Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyrazte si zarybařit na plotice. Zajistí zábavu, chytíte i velké kusy

aktualizováno 
Plotici obecnou považuje většina rybářů jen za potravu pro dravce, ale když berou a jsou velké, je to krásný rybářský zážitek. Na řekách lze ulovit krásné kusy dosahující délky přes čtyřicet centimetrů. Kvůli nim už stojí za to vypravit se k vodě.

Dobře sestavená udice boduje | foto: David Hrstka

Význam plotice (Rutilus rutilus) pro sportovní rybolov spočívá v tom, že se vyskytuje ve značném množství takřka ve všech vodách, kde najde jen trochu vhodné podmínky k životu. S většími či menšími úspěchy je můžete lovit téměř po celý rok. Nepostradatelná je také role plotice v potravních zdrojích dravců.

Kam na ně

Na plotice chodím velice rád na řeku, v mém případě na Labe. Velmi úspěšné bývá místo, kde se do hlavního toku vlévá jiný přítok či voda z čističek. Zde mají ryby ideální místo k příjímání potravy, voda je zde neustále v pohybu a je i o několik málo stupňů teplejší než hlavní tok (v případě vyústění čističky). Má to ale i svá proti. Z čističky je občas cítit zápach, na hladině se tvoří pěna.

Jarní Labe

Jarní Labe

Ideální místo pro lov plotic na Labi

Ideální místo pro lov plotic na Labi

V těchto místech je i veliký výskyt oukleje obecné a perlínů. Hloubka vodního sloupce bývá kolem metru a pozvolna klesá ke korytu řeky. Lovím zhruba tři až čtyři metry od břehu a většinou u dna, kde se zdržují největší kusy plotic. Ovšem vzdálenost lovného místa lze posunout délkou biče.

Lovit můžete celý rok

Plotice je jednou z ryb, kterou lze lovit celoročně. Velmi dobrou dobou pro lov velkých exemplářů je ale jaro nebo přelom jara a léta. Na jaře a v létě hledejte plotice i v relativně mělkých vodách. Naopak v zimě a předjaří se soustřeďte na hluboká a klidnější místa.

S ročním období se mění i druh a velikost nástrahy. V zimě a na jaře volím spíše menší a živé nástrahy, tedy především červy a hnojáčky. Se vzrůstající teplotou venku, ale i teplotou vody, používám i větší nástrahy. Živé i nástrahy z rohlíkového těsta, napařeného rohlíku či těstovin.

Osvědčené sestavení udice

Pro lov plotice na bič používám základní vlasec o průměru  0,16 milimetrů, dlouhý zhruba tři čtvrtiny celkové délky biče. Sestava splávku a návazce je zobrazena na následujícím obrázku.

Ideální sestavení udice při lovu na plotice
Plotice u břehu

Návazcový vlasec může být slabší, 0,10–0,12 mm o délce 25 cm. Háčky používám velikosti 12, někdy i 14. Olověný broček je ve vzdálenosti asi 30 centimetrů od návazce a celková váha zátěže je závislá na zvoleném splávku. Gramáž splávku by měla být vyvážena právě olověnými bročky.

Příklad: při použití dvougramového splávku použijte hlavní bročky o celkové hmotnosti 1,9 gramu. Jako záběrový broček, který je umístěn těsně nad návazcem, použijte broček váhy 0,05 gramu.

Pro řeku je výhodnější použít splávek s tvarem olivy, protože udrží nástrahu tam, kde je potřeba, a to i v silných proudech.

Vnadění a nástrahy

Ve výše popsaných místech lovu je dostatek potravy, takže není třeba použít velké množství krmné směsi. Obvykle se vystačí s kilogramem.

Krmení na plotice by mělo být vždy tmavé. Plotice je totiž malá ryba a musí se chránit před dravci. K tomu slouží i tmavé zbarvení jejího hřbetu. Na světlé krmení plotice reaguje hůře, protože by na světlém podkladě byla pro dravce moc viditelná.

Plotice ve vodě
Plotice

Ke zbarvení používám potravinářské barvy nebo do vnadicí směsi přimíchám hlínu. Samozřejmě lze zakoupit již namíchanou směs určenou pro lov plotice, většinou tmavé barvy.

Jako jemný partikl používám konopné semínko. Do ploticového krmení v některých případech přidávám také živou složku krmení – bílé červy.

Potrava plotice obecné je většinou závislá na ročním období. Nástrahou, kterou používám nejčastěji, jsou bílí červi, a to v počtu dva až čtyři na háčku. Na větší plotice funguje i vařená kukuřice či již zmíněné zrnko konopí. Plotice nepohrdne ani napařeným rohlíkem a kostičkami z něho nakrájenými o velikosti 5 × 5 mm.

Technika lovu

Hloubku volím tak, aby se nástraha lehce povalovala po dně řeky. Zjistím si skutečnou hloubku dna a poté ubírám 5–10cm. Nástrahu nechám unášet proudem, někdy ji popotáhnu špičkou proti proudu, kdy tento pohyb vydráždí rybu k přijetí nástrahy. Záběry plotice jsou většinou prudké, typické je, že splávek zajede pod vodní hladinu – oproti záběru cejna, kdy se většinou položí.

Občas chytíte i jinou rybu, například jesena.

Občas chytíte i jinou rybu, například jesena.

Při lovu plotic se většinou podaří ulovit i jiné druhy ryb. Na Labi, kam chodím, není výjimkou ulovit ouklej obecnou, hrouzka obecného, občas i okouna říčního, ale i jelce. Jelce lze ulovit ve dvou zastoupeních, jak tlouště, tak i jesena.

Autoři:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...Ochranáře trápí „zloději“ mláďat, která vůbec neměla být zachráněna

Takto velký zdravý ježek vy za normálních okolností pomoc nepotřeboval. Tohoto...

Ochránci zvířat se už připravují na jarní měsíce, kdy se rodí nejvíce mláďat, kterým kvůli neznalosti lidí hrozí...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

VIDEO: I v bytě potřebuje kocour lovit a vybít energii. Proto kouše

Ferda je krásný, zdravý, jenom trochu víc tlustý kocour. Potřebuje pohyb.

Mohutný, téměř deset kilogramů vážící, pravděpodobně pětiletý mourovatý kocour Ferda žije u své majitelky v pražském...

Další z rubriky

Populární přívlač: základní rady pro lov jako podle slabikáře

Menší candátek ulovený na mikro nástrahu Nano Minnow s čeburaškovou montáží

Přívlač je velmi populární rybářská technika. Hodně začínajících „vláčkařů“ však tápe: jaké nástrahy a v jaké barvě...

Muškaření na podzim je krásnější a zároveň náročnější

Na mělkých vodách mohou bezpečně muškařit i děti.

Podzim muškařům přináší změny a nové výzvy, které dělají lov zajímavějším. Oproti létu, kdy bylo lepší vyrazit spíše...

Z Labe vylovili 70kilového sumce, který měřil 226 centimetrů

Monstrum z „velké řeky“

Milovníci Labe se v létě vypravili na dvoudenní rybářskou výpravu na tuto řeku. Zatímco první den se jim absolutně...

Najdete na iDNES.cz