Štěně je zvídavé a zabaví se i v mrazivém počasí, nedokáže samo od sebe odhadnout, kdy by mělo jít domů. | foto: Profimedia.cz

Vyčurat a domů! Na dlouhé procházky se psem v mrazu zapomeňte

  • 284
"Je normální nechat cvičit v desetistupňovém mrazu tříměsíční štěně krátkosrstého plemene? V psí škole Ambra se tvářili, že je to tak v pořádku, a když jsem odmítla, přišla jsem o patnáct set zálohy," obrátila se na nás s dotazem čtenářka Blanka. Zklamaná z jednání "profesionálů", ale šťastná, že se štěněti nic nestalo.

Veterinární lékařka Michaela Riedlová, která má ordinaci v pražských Dejvicích iDNES.cz potvrdila, že naše čtenářka postupovala správně. "Jakmile rtuť teploměru klesne pod minus 5 °C, se štěňaty by se nemělo ven chodit vůbec, ani venčit."

Venčení by měl majitel štěněte v opravdu mrazivých dnech nahradit "venčením" na noviny, savou podložkou nebo do vany. "Tělíčko štěněte prochladne rychleji než dospělý pes, je to podobné jako u malých dětí," vysvětluje Riedlová. A platí to i pro dospělé psy malých plemen typu jorkšír nebo čivava.

Překonejte odpor k oblečkům

Současné mrazy se ale ve veterinárních ordinacích jednoznačně projevují. "Přichází mnohem víc psů s onemocněními dýchacích a močových cest. To jsou tak nejčastější potíže, které psi – většinou kvůli nezodpovědnosti svých majitelů – mají," konstatuje lékařka.

Důvod je jednoduchý. "Je to neuvěřitelné, ale mnozí jsou schopni i v mrazu uvázat psa před obchodem a sami si jdou v klidu do tepla nakupovat. To je nepřípustné."

A ani nemusíte svého miláčka odložit na ledový beton. I během delší procházky pes může prochladnout, případně ho ofoukne  ledový vítr. Psi žijící v bytě se prostě nemohou na mrazivé počasí jen tak adaptovat, a jakkoliv můžete mít jako majitel středního či velkého plemene k psímu oblečení až odpor, zapomeňte na předsudky.

Psi chovaní v bytě jsou celý den v teple, pro jejich tělo je přechod do několikastupňového mrazu šok. Zvláště pro psy s krátkou hladkou srstí, jako je řada teriérů či lovecká plemena. Při výběru oblečku vybírejte takový, který pejskovi chrání hrudník a břicho, nejen záda. Další rady k nákupu oblečků zde.

Po návratu z procházky psa hned nesvlékejte. "Nechte zhruba pět minut vyrovnat teploty, pak teprve psa oblečku zbavte," radí veterinářka.

Mažte psům tlapky, ochráníte je před popraskáním a záněty

Na rozdíl od oblečků je důkladné promazání tlapek důležité pro všechna plemena. A je celkem jedno, jestli zvolíte speciální veterinární balzámy, nebo sáhnete po čisté vazelíně z lékárny, nebo po induloně, kterou používáte sami.

Jak vybrat dobrou psí školu

Dejte na reference jiných pejskařů, cenné rady najdete i v internetových diskusích. "Osobní zkušenost nemám, ale naši pacienti si chválí školu psích sportů v Horních Počernicích, kde mají krytou halu, což je pro štěňata ideální. Navíc se tam na výcvik můžete nezávazně podívat," radí Riedlová, co by mělo být při výběru směrodatné.  

Důležité je, že mastný film zabrání, aby bříška prstů psovi v mrazu popraskala, ochrání je i před devastujícím působením soli na zasněženém a posypaném chodníku a částečně i před pořezáním o ostrou hranu ledové krusty. Více info v předchozím článku Co s bolavými psími tlapkami

"Po návratu z procházky psovi tlapky pro jistotu opláchněte a znovu je mastným balzámem ošetřete," radí Riedlová mazat psovi tlapky preventivně. I do té nejmenší prasklinky na tlapce se totiž může dostat nečistota, která vašemu psovi může způsobit špatně se hojící a bolestivý zánět.