Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyřešte halloween originálním dortem: každý dostane svoji tykvičku

aktualizováno 
Ne každý je milovníkem dýňového šílenství. Můžete ale udělat kompromis. Upečte oranžový koláč s figurkami. Děti budou rády a ještě se nadlábnou.

Takto vypadá hotový dort. | foto: www.e-knihovnicka.cz

Inspirací byly tomuto originálnímu koláči knížky Debbie Brownové plné úžasných tipů na dětské dorty. Slavná autorka se nebojí velmi náročných a složitých realizací, které se dokonce mohou zdát leckomu neproveditelné. Že tomu tak není, dokazuje tento zdařilý taneční rej veselých halloweenských tykviček.

Začněte upečením korpusu a piškotů na těla figurek.

Začněte upečením korpusu a piškotů na těla figurek.

Kombinované dorty s řadou malých košíčků (takzvaných cupcakes) jsou dnes velice oblíbené. Hlavně pro dětské party, kde si každý capart může vzít jeden kousek. Podstatou našeho dortu je kruhový korpus o průměru 18 cm (piškot ze 3 vajec) a 10 až 11 košíčků pečených ve formičkách o průměru 7 cm (těsto z 8 vajec).

Každý kousek je překrojený a potřený uvnitř i vně krémem s pudinkovým základem (1 pudink, 300 ml mléka) zašlehaným do 300 g másla. Na potažení jsme použili modelovací fondánovou hmotu (3 odstíny oranžové) a hmotu s kakaovým máslem v pleťovém tónu.

Krok za krokem

Košíčky potřete máslovým krémem.
Plátek stahujte přes košíček.
Kousky potáhněte oranžovou fondánovou hmotou.

Upečené košíčky (musí mít vysoké kulaté čepice) vyjměte z formiček, každý rozkrojte a potřete uvnitř i vně máslovým krémem. Dokulata vytvarované a zchladlé kousky potáhněte každý jednotlivě menším plátkem oranžově zbarvené fondánové hmoty. Plátek přetažený přes máslem potřený košíček uhlaďte a hmotu dlaněmi zvolna stahujte po obvodu dolů k podložce.

Přebytek plátku odřízněte, pak ho přehněte přes dna.
Ode dna
Plastovým tvořítkem nazdobte sukýnky tykviček.

Přebytek plátu po obvodu odkrojte s menším přesahem a vzniklý "lem" zahněte a zapracujte pod spodní plošku každé koule. Kosticí ve tvaru tyčinky vytlačte ve spodní polovině každé koule několik žeber, jež jim pomohou navodit vzhled tykviček. Sukýnky na každé z tykviček, vlastně šatech, tvoří plátek bohatě vroubkované kytičky vykrojený velkým plastovým tvořítkem.

Sukně pokládejte na tykve asymetricky.
Přilepte špalík hmoty a spoj zamaskujte vyváleným páskem.
Z

Kytičky s lemy zdobenými tiskátky z raznic na patchwork pokládejte na vrch tykviček mírně mimo osu, tedy excentricky. Do středu sukýnky postavte zaoblený špalík hmoty (budoucí tělo) a spoj zakryjte v dlaních vyváleným proužkem, vzadu překříženým.

Hlavičky napíchněte na špejle.
Přilepte ramena.
Ruce vytvarujete z vyválené pleťové hmoty.

Na kulovitých hlavičkách z pleťově obarvené modelovačky (hmota Wonder) zvýrazněte "jedlým" fixem očka, ústa a přilepte nosík. Hlavičky nabodněte na párátka, kterými jste každou postavičku na výšku zpevnili. Po stranách připevněte drobná ramena. Ramena tvoří vždy dvě drobnější kuličky, jež mohou být z odlišně tónované oranžové modelovací hmoty. Mírně je stlačte. Z tenkých válečků pleťové hmoty vytvořte ručky, zakrojte je na stejnou délku, zalomte, na jednom konci stlačte a naznačte dlaně.

Vytvrzené ruce vtlačte do ramen.
Vlasy vytlačíte třeba lisem na česnek.

Vytvrzené ručky vsaďte a zatlačte do ramen, dokud je hmota ještě vláčná. Můžete si také pomoci lepidlem nebo trochou alkoholu. Extra lisem (například lis na česnek) vytlačte z různě tónovaných kousků hmoty delší vlasy. Pár pramínků spirálovitě zakruťte.

Korpus se maže také krémem a také se potahuje hmotou.
Panenkám nesmí chybět čepička.
Takto vykrojíte závoj.

Krémem potřete a oranžově potáhněte i centrální korpus, uložte ho do středu vhodného podnosu a tančící panenky na něj rozestavte.

Základ čepičky tvoří kónický kuželík s vypíchnutým otvorem v základně, lemovaný několika půlkami drobných kruhových plátků. Závoje vypíchnete z plátku pleťové hmoty formičkou na vějíř, případně nožíkem. K čepičkám je přilepte tak, aby po stranách odstávaly.

Další dortové recepty najdete v aktuálním čísle dvouměsíčníku Dortománie.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger. Který steak je nejlepší?

Různé druhy syrových steaků

Máte chuť ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Vždyť možností je tak moc. Má to být svíčková,...

Holubi mi zničili celý balkon, zachránila mě až síť, popsala čtenářka

Holubi si na balkoně udělali hnízdo.

Naše sousedka tak poctivě krmila holuby, až si zvykli na ni čekat. A našli si k tomu balkon mého syna, který studuje,...

Najdete na iDNES.cz