky pro ruční řezání závitu se vždy prodávají v sadách po dvou nebo po třech kusech. První dva postupně předříznou díru, třetímu se říká dořezávací nebo také kalibrovací," popisuje.

První bývá označen jedním proužkem, druhý dvěma, u kalibrovacích najdete buď tři proužky anebo bývá bez označení. To usnadňuje postupný výběr jednotlivých kusů při práci. U závitníků s jemným stoupáním mívá sada jen dva nástroje. Používají se pro řezání do tenkých materiálů, například do plechu. Na stejnou tloušťku materiálu vyřežou více závitů, takže se zvětší plocha, která drží pohromadě šroub a nosný materiál.

Důležitá čísla

ČSN 223010 - typ metrického závitu

ČSN 223011 - typ whitworthova závitu

ČSN 223012 - typ trubkového závitu

Tabulka předvrtání - najdete zde

Výběr závitníku podle řezaného materiálu

Porovnává také jednotlivé materiály. "Nejlevnější jsou závitníky z nástrojové oceli. Značí se NO a když se podívám například do ceníku největších českých výrobců z rodiny Narex, tak pětimilimetrový závitník stojí 63 korun, kdežto z rychlořezné oceli (HSS) 273 korun. Jenže pokud ho použijete v domácí dílně jen jednou za čas, tak kvalitu rychlořezné oceli asi nevyužijete," přemýšlí.

Pro řezání do nerezu se pak doporučují závitníky s označením HSSE obohacené kobaltem, většinou ho tam bývá kolem tří procent.

Podle dalšího označení pak poznáte další specifikace pro výběr. Nejběžnější metrický závit se označuje písmenem M, metrický s jemným stoupáním pak MF. Mezi speciální závitníky patří takzvané trubkové, které se označují písmenem G. Protože v podstatě patří mezi jemné závity, bývají v sadě jen dva nástroje.

Závitník NO M3 sada ČSN 223010

"Jen pokud byste se dostali k opravě nějakého zahraničního výrobku, setkáte se v praxi s americkým závitem (UNC), popřípadě i s jemným závitem (UNF). Víc ho využijí čeští strojaři, kteří získají zakázku pro Ameriku, ale tam už použijí spíše strojní závitníky. Je ovšem pravda, že i v tomto oboru zůstává i velký podíl ruční práce, takže není problém koupit nástroje pro ruční výrobu závitů. A stejně tak je to i s anglickým whitworthovým závitem. V těchto zemních se stále vyrábí podle jejich tradičních norem. Od metrického závitu se liší geometrií závitu," vysvětluje Pešl.


Témata: Materiál, oprava, rodina