Z ovčího rouna lze vytvořit naprosto originální dekorace nejen pro velikonoční svátky.

Z ovčího rouna lze vytvořit naprosto originální dekorace nejen pro velikonoční svátky. | foto: Jana Svobodová

Vyrobte si zvířátka z ovčího rouna, půvabnou dekoraci nejen na Velikonoce

  • 0
Blíží se Velikonoce a je čas připravit výzdobu. Plstěná neboli filcová zvířátka se z ovčího rouna vyrábějí ručně, suchou technikou plstění čili filcování, pouze za pomoci plstící jehly. Jejich výsledná podoba záleží jen na vaší fantazii a šikovnosti.

Ovčí rouno je samo o sobě pro tvorbu nejrůznějších dekorací jako stvořené. Zvládnete-li podle našeho návodu základy vytváření trojrozměrných tvarů, nemusíte se nutně pouštět zrovna do zvířátek. Princip výroby zůstává stejný, i když budete chtít vytvářet figurky, ploché či trojrozměrné květy apod.

Filcované ozdoby jsou letos floristickým hitem.

5 praktických rad pro suché plstění: - Počítejte s tím, že se během plstění, tedy během tvarování rouna plsticí jehlou, velikost plstěného tvaru postupně zmenší zhruba o třetinu. - Bílé ovčí rouno používejte jako základ pro trojrozměrné části zvířátek či postaviček. Menší detaily, případně kytičky, lístečky a podobně, tvarujte rovnou z barevného rouna. - Pokud chcete vytvořit zvířátko či figurku s pohyblivými končetinami, zapomeňte na připevnění plstěním, tedy pomocí vpichů jehlou. To, co má být pohyblivé, k tělu pouze jednoduše přišijte. - Pokud chcete vyrobit několik kusů stejných zvířátek stejné velikosti, nejprve si najednou připravte všechny základy tělíček, případně končetin, vymodelované z bílého rouna. - Barevným rounem můžete základnímu tvaru vymodelovanému z nebarveného rouna podle potřeby přidávat objem do nekonečna (během práce s plsticí jehlou jednoduše přidáváte další a další vrstvy.

Materiál potřebný pro suché plstění:

Přírodní (nebarvené) ovčí rouno, barevné ovčí rouno, hrubá i jemná jehla na plstění (speciální jehly určené pro tuto techniku), podložka na plstění (nejlépe molitan, který ovšem můžete nahradit i starým polštářem, popřípadě kouskem polystyrenu), špejle, korálky na dozdobení (skleněný rokail), tavná pistole či jiné lepidlo.

Nejprve si na špejli natvarujte kousek bílého ovčího rouna jako základ tělíčka.
Na podložce základ tělíčka zpracujete plstící jehlou.
Základ hlavičky připravíte stejně jako základ těla.
Zpracovaný základ tělíčka obalíte barevným rounem.
Opakovanými vpichy plstící jehlou barevné rouno zapracujte do základu tělíčka.
Pomocí vpichů plstící jehly přiděláte k tělu hlavičku, končetiny, křídla apod.
Zobáček vypracujte celý z barevného rouna, k hlavičce ho opět přidělejte pomocí plstící jehly.
Křídla připevněte opakovanými vpichy v místech, kde přiléhají k tělu, konce křídel nechte volné.

postup Výroby plstěného ptáčka: 1/ Základ ptačího těla vytvořte tak, že kus bílého ovčího rouna namotáte na špejli do tvaru kapky, a přitom ho pevně utahujte. Když jste s tvarem a velikostí spokojeni, sejměte základ tělíčka ze špejle. 2/ Na řadu přijde vlastní plstění pomocí plstící jehly tak, že si základ tělíčka na podložce podle potřeby otáčíte a opakovanými vpichy jehlou ho tvarujte tak, aby bylo co nejkompaktnější. 3/ Stejným způsobem připravte i hlavičku ptáčka. Vždy použijte nejprve hrubou jehlu pro zpevnění a vytvarování základního tvaru. Pak teprve přijde na řadu jemná jehla, kterou základní tvar podle potřeby doladíte. 4/ Pak celé tělíčko, stejně jako hlavičku, obalte jemnou vrstvou barevného rouna, aby zcela překrylo bílou barvu základního tělíčka. Přitom platí, že lepší je namotat více slabších vrstev než jednu silnou. 5/ Vrstvu barevného rouna je pak nutné pečlivě spojit se základem tělíčka, rychlými opakovanými vpichy jemné jehly. (Tělíčko může být i vícebarevné, kousky barevného rouna můžete navzájem překrývat, tedy jakoby zapouštět do sebe.) 6/ Stejně dotvořte i hlavičku a pomocí jehly ji tzv. „připlstěte“ k tělíčku. Přechod mezi tělíčkem a hlavou můžete podle potřeby kolem dokola vyplnit smotkem stejně barevného rouna, které pomocí jehly opět pečlivě zapracujete. 7/ Z chomáčku červeného rouna vytvarujte pomocí jehel (nejprve hrubé, potom jemnější) patřičně velký zobáček. Zobáček k hlavě připevněte opět pomocí plsticí jehly. Vpichy opakujte tolikrát, kolikrát je potřeba, aby pevně držel. 8. Pak si připravte křidýlka tak, že si na podložku položíte dva kousky rouna (podle velikosti ptáčka) a vymodelujete z nich pomocí jehel dvě křídla. Opět je pomocí plsticí jehly připevněte k tělíčku. 9/ Oči můžete ptáčkovi vytvořit z chomáčku tmavého rouna, které na patřičné místo připevníte několika vpichy plsticí jehlou. Můžete je ovšem vytvořit i z korálků, které jednoduše přišijete jehlou a nití. Na větvičku plstěné ptáčky připevníte pomocí tavné pistole. Případně je můžete jednoduše napíchnout na špejli a volně zasunout do květináče.