Zima jen tak nepřestane. Zkuste vyhřívané ponožky, rukavice nebo vestu

  • 3
Někdy máte pocit, že ať se nabalíte jakkoliv, stejně je pořád zima. Možná by notorickým zimomřivcům pomohlo elektrické vytápění v botách a oděvu.

Vyhřívané ponožky

Vyhřívané zimní ponožky

Nemusí být člověk v pozici vlekaře na horách, který den stojí v mrazu na sněhu, aby mu bylo od nohou zima. Stačí, když vám cestou do práce ujede autobus a vy pak půl hodiny stepujete na zastávce a čekáte na další.

Pak by se vám mohly hodit vyhřívané ponožky. Ty levnější počítají s napájením na obyčejnou baterku, stojí kolem tisícikoruny a jsou například od výrobce Rothco nebo W-Heat. Na opačné straně nabídky jsou modely od výrobce Lenz, které se napájejí Li-ion akumulátory, takže se ušetří na koupi nových baterií. Za tento luxus si však připlatíte, protože ceny přesahují i šest tisíc korun.

Vyhřívané vložky do bot

Tyto vložky do bot mají baterii integrovanou vevnitř.

Daleko finančně přístupnější je vyhřívat jenom chodidlo. Vložky do bot koupíte už od ceny kolem 500 korun a po nabití podle stupně zahřátí vydrží po celou túru, anebo až se dostanete znovu do tepla.

Většinou jsou univerzální, tedy zastřihovací podle velikosti boty, lze však koupit i speciální vložky do lyžáků. Ty mají vyhřívanou jen přední část plochy chodidla a podle velikosti se zastřihují netradičně od paty.

Nejznámějšími výrobci jsou tu například Sidas, Alpenheat či Ilvy nebo Therm-ic. Ale pozor, u některých vložek nedostanete baterii nebo akumulátor v ceně a dodatečně pak zaplatíte několikanásobek ceny samotné vložky.

Zajímavou vychytávkou jsou takzvané jednorázové vložky do bot Heat2GO, které se aktivují otevřením obalu a hřejí asi osm hodin.

Vyhřívané rukavice

Vyhřívané rukavice

Na co se ptáme našich dětí na horách? Nejen, zda je nezebou nožičky, ale i ručičky. Kdo je citlivý na chlad od rukou, může zvolit vyhřívané rukavice. Opět se liší stylem napájení.

Levnější modely se napájejí tužkovými akumulátory, ty dražší už počítají s Li-Ion akumulátory, které pak můžete napájet běžným adaptérem jako k telefonu nebo tabletu.

Rukavice se liší také kapacitou nabízených akumulátorů, kapacity se pohybují někde mezi 2 000–4 000 mAh.

Ceny se většinou pohybují mezi dvěma a třemi tisíci korunami, výjimku tvoří luxusní značky jako například Zanier, jehož rukavice stojí kolem 7 000 korun. Lze ovšem předpokládat, že se tu platí nejen za značku, ale i za přidanou hodnotu v provedení a materiálu.

Vyhřívaná vesta

Pracovní vyhřívaná vesta

Mezi vyhřívanými vestami jsou králem (alespoň na našem trhu) výrobci Alpenheat a Milwaukee. Zatímco druhá ze jmenovaných je brána spíše jako pracovní, první z nich je evidentně určená do hor.

Obě vesty jsou určené do tvrdých podmínek a tady už se „nehraje“ na vytápění AKU tužkovkami. Segmenty vytápění jsou umístěné tak, aby nebránily pohybu, smějí se prát do 30 °C.

Cenové relace se pohybují mezi 5 000–6 000 Kč. Pokud ovšem nebudete toužit po vyhřívané vestě HomeLife za 359 korun. Ale pozor, je z teleshopingu.

Vysoušeč bot

Vysoušeč bot připomíná tak trochu fén na vlasy.

Možná si někdo ještě bude pamatovat z horských chat na elektrické vysoušeče bot, kde ventilátor vháněl do dírkovaných trubek horký vzduch. Na trubky se nasadily boty, které se tak vysoušely a celé to monstrum dělalo neobyčejný kravál.

To ovšem bylo řešení, kdy se měly vysušit boty celé obsazené chatě. My potřebujeme vysušit boty jen své rodině, například když děti přijdou z koulovačky. Při ní se na nějaký ten sníh v botách nehledí.

Asi nejlevnější vysoušeč bot má značku Professor a stojí asi 150 korun. Je to v podstatě výlisek z umělé hmoty ve tvaru boty, který se zasune dovnitř a tam vysouší. O stokorunu dražší bratříček je vysouvací podle velikosti boty a měl by dezinfikovat obuv ozónem.

Když přidáte padesátikorunu, můžete mít vysoušeč Sencor, který je tvořený jen jakousi „špičkou“, která se vsune do boty.

Jinak na to jdou výrobky od značek Therm-ic a Hotronic. Hlavní částí vysoušeče je ventilátor podobný tomu ve fénu na vlasy. Ze zdroje se teplý vzduch fouká pružným „husím krkem“ do boty. Tyto systémy jsou ideální do vysokých bot – lyžáků a sněhulí, kam by se běžné systémy jen těžko dostávaly.