Do Libereckého kraje se vrací vydry. Rybáři jsou z nich ale nešťastní

  7:54aktualizováno  7:54
Kdysi vyhubená vydra říční se vrací do Krkonoš a zabydluje se v celém Libereckém kraji. Ochránci přírody se z jejího návratu radují, rybáři v ní ale vidí nebezpečného soupeře. Vydry patří v Česku mezi kriticky ohrožené živočichy. V posledních době jich však utěšeně přibývá.

Dospělý pár vyder mláděti obstarává potravu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"V Krkonoších žije až dvacet vyder," podotkl mluvčí národního parku Radek Drahný. "Jsou v Jizeře, Úpě a pravděpodobně také v Labi," upřesnil.

Vydra nemá v Česku kromě člověka žádného přirozeného nepřítele. Je přísně hájená, a pokud by ji někdo usmrtil, hrozila by mu vysoká pokuta nebo dokonce vězení. Drahný neví o žádných případech, kdy by v Krkonoších někdo vydru zastřelil nebo chytil do želez.

Přílišnou radost ale nedělají místním rybářům. "Vydry řádí v našich sádkách," posteskl si místopředseda rybářů z Frýdlantu Josef Souček. "Vybírají si tam největší pstruhy."

Vydry neodrazuje ani to, že sádky leží nedaleko od centra města za zbrojnicí frýdlantských hasičů .

Vydry se na sever rozšířily z jižních Čech

Rybáři umístili k sádkám elektrický oplůtek, vydry si však i přes něj dokázaly najít cestu. "Nelze ale všechny škody svádět jen na ně," prohlásil Souček. "Nikdy nevíme, kolik ryb vychytali pytláci."

Chráněné vydry se podle vedoucího Chráněné krajinné oblasti Český ráj Jana Mocka rozšířily do Libereckého kraje v posledních deseti letech z jižních Čech.

"Najdeme je nejen v Jizeře na Semilsku, ale i vysoko v horách v Jizerce," upřesnil Mocek.

Vydry si vyhrabávají nory rovněž u rybníků. Troufnou si také na štiky a další velké ryby.

Mocek poznamenal, že vydry do Libereckého kraje historicky patří. "Ale dříve tady bylo mnohem víc ryb a vydry neznamenaly pro rybáře tak velký problém jako nyní," uvedl Mocek. "Na místech, kde se vydry usídlily, by rybáři potřebovali větší dotace na vysazování nových ryb."

Vydry sežerou denně skoro kilogram potravy

V Podkrkonoší viděli lidé vydru na Olešce. Lze ji spatřit rovněž na Jizeře v úseku mezi Malou Skálou a Líšným. Vydry se živí hlavně rybami, ale nepohrdnou ani měkkýši, žábami a vodními ptáky. Jejich denní dávka potravy se pohybuje mezi čtyřiceti až devadesáti dekagramy.

"Na některých úsecích Jizery je vyder tolik, že decimují stavy lososovitých ryb," řekl jeden z rybářů. Nepřál si zveřejnit své jméno, aby ho ekologové nepovažovali za nepřítele chráněných vyder. "Ochranářská lobby nedovolí, abychom vydry mohli likvidovat tam, kde se přemnožily," dodal. 

Vydry zabíjejí ve svých revírech jiné predátory, jejichž kořistí se stávají ryby. Napadají například norky americké, kteří se v Česku zabydleli a dělají rybářům velké starosti. O úlovky se musí dělit rovněž s kormorány a volavkami.
Nejčtenější

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...

Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...Poláci vytvořili unikátní papír, který pomáhá včelám. Může je nakrmit

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě.

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě. Společnost Bee Saving Paper vyvinula papír, který je...

Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Inteligentní kočka ocicat připomíná ocelota, ale aportuje jako pejsek

Jana Georgievová má chovný pár, kterému se nedávno narodila čtyři koťata. Toto...

Jana Georgievová za Žďárska chová atraktivní a inteligentní plemeno kočky domácí. Připomíná divokou šelmu ocelota, ale...

Další z rubriky

Císařským řezem vytáhl rybář z mrtvého žraloka téměř stovku mláďat

Císařským řezem vytáhl rybář téměř 100 mláďat z mrtvého žraloka

Během pouhých devíti minut dostal rybář Mathew Orlov na australském pobřeží z břicha mrtvé žraločí matky téměř stovku...

VIDEO: Tisíce rybářů na dírkách. To je největší rybářský závod na světě

Takto to každoročně vypadá na Brainerd Jaycees Ice Fishing Extravaganza.

Brainerd Jaycees Ice Fishing Extravaganza je největší zimní charitativní závod na světě, kde se sejdou tisíce rybářů na...

Chytili 114cm hlavatku pouhých šest minut před koncem povoleného lovu

Hlavatka ulovená Radkem Filipem měřila neskutečných 114 cm.

Sezona lovu dravců u nás skončila posledním prosincovým dnem. Existuje ale mnoho zahraničních zemích s pružnější...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR FAKTURANT S NĚMČINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 28 000 - 32 000 KčNajdete na iDNES.cz